V RÁJI se žije s diabetem a nadváhou

Víte, která země drží nelichotivé prvenství ve výskytu diabetu u dospělé populace na světě? Je to na mapě lehce přehlédnutelný ostrovní stát Samoa s necelými 200 tisíci obyvateli. Jako studentka medicíny a zapálená cestovatelka jsem během své stáže dostala možnost nahlédnout samojskému diabetu „pod pokličku“.

V RÁJI se žije s diabetem a nadváhou

Samojci jsou národem velmi obézním. Žijí na exotickém souostroví skládajícím se ze z několika menších a dvou velkých ostrovů Upolu a Savai ́i v Tichém oceánu severovýchodně od Nového Zélandu. Podle studie, kterou publikovala skupina převážně australských vědců, se mezi rokem 1978 a 2013 zastoupení diabetiků v samojské populaci zvýšilo mezi muži z 1,2 % na neuvěřitelných 19,6 % a podobně mezi ženami z 2,2 % na 19,5 %! Obezita pak stoupla u mužů z 27,7 % na 53,1 % a u žen z 44,4 % na 76,7 %.
Zajímavé ale je, že názory na to, proč zrovna na těchto ostrovech je diabetu a obezity nejvíce, se trochu liší. Někteří tvrdí, že to mají Samojci v genech, zatímco jiní se přiklánějí k tomu, že příčinou je jejich životní styl a stravování – oba tábory mají pravdu. Během doby strávené na Samoi jako turistka i jako stážistka v nemocnici Tupua Tamasese Meaole v hlavním městě Apia jsem se měla možnost dozvědět o samojské kultuře a stravování více.

POPELNICE CIVILIZOVANĚJŠÍCH ZEMÍ

Zásadním nešvarem, se kterým musí Samoa bojovat, je změna klasického stravování a životního stylu, což obrovsky přispívá k nárůstu obezity. Místní si vždy museli všechno ulovit nebo vypěstovat. Je pravda, že co se týče zeleniny, není na ostrovech právě pestrý výběr. Mezi tradičními surovinami však najdete i zdravé potraviny, jako např. taro, chlebovník, kokosy, banány, ryby a mořské plody. Bohužel se sem ale dostává i obrovské množství velmi levných a velmi nezdravých potravin ze zámoří a někteří dokonce tvrdí, že země jako Samoa jsou občas popelnicí, kam se posílá na prodej všechno to nezdravé, co by se v civilizovaných zemích neprodalo. V některých obchůdcích skutečně najdete regály plné chipsů a sladkostí. Problémem je, že pokud už objevíte zdravé ingredience, bývají pro místní velice drahé, a ti se prostě ládují tím, co si mohou dovolit. Krom toho se místní lidé velice vyžívají ve smažení a cukrování. Někdy jsme opravdu nechápali, co všechno jsou zdejší kreativní kulináři schopni „hodit do friťáku“.

DO NEMOCNICE POZDĚ

Samojci tedy na jedné straně nepochybně mají geny, které jim zvyšují riziko vzniku diabetu, a jejich etnikum je více náchylné k obezitě. Velký vliv na tyto tzv. „civilizační nemoci“ má však právě odklon od původních tradic a způsobu života, a proto jich i na ostrovech výrazně přibývá. Když se podíváte například na ostrov Upolu, kde ona civilizace a urbanizace je v rámci cestovního ruchu na vzestupu, najdete tu i daleko více Samojců, kteří mají minimum pohybu, propadají nezdravým stravovacím návykům a na své zdraví vůbec nedbají. Na druhou stranu na ostrově Savai ́i vidíte ženy i muže, jak pracují na svých pozemcích a stále se drží tradic – a ano, někteří z nich jsou také obézní, ovšem je jich výrazně méně. Z mého pohledu bylo velice smutné sledovat, jak většina z nich přichází do nemocnice až se závažnými komplikacemi, které je velice často dostanou do stavu invalidity a život na Samoi se pro ně stane velice náročným.

Ordinace pediatrie alias akutní příjem.

Také vás napadá otázka „Proč nepřišli dříve?“ Odpověď je jednoduchá. Je to drahé. Na každém ostrově je pouze jedna velice vytížená nemocnice, kde na každého doktora připadá asi 2500 pacientů a do které to má velká část populace velmi daleko. Cesta je navíc finančně nákladná. Samozřejmě mohou vyhledat i soukromé ordinace.
Ty si ale obyčejní Samojci nemohou dovolit vůbec. Navíc někteří ani netuší, co to diabetes vlastně je, nebo proč by ho měli mít zrovna oni. Alespoň trochu potěšující tedy je, že se Samoa snaží povědomí o diabetu mezi místními lidmi zvýšit a rozšířit základní informace o tom, jak je důležitá fyzická aktivita, zdravé jídlo a jak diabetes či případné komplikace včas odhalit a začít je řešit.

PLÁŽE A PALMY JAKO Z REKLAMY

Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají možnost stát Samoa navštívit, zjistíte, že rozhodně má turistům co nabídnout. Dříve země kanibalů je nyní rájem pro turisty vyhledávající pláže s kokosovými palmami, které skutečně vypadají jako z reklamy. Vyrážejí sem ale také dobrodruzi, kteří si chtějí zaskákat z vodopádů, potápět se, dopádlovat na kajaku na opuštěný ostrov anebo vyrazit do džungle s mačetou.

SUKNĚ TU NOSÍ I POLICISTÉ

Nemocnice Tupua Tamasese Meaole v hlavním městě Apia.

Na Samoi jsou dva oficiální jazyky – angličtina a samojština. V prvních chvílích je sice samojština velice matoucí, protože nejste schopni rozeznat, jestli se jedná o jednotlivá slova či věty, ale místní se vás velmi rádi budou pokoušet svému jazyku naučit. Zajímavé také je, jak hluboce zde zakořenilo křesťanství, které zde rozšířili Britové při kolonizaci. Kostely a nápisy „Samoa založená na Bohu“ najdete na každém rohu a v neděli všichni Samojci vyrážejí na mši. Na celém ostrově platí nepsaná pravidla oblékání, a pokud vyrazíte příliš odhaleně, vysloužíte si velmi káravé pohledy. Zajímavostí je, že sukně tu nosí i všichni muži včetně policistů – ti ale nosí společenský typ „lava-lava“.

TETOVÁNÍ JE OTÁZKOU CTI

Samojci také velice ctí rodinný kruh a tradice. Celá rodina žije pohromadě v rodinném „falae“, což je otevřený dům se sloupy kolem dokola, a pokud stále žije tradičním způsobem, pak si musí všechno jídlo vypěstovat.
Každý z rodiny má svou úlohu v domácnosti a navíc musí respektovat a ctít starší. Rodinný respekt si však musí její členové zasloužit, k čemuž mimo jiné slouží i tradiční tetování, které je velkou zkouškou odvahy. Jeho tvorba může trvat i déle než týden, ovšem pokud muž či žena tento proces nedokončí, celá rodina je zahanbena. Samoa je kolébkou tetování a stále se tu tetuje tradičním způsobem.
O Samojcích se říká, že jsou to velmi milí lidé, což se mi zpravidla potvrdilo. Lidé se na vás usmívají, mávají vám, dokonce se nezřídka stane, že vás pozvou k sobě do rodinného „falae“ na oběd. Bohužel se však na Samoi rozmáhá nešvar, který turistu rozhodně nepotěší. Veškerou půdu tady někdo vlastní, a pokud je na daném kousku země např. vodopád, podnikavý vlastník pozemku vybírá od turistů vstupné. Někdy dokonce zpoplatní i pořizování fotografií – od takového Samojce pak vidíte úsměv pouze po zaplacení a nevypadá zcela upřímně.

ROZDĚLENÁ SAMOA

Samoa sousedí s Americkou Samoou. Obě země jsou prakticky identické a s trochou nadsázky byste z jedné na druhou dohodili kamenem, ale protože mezi nimi probíhá 171. poledník, byly země politicky rozděleny – Samoa západní, která je nyní nezávislým státem, byla dříve pod nadvládou Německa a Nového Zélandu, zatímco Samoa východní byla vždy územím patřícím k USA. Diabetes politický vývoj obou zemí nijak nezajímal, a proto se musí země o „cukrovkové prvenství“ dělit.

Barbora Jarošová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x