Kokosová voda: Zdravý nápoj nejen pro diabetiky. Dodá minerály a podpoří zdraví srdce i ledvin
Trend zítřka? Objevte sílu naklíčených semínek!
Zdroj: Shutterstock
Konzumace naklíčených semínek je nyní novým stravovacím směrem vhodným pro každého člověka zajímajícího se o své zdraví. Tento trend s sebou přináší mnoho benefitů pro zdraví, a to nejen pro diabetiky. Zařazením klíčků do jídelníčku můžete dokonce v budoucnu přirozeně nahradit i různé doplňky stravy v podobě minerálů či vitamínů.
Stimulovat semínka k životu je drobné kouzlo, které se jistojistě podaří každému. Stačí jen trocha péče. Naklíčená semínka jsou cenově dostupnou alternativou k zelenině, můžete jimi nahradit bylinky, posypat s nimi brambory, přidat je do sendvičů, pomazánek, salátů, omelet, polévek nebo do vašeho oblíbeného smoothie.
Jaká semínka jsou vhodná ke klíčení?
Základem pro přípravu jsou zdravá a kvalitní potravinářská semena bez chemického ošetření – nejlépe v biokvalitě. Ke klíčení jsou nejčastěji používána tato semínka: různé druhy obilovin, řeřicha, ředkvičky, hořčice, mungo, cizrna, čočka, ječmen, pohanka, vojtěška, ale i rýže a quinoa. Existují však také zrna, která nejsou ke klíčení vhodná, tj. lilkovité rostliny, sója, hrách nebo fazole (s výjimkou mungo fazolí) – takové klíčky by našemu trávícímu traktu neudělaly dobře.
Benefity, které naklíčená semínka přináší
Naklíčená zrna obsahují vysoký obsah bílkovin a vlákniny, zároveň však méně sacharidů a kalorií. Klíčky mají také nízký glykemický index a pomáhají udržet stálou hladinu cukru v krvi, což ocení diabetici s kolísavou glykémií. Semínka disponují bohatým podílem vitamínu C a B, obsahují mnoho minerálů (magnézium, fosfor, zinek, vápník a železo) a antioxidantů, které bojují proti volným radikálům (obsah těchto látek stoupá společně s klíčením). Klíčky také pomáhají v boji proti virům a bakteriím v těle. Navíc dokáží do jisté míry chránit před vznikem rakoviny.
Naklíčená semena rovněž pomáhají při redukci hmotnosti, snižují výskyt srdečních chorob, posilují imunitní systém a díky kyselině listové jsou vhodná i pro těhotné a kojící matky. Klíčící semínka mají také blahodárný vliv na zrak – mohou eliminovat riziko glaukomu, šedého zákalu a ztráty centrálního vidění. Z tohoto výčtu je možno poznat, že o zdravotní benefity tato super potravina nemá nouzi.
Upozornění: Vlhké a teplé podmínky při klíčení jsou ideální pro růst bakterií. Konzumace tepelně neopracovaných klíčků zvyšuje riziko nákazou baterií E. Coli, listeriózou nebo salmonelou. Symptomy vzniklé z otravy se objevují v podobě průjmů, zvracení a křečí. Proto se doporučuje většinu klíčků tepelně opracovat. Doporučení, jak klíčky konzumovat, naleznete vždy na etiketě výrobce!
Luštěniny jako superpotravina: Proč by neměly chybět v diabetickém jídelníčku?
Konzumace luštěnin pomáhá předcházet inzulínové rezistenci. Luštěniny obsahují sacharidy, velké množství bílkovin, vitamín B, vápník, fosfor, ...
Jak se pustit do klíčení?
Na jídlo, které vám doslova vyroste před očima, budete potřebovat zavařovací sklenici, jemné plátno a gumičku. Nebo si můžete pořídit misky určené přímo ke klíčení:
- Zrna z počátku opláchněte a sceďte.
- Přes noc (minimálně 10 hodin) je namočte do vody.
- Opět zrna sceďte a pořádně je propláchněte.
- Umístěte zrna do větší sklenice (objem se navýší bobtnáním).
- Zakryjte sklenici síťkou nebo gázovinou a zajistěte gumičkou.
- Obraťte sklenici vzhůru nohama, aby mohla přebytečná voda odtékat (chraňte před přímým světlem).
- Zhruba každých 12 hodin nalijte do sklenice vodu a krouživým pohybem s ní rovnoměrně opláchněte všechna zrna. Vodu vylijte a opět obraťte dnem vzhůru jako v předešlém kroku.
- Trvá 1 až 5 dnů, než se u zrn objeví malé klíčky.
- Naklíčená zrna naposledy opláchněte a uložte do lednice.
Tip: Pokud zrna zapáchají, jsou slizká, změnila svou barvu nebo vzhled – vyhoďte je!
Závěrem…
Probudit semínka k životu není nic těžkého. Do péče o klíčky můžete zapojit i své děti. Nejenom, že je naučíte zodpovědnosti za něco živého, ale zároveň jim předáte správné stravovací návyky, co se týká zdravé výživy. Ocení i zábavu při sledování semínek, která se jim před očima mění v klíčky. Na závěr je důležité říct, že i když jsou naklíčená zrna ve všech směrech zdraví prospěšná, měli bychom je zařazovat do jídelníčku postupně, aby si na ně tělo zvyklo. Některé klíčky mají dokonce určené denní množství, které bychom neměli překračovat.
Zdroje: celostnimedicina.cz, wholegrainscounicl.org, diabetesselfmanagement.com, freestylelibre.cz, zdravezdravi.cz
1311