Umělá slinivka pomáhá těhotným diabetičkám

V Americe probíhají testy umělé slinivky břišní ve spolupráci s těhotnými diabetičkami. Nová technologie by mohla nastávajícím maminkám s diabetem 1. typu výrazně usnadnit léčbu.

Umělá slinivka pomáhá těhotným diabetičkám

Ve Velké Británii již první úspěšné pokusy s umělou slinivkou proběhly, nyní se výzkum přesouvá do USA, kde se budou sledovat výsledky diabetiček v průběhu celého jejich těhotenství a také po porodu. Díky tomu, že se podařilo zajistit financování projektu, mohou se nyní vědci zcela soustředit na to, aby byla technologie nejen účinná, ale i bezpečná jak pro matky, tak pro jejich ještě nenarozené děti. Zařízení je navrženo tak, že uvolňuje inzulin v reakci na aktuální hladinu glukózy, tedy funguje podobně jako lidská slinivka břišní.

Pro ženy s diabetem 1. typu představuje těhotenství a samotný porod velkou zátěž pro organismus, který je rovněž ohrožen řadou zdravotních komplikací. V průběhu těhotenství je pro diabetičky navíc velmi obtížné udržet si  co nejlepší kompenzaci diabetu a právě proto by pro ně umělá slinivka představovala velkou pomoc a usnadnění léčby. Cílem projektu je tedy posunout péči o těhotné diabetičky „o stupeň výše“ a za pomoci nové technologie jim výrazně usnadnit léčbu a pomoci eliminovat případné zdravotní komplikace.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x