Vědci zkouší vložit beta buňky pod kůži

Vědci zkouší vložit beta buňky pod kůži

Prostor pod lidskou kůží by mohl být ideálním místem pro transplantaci zdravých buněk slinivky břišní, které by pomáhaly tělu produkovat inzulin.

Na rozdíl od jiných transplantačních míst je podkoží snadno přístupné a představuje mnohem méně rizik. Tuto novou formu transplantací vyvíjí americký výzkumný tým biomedicínského institutu na univerzitě v Torontu. Prozatím svoji metodu otestovali na myších. Po transplantaci se u myší s diabetem 1. typu obnovila kontrola glykemie a udržely si ji po dobu 21 dnů.

Vedoucí studie, Alexander Vlahos, Ph.D. vysvětluje: “Buňky, které produkují inzulín, jsou ve slinivce břišní rozptýleny mezi další buňky, které produkují trávicí enzymy. Je proto nepraktické snažit se dostat nové beta-buňky přímo do slinivky: pravděpodobně by se dostaly právě do oblasti, která vylučuje enzymy.” Stejně nevhodná jsou i jiná místa, například játra nebo dutina břišní. Jejich “nepřátelské” prostředí beta buňky brzy poškodí. Například při transplantacích do jater zahyne přibližně 60 procent buněk během prvních 24 hodin. Aby přežilo dostatečné množství buněk, pacient by jich musel dostat tak velké množství, že by bylo třeba nasbírat materiál od několika dárců.

Proto vědci hledají méně nepřátelské místo v organismu, kam by šlo současně transplantovat větší množství buněk. Kůže nejenže splňuje tyto požadavky, ale navíc je dobře přístupná a “dělá operaci mnohem lépe zvládnutelnou, zejména pokud pacient reaguje negativně na dárcovské buňky,” dodává Vlahos.

453

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku