Léčba larvami u diabetické nohy – středověk, nebo moderní medicína?
Už žádná únava, nevolnost, otoky ani migrény! Jak účinně rozpohybovat lymfatický systém?
Zdroj: Shutterstock
Pokud lymfatický systém nefunguje tak, jak má, bývá jednou z mnoha příčin zpomaleného metabolismu. Jeho narušená funkce tedy může komplikovat i snahu ve shazování nadbytečných kilogramů. Jak lymfu rozpohybovat, abyste zas byli zdraví a fit?
Lymfatický systém je, stejně jako krevní oběh, nezbytný pro správné fungování těla. Jeho nesprávnou funkcí mohou trpět nejen diabetici. Existuje několik dobrých kroků, které si můžete osvojit k tomu, aby vás začal zase poslouchat.
Proč máte zpomalený lymfatický systém?
Mnoho lidí se potýká se zhoršeným fungováním lymfatického systému. Mezi ně patří také diabetici. Společnými jmenovateli toho, proč nemůže pracovat správně, je sedavý životní styl, málo pohybu, ale také nezdravá životospráva. Mezibuněčná tekutina lymfa je ukazatelem buněčného metabolismu, obsahuje také bílé krvinky a protilátky. Rozproudit lymfu, aby správně pracovala, je ve vašem nejlepším zájmu hned z několika dobrých důvodů.
Infekce v těle může zpomalit hubnutí! Jaká existují řešení?
Už jste někdy slyšeli větu: "Jste to, co jíte."? Tento výrok platí i vzhledem k tématu, které probíráme. Infekce v těle totiž může s jídelníčkem ...
Jak vlastně lymfa pracuje a proč je důležité, aby dobře proudila?
Lymfatický systém se skládá ze specifických orgánů a rozsáhlé sítě lymfatických cév, ve kterých cirkuluje lymfa. Je to bělavá tekutina zajišťující zejména cirkulaci lymfocytů, které hrají významnou roli v imunitním systému. V těle jí máte 1–2 litry.
Lymfa je svým složením podobná krevní plazmě, ale neobsahuje červené krvinky.
V lymfě najdete bílé krvinky, živiny a odpadní látky (odchází z lymfy do krevního řečiště). Lymfatický systém je tvořen rozsáhlou sítí lymfatických cév, které jsou uspořádány rovnoběžně s určitými krevními cévami. Proto je najdete přítomné v mnoha tkáních lidského těla – kromě nervového systému, kostní dřeně, chrupavek a svalů. Každá céva spojuje tkáň s lymfatickým orgánem.
Lymfatické orgány se dále dělí na primární (kostní dřeň, brzlík) a sekundární (lymfatické uzliny, slezina).
Nesprávně pracující lymfatický systém je spojován s těmito zdravotními potížemi:
- poruchy trávení a zažívání
- nemoci pohybového aparátu
- časté migrény a bolesti hlavy
- otoky končetin i celého těla
- větší náchylnost organismu k tvorbě infekcí
- kožní problémy
- nadváha a projevy chronické únavy
- u diabetiků II. typu je diskutován jako jedna z příčin vzniku inzulínové rezistence
Lymfatický systém u diabetiků
Špatná činnost lymfatického systému může u diabetiků vést nejen ke snížené obranyschopnosti těla, ale je spojována také se vznikem otoků. U pacientů s lymfedémem dochází k úniku lymfatické tekutiny do tkáně. Ti, kteří se léčí s cukrovkou, s nimi nejčastěji bojují v oblasti dolních končetin.
Při vzniku lymfedému se snižuje hladina kyslíku v pokožce a pojivových tkáních. Vzniká tak vhodné prostředí pro vznik infekčních ložisek.
Rozproudění lymfatického systému může pomoci diabetikům II. typu lépe zvládat onemocnění a snížit riziko vzniku hyperglykémie. Pro diabetiky s lymfatickými obtížemi může být dobrou volbou odborná reflexní masáž chodidel. Zajímavou pomůckou pro lymfatickou masáž tváře v pohodlí domova je také oblíbený face roller. Během prvních pár dní používání ale mějte na paměti to, že se mohou objevit různě silné detoxikační projevy.
Ach, ta migréna! Jaký vliv má diabetes a co s ní zatočí kromě léků?
Jsou migrény častější u osob, které se léčí s diabetem? Mnozí lidé by vám řekli, že ano. Celá problematika je však o něco složitější. Změna ...
Podpořte tok lymfy nejen jídlem a pitím
Pokud chcete podpořit dobrý tok lymfy, zaměřte se také na skladbu jídelníčku. Co je dobré jíst a pít, chcete-li mít zdravý lymfatický systém?
- Hlídejte si pitný režim, pijte čistou, nejlépe filtrovanou vodu. Omezte kávu a alkohol.
- Vyřaďte z jídelníčku polotovary a hotové pokrmy určené k rychlému ohřevu. Nejezte potraviny, které jsou spojovány se vznikem blokád lymfy. Omezte solení a snažte se sladit stévií nebo čekankovým sirupem.
- Konzumujte lymfatickému systému příznivé potraviny, skvěle si pochutnáte na zelené listové zelenině, chia semínkách, lněném semínku, avokádu, česneku, vlašských ořeších nebo mandlích či brusinkách. Vhodné je i koření, tj. kmín, koriandr, zázvor, kardamom.
- Jezte protizánětlivé potraviny.
Kromě vhodně nastaveného jídelníčku a pitného režimu je neméně podstatné i pravidelné cvičení, které podporuje zdravý tok lymfy a vylučování toxinů z těla.
Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Easyayurveda, Healthline
33172