Vědci testují „nový“ způsob zvládání diabetu 2. typu

Vědci z fakulty medicíny Virginské univerzity v USA testují nový, podle svých slov „průlomový“ způsob zvládání diabetu 2. typu určený pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí hubnout. Daniel Cox, profesor psychiatrie a interní medicíny uvedl, že se jeho program staví proti konvencím v tom smyslu, že klíčem k udržení správné hladiny cukru v krvi v tomto programu není hubnutí. Namísto toho program kombinuje kontinuální monitorování glykemie, pečlivý informovaný výběr jídla, aby dotyčný rozuměl tomu, jaký vliv mají různé potraviny, pro které se rozhodne, na hladinu cukru v krvi a dostatečný pohyb, který by případně hladinu glykemie snížil.

Vědci testují „nový“ způsob zvládání diabetu 2. typu

„Konvence je ‘zhubnout’. Jedná se o velmi efektivní přístup a není na něm nic špatného. Jenomže někteří lidé zhubnout nepotřebují, nechtějí nebo nemohou a jiní zhubnout chtějí, ale nedokáží to,“ uvádí Cox.

Kontinuální monitorování glykemie spočívá v tom, že má člověk vzadu na paži senzor, který nepřetržitě posílá signál přijímači, který dotyčnému ukazuje jeho hladinu glykemie bez nutnosti píchání do prstu. Podle Coxe tak kontinuální monitorování glykemie umožňuje lidem vidět, jak určitá potravina ovlivňuje jejich hladinu glykemie, díky čemuž pak mohou pečlivě vybírat, co budou jíst, aby si udrželi hladinu cukru v normě.

Pokud se člověk rozhodne pro jídlo plné cukru, podle doporučení tohoto programu by pak měl vykonat nějakou lehkou pohybovou aktivitu, například zajít si procházku, která by mu pomohla vrátit hladinu cukru v krvi opět do normálu.

„To je ta převratná novinka. Za prvé omezíte zvýšení hladiny cukru v krvi tím, že snížíte konzumaci karbohydrátů a za druhé urychlíte návrat hladiny cukru do normálu tím, že se budete víc hýbat. Pohybová aktivita nutí kosterní svaly spalovat cukr v krvi jako palivo a krátkodobě, asi na 24 hodin, snižuje inzulinovou rezistenci. Jde o to, že místo toho, abyste uvařili večeři, najedli se a pak se zbytek večera váleli u televize, budete fyzicky aktivnější. Běžte si po jídle nakoupit, běžte po jídle na procházku se psem, dejte se po jídle do uklízení,“ vysvětluje Cox.

Cox z Katedry psychiatrie a neurobehaviorálních věd Virginské univerzity zkouší svůj program v malých klinických výzkumech jak na své domovské univerzitě tak  na Univerzitě Západní Virginie a Coloradské univerzitě. Každá z těchto univerzit hledá pro tento výzkum čtyři dobrovolníky, kterým byl nedávno diagnostikován diabetes 2. typu a kteří zároveň ještě nezačali užívat léky. Tito účastníci dostanou léčebný manuál, kontinuální monitory glykemie a náramky ke sledování aktivity a spánku. Výzkumníci pak budou účastníky po dobu několika týdnů několikrát kontaktovat přes počítač, aby kontrolovali, jak dobře jim tento nový postup zvládání diabetu udržuje hladinu glykemie pod kontrolou.

Jedná se o nejnovější z celé řady studií, které hodnotí tento program. Podle Coxe jsou předchozí výsledky povzbudivé, nicméně dodává, že „neexistuje nic, co by fungovalo u každého.“ Nicméně pro ty správné lidi by tento přístup mohl znamenat způsob, jak si hlídat glykemii bez nebo s menším množstvím léků, zatímco by i tak měli volnost při výběru jídla. „Nepožadujeme radikální změnu životního stylu. Žádáme o malé změny v životním stylu, které mají přímý vliv na hladinu cukru v krvi,“ dodává Cox.

diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x