Úhrada senzorů pojišťovnou

Úhrada senzorů pojišťovnou

Dne 4. září v Praze úspěšně proběhla akce Edukace 2020, na které byl časopis DIAstyl mediálním partnerem. V rámci této akce seznámili lékaři z IKEMu pacienty s problematikou úhrad senzorů pojišťovnami a představili také přehledně zpracovanou kalkulačku pro orientační spočítání, kolik už diabetik z limitu zdravotní pojišťovny vyčerpal a na co má ještě nárok.

Úhrada senzorů zdravotní pojišťovnou má svá pravidla. V posledních letech se relativně často mění, což může být pro zdravotníky i lidi s diabetem někdy frustrující. Je dobré si však uvědomit, že Česká republika má jednu z nejlepších úhrad senzorů na světě a tím dává lidem žijícím s cukrovkou šanci mít neustále možnost ovlivnit svojí hladinu glykémie.

Protože zdravotní pojišťovny hradí senzory (Dexcom, Medtronic, Medtrum) do celkové výše 60 000 Kč (s DPH), je nutné si hlídat množství předepsaných senzorů a vysílačů tak, aby tento limit nebyl překročen. Do této částky hradí 100% ceny senzorů zdravotní pojišťovna. Nad tuto částku hradí 100% ceny senzoru pacient. Pro Freestyle Libre platí jiné podmínky a tento článek se mu proto nevěnuje.

Co musím splnit pro úhradu pojišťovnou?

Aby bylo senzory možné ze zdravotního pojištění hradit dlouhodobě, je potřeba kromě finančního limitu splnit i další podmínky:
– používat senzory minimálně 70% času v roce
– doložit zlepšení kompenzace diabetu po 3 či 6 měsících

Jak se hodnotí zlepšení kompenzace?

Zlepšení kompenzace se obvykle hodnotí v kontextu důvodu, proč byl senzor předepsán. Člověk s diabetem může zlepšit kompenzaci v mnoha ohledech:
 čas v cílovém rozmezí (obvykle 3,9-10 mmol/l)
– čas v hypoglykémii (obvykle < 3,9 mmol/l)
 průměrná glykémie
– glykemická variabilita (hodnocena CV – koeficient variace či SD – směrodatná odchylka)
– glykovaný hemoglobin
– výskyt/četnost těžkých hypoglykémií/diabetických ketoacidóz
– a jiné…

Jak mám čerpání limitu senzorů spočítat?

Sledování vyčerpaného limitu senzorů může být komplikované – zvláště tehdy, pokud během roku člověk přechází z jednoho typu senzoru na jiný…

Zde sdílíme kalkulačku pro orientační spočítání, kolik člověk z limitu zdravotní pojišťovny vyčerpal. Kalkulačka je aktuální k datu 30.6.2020. Je možné, že se během roku ceny či typy nabízených senzorů změní a s určitým zpožděním se budeme snažit aktualizovat i naší kalkulačku.

Odkaz na kalkulačku i další zajímavé informace o úhradách senzorů naleznete zde

Zdoj textu i kalkulačky: diaedukace.cz

Autor textu: Lékařský a zdravotnický personál IKEM

2430

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku