Unani medicína vám předá trochu jiný pohled na příčiny vzniku cukrovky

Unani medicína vám předá trochu jiný pohled na příčiny vzniku cukrovky
Unani léčebné přístupy pomáhají rozklíčovat faktory vedoucí k onemocnění a řeší zdravotní stav člověka holisticky. Zdroj: Shutterstock

Tradiční čínskou medicínu a ájurvédu znají všichni, kteří dávají přednost alternativním léčebným postupům. Oba směry mají ve svém hledáčku i diabetes. Unani medicína je ale v našich končinách známá méně. Jaké může mít přínosy pro lidi s cukrovkou?

Unani medicína je tradiční léčebný systém aplikovaný v arabském světě. Za pomoci bylin a holistického přístupu se věnuje prevenci a léčebnému režimu mnoha onemocnění, včetně cukrovky.

Diabetes podle unani konceptu

Unani medicína se věnuje jak prevenci, tak léčbě již vyskytujícího se diabetu. Dává velký důraz na příznaky. Pro diabetes obecně se v ní používá termín Ziabetus a diabetes mellitus v ní najdete pod názvem Ziabetus Shakri. Vnímá cukrovku jako onemocnění, při kterém je spotřebovaná voda vylučována ledvinami ihned po jejím příjmu jedincem, a to bez jakékoli metabolické změny. Kvůli horkému temperamentu ledvin je voda absorbována z krevního oběhu a odeslána do močového měchýře.

Nemoc bývá dávána do spojitosti s mnoha faktory, jedním z nich je slabost ledvin.

Unani medicína, stejně jako ájurvéda nebo čínská medicína, pracuje s principem rovnováhy a nerovnováhy. Pokud vznikne nerovnováha mezi temperamentem (mizaj) a strukturou (saakht), propuká nemoc. Stejně jako ájurvéda pracuje s termíny oslabení z horka a chladu. Tento medicínský systém zmiňuje následující faktory spojené se vznikem cukrovky:

 • slabost ledvin (Zof’e Gurda)

 • renální insuficience – chronické onemocnění ledvin (Ḍu̒ f al-Kulya)

 • přemíra horka v temperamentu ledvin (Sue Mizaj Haar Gurda)

 • studená porucha v temperamentu ledvin (Sue Mizaj Baarid Gurda)

 • dilatace ledvin a močových cest (Ittesae Gurda wa Majra-e-Baul)

 • složená porucha v temperamentu těla, ledvin a jater způsobená chladem (Baroodat-e- Badan, Jigar wa Gurda)

Lykopen pro zdravá játra i lepší kompenzaci cukrovky. Jeho zdroj máte každý den na dosah!

Lykopen je ceněný zejména pro své silné antioxidační vlastnosti. Jeho užitek zaznamenáte v rámci prevence vzniku civilizačních chorob. Také ...

Léčba diabetu podle unani medicíny

Podle předních lékařů unani se předepíší léky, které upravují temperament ledvin a jater nebo obnovují zadržovací sílu (quwwat-e-masika) ledvin a následně se odstraní náchylnost k onemocnění. Prevence je obecně vnímána jako lepší prostředek než léčba. Hlavními spojenci vzniku cukrovky podle unani medicíny jsou stres a nedostatek spánku, napětí, úzkosti, nadměrná konzumace potravin, alkoholu a také neaktivní životní styl. To vše je spouštěčem nerovnováhy organismu. Doporučuje se nastolit vyvážený dietní plán založený na bohatém množství vlákniny a raw zeleniny, vynechat potraviny bohaté na sacharidy i škroby, alkohol a červené maso.

Velmi nedoporučované jsou také polotovary. Diabetici jsou naopak povzbuzováni k tomu, aby více pracovali v kuchyni s pálivým kořením. Doporučovány jsou hlavně tyto ingredience: pepř dlouhý, známý v unani jako Filfil Daraz (Piper longum), šebrej kmínový – Zeera (botanicky Cuminum cyminum) a oblíbený kuchyňský česnek, kterému se v unani říká Lehsun (Allium sativum).

Už žádná únava, nevolnost, otoky ani migrény! Jak účinně rozpohybovat lymfatický systém?

Lymfatický systém je, stejně jako krevní oběh, nezbytný pro správné fungování těla. Jeho nesprávnou funkcí mohou trpět nejen diabetici. Existuje ...

Typické unani byliny pro diabetiky

Unani medicína má pro léčbu cukrovky seznam bylin. Jsou to hlavně ty s antioxidačním působením. Najdete v něm známé i méně známé rostliny, které jsou ale zajímavé svým působením. Typickými bylinami indikovanými při cukrovce  jsou:

 • kryškovec vykrojený (Syzygium Cumini), v unani nazývaný Jamun

 • karela (hořká okurka)

 • výhonky neemu

 • pískavice řecké seno

 • gymnéma lesní neboli Gurmar Booti

 • listy bazalky

 • Satte Gilo (chebule srdčitá)

 • mletá skořice

 • Elwa (aloe vera)

 • Kalonji (černý kmín)

 • Amla

UPOZORNĚNÍ: Veškeré bylinné prostředky pro podporu léčby diabetu a jejich doporučené dávkování je nutné prokonzultovat s ošetřujícím lékařem, naturopatem či fytoterapeutem.

Zdroj: Pubmed.ncbi.nlm.nih, Journalagent, Indianexpress

28548

Diskuze k článku