-- reklama --

Trendy v oblasti fitness a pohybových aktivit pro rok 2023: Část jich možná znáte

Trendy v oblasti fitness a pohybových aktivit pro rok 2023: Část jich možná znáte
Běh vám skvěle vyčistí hlavu Zdroj: Freepik

Ne každý je fanouškem klasického cvičení ve fitku či běhání. Vyzkoušejte něco nového. Může vám to oživit mix vašich sportovních aktivit či navrátit chuť pravidelně se hýbat. A ještě vás to může začít bavit. Přinášíme tipy na aktivity, které jsou hitem posledních let, ale i úplně nové.

HIIT trénink

HIIT, tedy high-intensity interval training, je forma intervalového tréninku, který obecně kombinuje krátké úseky intenzivního cvičení s krátkými fázemi odpočinku nebo cvičení s nižší intenzitou. Jedním z benefitů může být dosažení výsledků v relativně krátkém čase. Jednou z nejuznávanějších výhod vysoce intervalového tréninku je kromě budování síly také jeho pozitivní přínos pro zdraví srdce, stejně tak může také pomoci zlepšit funkce metabolismu. 

Pilates

Chtěli jste někdy vyzkoušet pilates, ale nebyli jste si přesně jisti, co to obnáší a zda by to pro vás bylo vhodné? Pilates je forma cvičení, které se zaměřuje na sílu, držení těla a flexibilitu. To pomáhá zlepšit celkovou kondici a pohodu. Při cvičení hrozí daleko nižší riziko zranění než u jiných namáhavějších forem cvičení. Pilates je vhodné pro úplné začátečníky, ale i pro pravidelně cvičící. Cvičení vynalezl a postupně zdokonalil Němec Josef Pilates. Popisuje jej jako metodu kontrologie (od slovesa kontrolovat nebo také řídit – angl. to control – a řecké přípony – logia); byl totiž přesvědčen, že je možné využít mysl k tomu, aby kontrolovala (a řídila) svaly. Cílem této metody je zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost.

Aktivní uhlí bylo zkoumáno jako prostředek prevence inzulínové rezistence: Má i další zdravotní benefity

Aktivní uhlí je uváděno jako jeden z prostředků, který je vhodný pro snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi. Je také vyhledávaným ...

CrossFit

CrossFit si získal na oblíbenosti v Kalifornii už v roce 2000 a za celou dobu existence má již mnoho milionů příznivců po celém světě.  Jedná se o fitness režim, který po dobu několika desetiletí vyvíjel Greg Glassman. Hlavním cílem CrossFitu je postupně navyšovat kapacitu cvičení na maximum. Glassmanův program byl tedy speciálně navržen pro zlepšení kondice a zdraví. Jedná se o vysoce intenzivní cvičení, které zahrnuje kardio cvičení, zvedání těžkých závaží i trénink flexibility. CrossFit se stal hodně populární, protože zahrnuje neustále se měnící funkční pohyby prováděné v poměrně vysoké intenzitě. Všechny tréninky jsou založeny právě na funkčních pohybech. Odráží tak nejlepší aspekty gymnastiky, vzpírání, běhu, veslování a dalších disciplín, označované taktéž jako klíčové pohyby života.

Trailový běh

Běh je fenoménem posledních let i v České republice. Ne každého ale baví běhání po silnici, chodnících či asfaltových stezkách. I proto je v posledních letech stále populárnější jeho terénní varianta, tedy trail. Trailový běh, nebo také běh v terénu, přináší do světa běhu další rozměr. Trailový běh můžete provozovat na horách, ale i kdekoliv v terénu kousek za městem či přímo ve městě. Navíc nejde jenom o běh, ale i pohyb venku v přírodě na čerstvém vzduchu.

Běh s kočárkem

Tento druh fitness ocení rodiče, kteří chtějí využít svůj čas efektivně. Sportovat a zároveň trávit čas se svým dítětem. Ne každý má navíc možnosti hlídání dětí kdykoliv. Navíc zde opravdu nepotřebujete žádné speciální vybavení, ale jen vhodný kočárek. Můžete se však také zastavit na kardio cvičení, včetně dřepů a leh-sedů. To, že se tento trend dostává i k nám, můžeme vidět v parcích či na stezkách, kde mnoho maminek i tatínků sportuje tímto způsobem.

Reflexní terapie nohou: Pojďte s námi porozumět řeči vašich chodidel

Reflexní zóny se využívají nejen při cílené terapii již vzniklých potíží, ale i jako diagnostika celkového zdravotního stavu a prevence řady ...

12-3-30 trénink

Tento trend se stal v roce 2022 celosvětově velmi populární zejména díky sociální síti TikTok. Čísla 12-3-30 určují základní pravidlo, kterým se vyplatí řídit. Cvičení probíhá na běžícím pásu, kdy si nastavíte pás na 12 % sklon, jdete rychlostí 3 míle (tedy cca 4,8 km) za hodinu po dobu 30 minut. Že to zní jednoduše a vypadá jako procházka v parku?

Cvičení je mnohem náročnější, než se zdá. 12-3-30 je ideální pro zvýšení tepové frekvence, jedná se vlastně o typ kardio cvičení, přičemž chůze do kopce nutí tělo pracovat intenzivněji. Je také šetrnější pro vaše klouby než běh, takže je vynikající volbou pro různé věkové skupiny i úplné začátečníky. Na druhou stranu sklon 12 % není malý a 30 minut není krátká doba. V úplných začátcích je vhodné několik prvních tréninků snížit sklon, tempo i čas tak, aby odpovídaly vaší současné kondici.

75denní výzva

Poslední nemíří přímo na cvičení, ale na celkovou změnu životního stylu. Pokud totiž budete pravidelně sportovat, ale budete zatěžovat tělo špatnou životosprávou a nebudete se starat i psychickou stránku, výsledky nemusí být zdaleka tak dobré. Jedná se o zdravotní a fitness výzvu s pravidly, které je potřeba dodržovat po dobu 75 dnů. Je o vytváření nových návyků, které nezahrnují žádná nebezpečná omezení nebo extrémní změny životního stylu.

Tato „wellness“ výzva doporučuje pití alkoholu pouze při společenských příležitostech a v omezeném množství, zdravější stravování, 45minutové cvičení denně. Dále pití minimálně 3 litrů vody každý den a aktivní regeneraci jeden den v týdnu. Kromě toho doporučuje každý den přečíst 10 stran jakékoliv knihy.

Zdroj: ASPEN PR, Xero Shoes, kondice.cz

23925

Diskuze k článku