Vědí ženy vše potřebné o obezitě?

Vědí ženy vše potřebné o obezitě?

Obezita je v současné době jedním z největších zdravotních problémů a týká se jak mužů, tak žen. Většina žen si ale neuvědomuje, jaký vliv má jejich strava na ostatní. Jen malé procento nastávajících matek ví o souvislosti mezi jejich hmotností a váhou jejich dítěte. Více než polovina žen se domnívá, že na riziku možné obezity jejich potomka mají stejný podíl matka i otec.

Výzkumy však ukazují, že obezita matky má větší vliv než otcova hmotnost. Žena má v rodině stále hlavní roli při nákupech a přípravě jídla. Děti pak napodobují její chování a přejímají matčin model stravování. Pokud je nevhodný, i děti mají tendenci se stravovat nevhodně.

Těhotenství a obezita

Málo žen si uvědomuje fakt, že obezita matky v prvním trimestru těhotenství zvyšuje až dvojnásobně riziko,že i dítě bude obézní. Přitom v okamžiku početí je až pětina žen obézních.

Přátelé a rodina

Méně než třetina žen si uvědomuje, že mají skoro 60 % pravděpodobnost obezity v případě, že je jejich přítel obézní, v případě obézního sourozence je toto riziko 40 % a v případě manžela 37 %. Jde především o psychologický efekt, kdy blízkost obézní osoby snižuje negativní vnímání vlastní obezity a vede k jejímu podceňování.

Zdravotní následky

Podle amerických průzkumů až 97 % žen ví, že obezita stojí za žlučovými kameny a neplodností. Jen čtvrtina ví, že obezita zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva a prsu, pouze 13 % žen ví o spojitosti mezi obezitou a rakovinou dělohy.

Obezita a dědičnost

Mnoho žen bohužel věří, že obezita je pouze dědičná, a proto nelze proti ní nic dělat. Není to úplná pravda. Genetická výbava muže sice vytvořit podmínky, ale způsob života je tím spouštěčem, který obezitu odstartuje. I pokud máme po předcích genetické předpoklady k vyšší hmotnosti, můžeme je rozumnou stravou a pohybem minimalizovat. A jak se ukazuje, zdravý životní styl může zachránit nejen život matky, ale i její rodiny.

Co mají matky dělat, aby nebyly jejich děti obézní?

Počet dětí s nadváhou a obezitou rapidně roste. Matky mohou zásadně ovlivnit tento hrozivý trend, pokud budou dodržovat tři zásady zdravého životního stylu:

Přemýšlejte nad tím, jak žijete

Stanovujte si pro sebe a svoje děti reálné cíle: zdravou hmotnost, čas na relaxaci a zábavu (stres totiž vede u dospělých i dětí k přejídání) a dostatek spánku (jeho nedostatek má úzkou souvislost s dětskou obezitou).

Kontrolujte si, co jíte

Věnujte u sebe a dětí velkou pozornost množství a kvalitě jídla, jeho četnosti. Kontrolujte se, co jíte mezi hlavními chody. Inspirujte se zdravými recepty.

Neberte sport jako povinnost

Podporujte rodinu v tělesných aktivitách. Dbejte o to, aby cvičení nebylo povinností, které se rychle omrzí a člověk k němu může získat odpor, ale pestrou různorodou zábavou, jež baví.

Petr Balajka

973

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku