HemaGel Banner

Vašemu dítěti zjistili diabetes. Co dál?

Vašemu dítěti zjistili diabetes. Co dál?

Byl vaší dceři nebo vašemu synovi diagnostikován diabetes? Právě teď je velmi důležité, abyste si sehnali co největší množství informací, ale zároveň zůstali naprosto klidnými. To poslední, co teď vaše dítě potřebuje, je vystresovaný nebo panikařící rodič.

Čím více budete o nemoci svého dítěte vědět, tím snadnější pro vás bude se s ní vyrovnat. Setkejte se s ostatními rodiči malých diabetiků, načerpejte od nich zkušenosti a pozitivní přístup k životu. Nenechte se nemocí svého dítěte převálcovat!

Nehledejte viníka, této nemoci nelze předejít

Diabetes 1. typu je autoimunitním onemocněním. Organismus při něm vytváří protilátky proti vlastním b-buňkám pankreatu a dochází tak buď k minimální, nebo k žádné produkci inzulinu.
Je nutné uvědomit si a také vysvětlit dítěti, že za toto onemocnění pacient v žádném případě nemůže a nedalo se mu nijak předejít. Ani vy jako rodiče, ani váš dětský lékař, jste nemohli tušit, že právě u vašeho dítěte dojde k rozvinutí této nemoci.

Přesné určení typu diabetu je velmi důležité, protože u 1. typu je nutná léčba inzulinem, nestačí jen podávání léků.

Jaké jsou symptomy diabetu 1. typu?

U dětí a dospívajících se většinou objeví náhle, v horizontu týdnů. Vaši pozornost by mělo upoutat hlavně časté močení, intenzivní žízeň, velký hlad a zároveň nečekaná ztráta váhy. Pokud u svého dítěte tyto příznaky pozorujete, navštivte co nejdříve dětského lékaře. Ten pak provede měření krevního cukru.

Existují tři způsoby, které potvrdí diagnózu diabetu:

  • Dítě vykazuje příznaky diabetu a hodnota glykemie při měření kdykoliv během dne, bez ohledu na dobu, která uběhla od posledního jídla, se rovná nebo je vyšší než 11,1 mmol/l.
  • Hladina glykemie v krvi nalačno je 7 mmol/l a vyšší.
  • Při zátěžovém testu s glukózou je ve druhé hodině testu hladina glykémie 11,1 mmol/l a vyšší.

Pouze jedno vyšetření v tomto případě nestačí a přítomnost diabetu se musí potvrdit opakovaným testem v průběhu několika dnů. Pokud jsou hodnoty vyšší při dvou testech, bere se diabetes jako potvrzený.

Pak bude třeba, abyste navštívili diabetologa. Ten může nařídit další testy, například na přítomnost ketolátek a cukru v moči.

Jak probíhají další testy?

Test na přítomnost cukru v krvi (glukosurie)

probíhá tak, že se do vzorku moči ponoří k tomu určený testovací proužek. Tento test informuje o tom, jestli se od posledního močení neobjevila vysoká hodnota glykémie. Cukr se v moči objevuje v případě, že hladina glykémie přesáhne hodnotu 10 mmol/l.

Test na přítomnost ketolátek v moči (ketonurie)

probíhá stejně. Do vzorku moči se ponoří testovací proužek. Za normálních okolností se ketolátky v moči nenacházejí, kontrolují se při metabolickém rozvratu. K jejich testu existují následující indikátory:

  • hodnota glykémie vyšší než 15 mmol/l
  • bolesti břicha, nevolnost, zvracení
  • teploty
  • výrazná žízeň, časté močení
  • zvýšený stres
  • těhotenství

Pokud proužek prokáže přítomnost ketolátek v krvi, je potřeba navštívit lékaře.

Diabetes 1. typu je celoživotní onemocnění

Všichni diagnostikovaní 1. typem diabetu jsou po celý živo závislí na inzulinové léčbě. Vaše dítě bude přijímat inzulin z inzulinového pera nebo pomocí inzulinové pumpy.
Pravidelná kontrola glykemie pak pomůže předejít akutním komplikacím – hyperglykemii a hypoglykemii.

Správná kompenzace diabetu oddaluje vznik pozdních komplikací. Udržet hodnotu krevního cukru v normálních hodnotách může být u dětí a dospívajících trochu těžší než u dospělých diabetiků.

Dávkování inzulinu se určuje podle věku, váhy, aktivity dítěte a také podle toho, jestli už se dostalo do puberty. S pomocí diabetologa se vy a vaše dítě naučíte přizpůsobovat dávky inzulinu podle potřeb svého dítěte.

1550

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku