Věčně mladí diabetici zamířili opět do Luhačovic

Letos již po devatenácté uspořádal spolek DIAKTIV CZECH REPUBLIC z. s. Mezinárodní setkání věčně mladých diabetiků v Luhačovicích.

Věčně mladí diabetici zamířili opět do Luhačovic

Hned od registrace prvních hostů, ve čtvrtek 16. listopadu, panovala dobrá nálada a velmi přátelská atmosféra – vždyť mnozí účastníci setkání, přijíždějící z různých koutů naší republiky i ze Slovenska, mají možnost se vidět právě jen jednou za rok při této příležitosti. Vzájemná motivace, podpora a porozumění pak byly patrné během celého programu setkání.

Edukační blok byl již tradičně zahájen slavnostní přednáškou primáře MUDr. Jindřicha Šimurdy. Ten ve svých 92 letech promluvil k účastníkům setkání zprostředkovaně, přes obrazovku počítače. S úsměvem upozornil na skutečnost, že my Češi vždy dokážeme šikovně obejít to, co nám nejrůznější směrnice nakazují, ale současně varoval, že jsme si trochu odvykli brát připomínky lékařů vážně, a že si často myslíme, že všechno víme líp sami.

Následující přednášku MUDr. Emila Záhumenského poslouchali všichni přítomní velmi pozorně, protože se týkala jedné z největších obav diabetiků – amputací. Doktor Záhumenský radil, co je třeba dělat, aby se diabetik vyhnul amputaci, jaké situace a defekty lze ještě zachránit a připomněl nezastupitelnou úlohu podiatrických ambulancí.

V páteční a sobotní edukační části představil doc. MUDr. Rudolf Chlup, CSc. nový rychlý inzulin FIASP a zkušenosti s léčbou ketoacidózy. Nutriční terapeutka Mgr. Zuzana Švédová ve své přednášce Jak se zbavit závislosti na cukru překvapila množstvím možností, jak cukr v jídelníčku nahradit. MUDr. Jitka Hasalová pak poukázala na novinky v léčbě glifloziny a slovenská edukátorka Mgr. Klaudia Šugrová představila vhodnou ži-votosprávu při onemocnění ledvin. Velký zájem byl také o přednášku Ing. Anny Holubové, jejíž články věnované technologiím již znáte z DIAstylu. I v Luhačovicích seznamovala účastníky s možnostmi a dostupností dosavadních moderních technologií v léčbě diabetu.

V odpoledních a večerních hodinách bylo třeba kompenzovat dlouhé dopolední sezení na přednáškách, a tak nastal čas převléknout se do sportovního a změřit síly ve slovensko-českém volejbalovém turnaji, jít si zaplavat na místní městskou plovárnu, zahrát si petanque nebo se jít jen tak projít po lázeňském areálu a okolím Luhačovic. Řadu žen a dívek přilákal také odpolední workshop věnovaný těhotenství s diabetem, který společně vedly MUDr. Marcela Kerzlová a Mgr. Bc Zuzana Švédová. Množství zajímavých témat a novinek dalo podnět ke vzájemným diskuzím, které se později přenesly z edukačních sálů do útulných luhačovických kaváren. Setkání již tradičně vyvrcholilo slavnostním sobotním večerem s vyhlášením výsledků sportovních aktivit.

Soňa Burgerová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x