Můj příběh: “Cvičením jsem porazila panické ataky. I tak se bojím, že se vrátí.”
Už jste slyšeli o diabetu 3. typu? Skrývá se za ním velmi známá nemoc
Zdroj: Shutterstock
Diabetes 1. i 2. typu je mnoha lidem dobře známý, dokonce i jeho vzácné formy. V poslední době se však čím dál více studií zabývá i diabetem 3. typu. Vlastně je to pouze navrhovaný termín, který se používá k nahlédnutí do potenciálních spouštěčů Alzheimerovy choroby u lidí s cukrovkou. Pojďme se na chvíli přesunout do sféry bádání a teorií a představme si diabetes, který nenapadá cévy, ale mysl.
Hned z počátku je dobré říci, že Světová zdravotnická organizace (WHO) termín “diabetes 3. typu” zatím nepřijímá jako oficiální. Nové studie ale naznačují spojení mezi cukrovkou a demencí. Existuje až mnoho podobných souvislostí a symptomů mezi zvýšenou hladinou cukru v krvi a degenerativním onemocněním mozku.
Vědci zabývající se těmito studiemi tak navrhli termín označení diabetes 3. typu jako neschopnost regulovat inzulín v mozku, který následně způsobuje demenci. Inzulínová rezistence vede k tzv. amyloidním plakům (bílkovina kumulující se mezi neurony/mozkovými buňkami), oxidačnímu stresu a zánětům mozku.
Co mají diabetes a Alzheimerova choroba společného
K diabetu dochází, když glukóza nedokáže vstoupit do buněk a místo toho se koncentruje v krvi. I mozek spoléhá na glukózu jako na nositele energie, a když přestane systém regulace cukru v těle fungovat, mozek potká stejný osud jako naše cévy a tkáně. V mozku je mnoho receptorů inzulínu, nejsou jen ve svalech, játrech nebo ledvinách. Proto špatná regulace glukózy přispívá k Alzheimerově chorobě.
Zajímavý fakt: Řada lidí se léčí buď jen s cukrovkou nebo s Alzheimerovou chorobou. Diabetes tak stále zůstává ve většině případů rizikovým faktorem, nikoliv zárukou propuknutí Alzheimerovy choroby.
Stejně tak jako je diabetes 2. typu považován téměř za epidemii, nárůst degenerativních onemocnění mozku má stejné dramatické zrychlení. Společným jmenovatelem se tak stává nevhodná a zpracovaná strava, přemíra kalorií, cukru a tuku – proto se diabetu 2. typu i Alzheimerově chorobě dá docela dobře předcházet zdravějším životním stylem.
Diabetes 3. typu
Ačkoliv většinu zdravotníků neuslyšíte mluvit o tomto typu jako o oficiální formě diabetu, jejich společné rysy je činní velmi podobnými. Některé studie dokonce naznačují, že enzym degradující inzulín může posunout diabetes 2. typu do roviny diabetu 3. typu, a to kvůli změnám metabolických drah. Tento proces má za následek oxidační stres a beta-amyloidy v mozku – oba tyto symptomy jsou charakteristické pro Alzheimerovu chorobu. Projevuje se většinou takto:
- ztrátou paměti negativně ovlivňující každodenní život,
- potížemi s řešením jednoduchých problémů,
- nejasnostmi ohledně místa a času,
- potížemi s porozuměním psaného i mluveného jazyka,
- změnami nálad a někdy i změnou osobnosti.
Zajímavost: Ještě v roce 2001 se diabetu 3. typu přezdívalo diabetes z podvýživy, protože nemoc převládala v subsaharské Africe u velmi chudých a podvyživených dětí.
Nepředvídatelné nálady u diabetika aneb Za vztekem hledejte kolísavou glykémii
Negativní i pozitivní emoce k člověku odjakživa patří a týkají se všech bez ohledu na zdraví. Dlouhodobá nebo chronická nemoc však předurčuje ...
Typ diabetu 3c, nemoc mezi lidmi neznámá
Tento zvláštní druh diabetu nesouvisí s degenerativním onemocněním mozku (seč může být laiky snadno zaměnitelný s diabetem 3. typu), ale vyvíjí se v důsledku poškození slinivky břišní, ke kterému může dojít z několika různých důvodů (zánět slinivky břišní, rakovina slinivky, cystická fibróza, hemochromatóza). Vyvinout se může také při úplném odstranění slinivky. Ani tento typ není příliš známý a mnohým diabetikům s onemocněním 3c je častokrát mylně diagnostikován diabetes jiného typu.
Jak se pozná?
- Hubnete, aniž byste se o to snažili (podobné se vzácnou formou LADA).
- Máte bolesti břicha.
- Pociťujete neustále únavu.
- Vyskytl se u vás průjem a velmi mastná stolice.
- Míváte časté hypoglykémie.
Léčba Alzheimerovy choroby neboli diabetu 3. typu
Aktuálně nelze diabetes 3. typu neboli Alzheimerovu chorobu vyléčit. Lékaři ale pacientům předepisují specifické léky, které zpomalí progres onemocnění. Některé výzkumné týmy se dokonce zabývaly účinky kurkuminu, ketogenní diety, snížení tělesné hmotnosti či dostatku fyzické aktivity, ale výsledky jsou prozatím nejednoznačné. Mnozí vědci se také domnívají, že pomoci mohou zdravé tuky (mozek je z velké části jen tuk). Proto, aby mozek optimálně fungoval, musí dostávat tuky nejvyšší kvality – především bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
Tip: Dalšími pomocníky při léčbě jakéhokoliv typu diabetu může být jóga, meditace, ale i celková psychická pohoda.
Závěrem
Odjakživa má člověk sklon dívat se na konkrétní onemocnění jako na problém pouze jedné části těla. Příkladem, že všechno se vším souvisí, je právě neurodegenerativní proces v mozku (mozkové buňky začnou odumírat). Tento proces je zřejmě mnohem delší a složitější, než si někteří vědci mysleli, a pravděpodobně jej ovlivňují i jiné části/pochody lidského těla. Lze tedy říct, že souvislost mezi diabetem a Alzheimerovou chorobou existuje – nadváha, nedostatečná fyzická aktivita, vysoký krevní tlak nebo hyperglykémie jsou rizikovými faktory, které mohou podnítit vznik obou nemocí.
Zdroj: Archiv.epochtimes, Medicalnewstoday, Diabetes
31723