Vědci navrhují nové rozdělení diabetu u dětí

Britští vědci z University v Exeteru prokázali, že u dětí s diagnózou diabetu 1. typu můžeme stanovit dva různé podtypy cukrovky s ohledem na věk pacientů.

Vědci navrhují nové rozdělení diabetu u dětí

První podtyp se týká mladších pacientů do 7 let, druhý pak spíše starších dětí. Bylo prozkoumáno asi 130 různých pacientů, kteří byli rozděleni do tří skupin: pacienti mladší 7 let, děti ve věku od 7 do 12 let a diabetici ve věku 13 a více let. Vzorky jejich slinivky břišní byly obarveny, aby bylo možno vidět inzulín a proinzulín (který je stejně jako inzulín produkován buňkami pankreatu a následně může být přeměněn na samotný inzulín). Bylo zjištěno, že u pacientů v mladší věkové skupině není tělo schopno správně zpracovat proinzulín, zatímco pacienti ve starší věkové skupině si s proinzulínem byli schopni poradit lépe.

Vědci proto navrhli, že na základě naměřeného množství proinzulínu by bylo možné rozdělit dětské pacienty s diabetem 1. typu do dvou skupin:

Diabetes typu 1 Endotyp 1 (T1DE1) – vyskytující se u malých dětí

Diabetes typu 1 Endotyp 2 (T1DE2) – charakteristický pro starší děti.

Doktorka Elizabeth Robertson, ředitelka výzkumu ve společnosti Diabetes UK, dodává: „Možnost rozlišit jednotlivé podtypy diabetu 1. typu je dalším významným krokem vedoucím k lepšímu pochopení nemoci. Navíc by tento objev mohl pomoci k vyšší individualizaci léčby či k vývoji specializovaných typů léčiv.“

Zdroj: diabetes.co.uk

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x