Víme, na co máte nárok: Diabetické pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou a další

Víme, na co máte nárok: Diabetické pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou a další
Neztraťte se v tom, na co máte nárok Zdroj: Unsplash

Úspěšné léčení diabetu je závislé na mnoha faktorech. Tím prvním je svědomitost pacienta při dodržování diabetické diety. Tím druhým, avšak neméně důležitým, je kontrola glukózy pomocí zdravotnických pomůcek. To, na co má diabetik nárok, je sice ukotveno v zákoně, mezi složitými legislativními pojmy by se však mohl leckdo ztratit. Pojďte se proto podívat na to, jaké prostředky můžete při léčbě svého onemocnění využít.

Mezi pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou nepatří samozřejmě jen perorální antidiabetika nebo inzulín, ale například i očkování proti chřipce, nárok na ošetření na dermatovenerologii, která se zabývá léčením kožních a pohlavních chorob, nebo ortéza u syndromu diabetické nohy.

Tip: Všechny parametry, které musíte splnit pro získání konkrétní pomůcky, se dočtete v aktualizované verzi zákona, nebo se o nich můžete informovat u svého odborného lékaře.

Základní příslušenství

Jak už bylo napsáno, pomůcky hrazené pojišťovnou jsou ukotveny v zákoně. Konkrétně se jedná o zákon č. 48/1997 Sb. (Zákon o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů) a příslušenství v něm uvedené vám může předepsat pouze váš diabetolog nebo endokrinolog.

Pro info: Všechny uvedené částky jsou bez DPH.

Diagnostické proužky

  • Proužky pro stanovení ketolátek z krve: na toto příslušenství dosáhnou pouze mladiství do 18 let, těhotné diabetičky a uživatelé inzulínových pump – 50 ks/rok.
  • Proužky pro vizuální testování moči: na tuto pomůcku mají nárok všichni, kteří se léčí inzulínem – 50 ks/rok.
  • Proužky pro stanovení glukózy z krve, ty jsou hrazeny do výše 5,22 Kč za kus, přičemž počet kusů závisí na druhu léčby diabetu:
    • Při užívání antidiabetik (tablet) má diabetik nárok na 100 ks/rok.
    • Při inzulínové léčbě, stejně tak při užívání neinzulínových injekčních antidiabetik a u nediabetické hypoglykémie na 400 ks/rok.
    • Při léčbě intenzifikovanou inzulínovou terapií (např. inzulínovou pumpou) až 1 500 ks/rok.
    • U dětí do 18 let a v těhotenství až 2 500 ks/rok.

Dále zdravotní pojišťovny hradí:

  • Inzulínová pera: pokud si vystačíte s jednou nebo dvěma dávkami inzulínu, máte nárok na 1 kus za 3 roky. Pokud užíváte více dávek inzulínu, máte nárok na 2 kusy inzulínových per během tří let (u obou případů do výše 870 Kč za kus).
  • Inzulínové injekční stříkačky k aplikaci inzulínu: 200 ks/rok.
  • Jehly k neinzulínovým perům: 100 ks/rok.
  • Jehly k inzulínovým perům: 500 ks/rok.
  • Lancetová pera k odběru krve: 1 kus během pěti let, a to až do výše 217 Kč za kus.
  • Lancety pro lancetová pera: 100 kusů za rok (do výše 261 Kč).

Glukometry

Tato pomůcka je pro diabetiky alfou a omegou a mají na ni nárok všichni diabetici léčící se tabletami, inzulínem, ale i inzulínovou pumpou (dokonce i ti s labilní glykémií). Glukometr by vám měl vydržet šest let a pojišťovna uhradí až 435 Kč. Dále je však možné požádat o tyto specifické druhy:

  • Glukometr pro stanovení ketolátek, na který mají nárok všichni mladiství do 18 let, těhotné diabetičky, nebo ti, kteří se léčí inzulínovou pumpou – 1 kus/6 let (do výše 870 Kč).
  • Glukometr s hlasovým výstupem, který může být předepsán pouze diabetikům s praktickou slepotou – 1 kus/6 let (do výše 870 Kč).
  • Glukometr s integrovaným bolusovým kalkulátorem a komunikací s chytrým zařízením, který může být předepsán při inzulínové terapii s flexibilním dávkováním inzulínu – 1 kus/6 let (do výše 870 Kč).

Monitory glukózy

V posledních letech se staly velkým trendem v oblasti léčby diabetiků monitory glukózy, které především usnadňují léčbu. Na trhu jsou tyto dva systémy:

Systém pro okamžité monitorování glukózy (FGM)

Aby vám diabetolog mohl předepsat tento systém, je nutné splnit několik kritérií. Úplně na začátek vám jej odborník předepíše pouze na dobu tří měsíců a pokračování v této léčbě si žádá výrazné zlepšení kompenzace diabetu a významnou spolupráci při léčbě (např. je vyžadováno více než 10 skenů za den). Dále je nutné uvést, že pokud vám bude předepsán FGM, nemůžete již dostat poukázku na glukometr. Stejně tak se vám sníží i počet testovacích proužků, a to u dospělého na 100 kusů za rok, a u dětí do 18 let na 300 kusů za rok.

  • Senzor FGM: pro diabetiky 1. typu – 26 kusů/rok (do výše 1 391 Kč za kus).
  • Přijímač FGM (čtečka senzorů): 1 kus/4 roky (do výše 1 391 Kč za kus).

Systém kontinuální monitorace glukózy (CGM)

I u tohoto systému musíte splňovat jistá kritéria. Glykovaný hemoglobin pacienta by měl být menší než 60 mmol/mol a po třech až šesti měsících by měl prokázat výrazné zlepšení v oblasti kompenzace diabetu. Tento systém je vhodný pro diabetiky 1. typu, těhotné diabetičky, ale také pro pacienty po transplantaci slinivky nebo ledvin a při syndromu porušeného vnímání hypoglykémie.

  • Budget CGM: Uživatelé tohoto systému mají celkový rozpočet ve výši 52 174 Kč za rok.

Dejte si pozor na hypoglykémie za volantem. Může hrozit i odebrání řidičského průkazu

Pokud se léčíte pouze dietou, následující řádky se vás s velkou pravděpodobností týkat nebudou. Největšímu riziku nehody se vystavují ti ...

Inzulínové pumpy

Nyní se zaměříme na výši úhrad u inzulínových pump dle jejich druhů a funkcí. Ty se liší především vážností onemocnění a případných přidružených komplikací:

  • bez možnosti kontinuální monitorace: při neuspokojivé kompenzaci diabetu – 1 kus/4 roky (do výše 70 435 Kč),
  • s možností kontinuální monitorace: u dětí do 18 let, těhotných žen nebo u diabetiků s labilní glykémií – 1 kus/4 roky (do výše 73 130 Kč),
  • s napojením na kontinuální monitoraci glukózy: při syndromu nerozpoznané hypoglykémie nebo po transplantaci orgánů – 1 kus/4 roky (do výše 73 130 Kč),
  • náplasťové inzulínové pumpy: vhodné u gestačního diabetu, ale i při dlouhodobé léčbě diabetiků 1. typu – 1 kus/4 roky (1. rok 71 304 Kč, 2.–4. rok 65 217 Kč).

Dále pojišťovny v této oblasti hradí:

  • Zásobníky pro inzulínové pumpy: u velikosti 1,6 až 2 ml – 150 kusů za rok. U velikosti 3 až 4 ml – 130 kusů za rok.
  • Infuzní sety s kovovou jehlou: 180 setů za rok (130 Kč za set).
  • Infuzní sety s teflonovou jehlou: 130 setů za rok (261 Kč za set).

Tip: Zdravotní pojišťovny hradí diabetikům užívajícím inzulínové pumpy i výměnu baterie u těchto pomůcek, a to až do výše 1 113 Kč za rok.

Zdravotní obuv

Na tu mají nárok především ti diabetici, kteří se léčí s neuropatií nebo mají speciální zdravotnické požadavky na obutí. Diabetická obuv musí splňovat určitá kritéria (zavřený střih, bez funkčních švů apod.) a nárok na ni vzniká jednou za dva roky, přičemž vám pojišťovna proplatí částku do výše 870 Kč.

Tip: Většina pojišťoven vypisuje vlastní individuální programy, při kterých můžete jako diabetik čerpat z jejich bonusů. Více se dočtete zde.

Syndrom diabetické nohy

Defekt dolních končetin, který je způsoben poruchou cév a nervů. Jedná se o takzvané konečné stádium při dlouhodobě špatné kompenzaci cukrovky a bohužel mnohdy vede i k amputaci dolní končetiny. I tady však pojišťovny leckdy usnadní kvalitu života diabetika:

  • ortéza dolních končetin: kus/rok – pojišťovna proplatí až 99 % nákladů,
  • ortopedická jednoduchá obuv na zakázku: u mladistvých 2 páry za rok, u dospělých 2 páry během tří let – ZP proplácí až 50 %,
  • ortopedická obuv středně a velmi složitá: do 18 let 2 páry během roku, od 19 let 2 páry během tří let – ZP proplácí až 90 %,
  • protetická obuv na zakázku: 2 páry během roku – ZP proplácí až 99 %,
  • speciální ortopedické vložky na zakázku: 2 páry během roku – ZP proplácí až 80 %.

Zdroje: zakonyprolidi.cz, cukrovka.cz

30358

Diskuze k článku