Ubývá pre-diabetiků, u kterých se rozvine cukrovka 2. typu

Američtí vědci na základě studie zjistili, že počet lidí s prediabetem, kterým nakonec byla diagnostikována cukrovka 2. typu, za poslední roky značně klesl. Samotný prediabetes je chápán jako stav organismu, který předchází diagnostikování diabetu a sám zvyšuje riziko jeho rozvoje. Pacienti se potýkají se zvýšenou hladinou krevního cukru a určitou mírou inzulínové rezistence. K rozvoji diabetu ale nemusí dojít, pokud pacient bude dbát doporučení lékařů a dodržovat pravidla zdravého životního stylu.

Ubývá pre-diabetiků, u kterých se rozvine cukrovka 2. typu

Tým z manchesterské univerzity mapoval tento jev v letech 2000 – 2015. Vědci pracovali s údaji více než 146.000 lidí a zjistili, že 1,6 % z těchto osob byla diagnostikována cukrovka 2. typu po jednom měsíci od záchytu prediabetu, 4,2 % osob po šesti měsících a 20,4 % onemocnělo diabetem 2. typu až po čtyřech letech. Vědci si nejsou zcela jisti, co zapříčinilo tento značný pokles v hodnotách, ale tuší, že se jedná o působení několika různých faktorů, které mohly k tomuto snížení přispět.

Pomohla kombinace několika faktorů

Vedoucí výzkumného týmu Dr. Rathi Ravindrarajah z manchesterské univerzity uvedla: „Nejsme si jistí, proč tomu tak je, ale máme tušení, že jde o kombinaci dobře odvedené práce v rámci prevence národní zdravotní služby Velké Británie (NHS – National Health Service) a změny ve vymezení hyperglykémie u nediabetiků. Nediabetická hyperglykémie znamená zvýšenou hladinu cukru v krvi, ale ne tak vysokou, aby se zařadila mezi diabetickou. Preventivní programy proti rozvoji diabetu by se měly ještě více zaměřit na ty jedince, kterým hrozí nejvyšší riziko přechodu z prediabetu na cukrovku 2. typu.“

Zdroj: diabetes.co.uk

Překlad: Lucie Sabelová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x