V nemocnici na Bulovce pomáhá s testováním i robot Pipeťák

Laboratoř klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce od 6. března pracuje v pohotovostním režimu, testuje vzorky lidí s podezřením na nemoc COVID-19. Do dnešního dne laboratoř otestovala celkem 9 006 vzorků, v nejnáročnějších dnech až 670 vzorků za den. Od úterý 31. března pomáhá laborantům a přírodovědcům s jemným a přesným pipetováním robotická stanice z CIIRC ČVUT.

V nemocnici na Bulovce pomáhá s testováním i robot Pipeťák

Robotická ruka je rychlejší než lidská

„Robot Pipeťák usnadnil jeden krok v celé kaskádě – ve chvíli, kdy jsou vzorky zapsané a vyizolované a je potřeba k nim přidat tzv. master mix (tj. chemikálie potřebné k detekci). Výrazně snížil riziko chyby při ručním pipetování, které vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci. V této chvíli má automatizace procesu největší smysl – jde o rutinní smíchávání látek, kdy je zásadní dodržovat správné pozice vzorků, aby nedošlo k záměně pacientů. Robotická ruka tento proces provede bezchybně a usnadní práci laborantovi, který svoje soustředění může zaměřit na jiné další kroky procesu. Robotická ruka není rychlejší než člověk, protože kontroluje a měří díky zabudovaným analytickým vahám každý krok, což běžné stroje neumějí. Kapacita robotické ruky je 700 vzorků za den, což je v tuto chvíli pro laboratoř dostatečné. I přesto projde pacientský vzorek lidskýma rukama třináctkrát a k tomu ještě čtyřikrát ve formě schvalování, potvrzování a zapisování výsledků. Jsou kroky, které dělají stroje, ale přesto je lidská práce stěžejní,“ říká RNDr. Lenka Richteorá, Ph.D. z Oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce.

Zaměstnanci laboratoře se střídají tak, aby se nepotkávali

Laboratoř klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce má celkem 46 zaměstnanců, z toho 12 pracovníků se zabývá onemocněním COVID-19. Zaměstnanci se střídají ve službách tak, aby se nepotkávali, a to od 6.00 do 20.00 hod., někdy i déle podle potřeby.

Zdroj: Nemocnice Na Bulovce
Foto: Roman Sejkot

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x