Transplantace kmenových buněk z kostní dřeně může pomoci při léčbě diabetu 2. typu

Podle nejnovější zahraniční studie mohou pacientům s diabetem 2. typu, kteří nemají nadváhu a žijí s touto nemocí méně než deset let, pomoci stromální kmenové buňky transplantované z jejich vlastní kostní dřeně.

Transplantace kmenových buněk z kostní dřeně může pomoci při léčbě diabetu 2. typu

V randomizovaném výzkumu ve výzkumném institutu Vinmec Research Institute of Stem Cell and Gene Technology ve vietnamském Hanoji vědci zkoumali bezpečnost aplikování stromálních kmenových buněk z kostní dřeně pacientům s diabetem 2. typu a jejich potenciální využití v léčbě. Všem pacientům byly aplikovány jejich vlastní kmenové buňky.

Infuze kmenových buněk

Studie se zúčastnilo celkem 30 dospělých osob s diabetem 2. typu s rozdílným indexem tělesné hmotnosti. Každému účastníkovi byly podány dvě infuze zmíněných buněk intravenózně nebo injekcí do tepny, která vede krev do slinivky břišní.

Vědci poté pacienty 48 hodin sledovali a znovu je vyšetřili po uplynutí jednoho, třech a šesti měsíců a nakonec po jednom roce od aplikace buněk. U pacientů nebyly zjištěny žádné zdravotní problémy, jež by byly následkem této léčby a vypadalo to, že obě metody infuze pomohly pacientům stejnou měrou.

Účastníci studie institutu Vinmec byli rozděleni do tří skupin podle toho, jaké léky na diabetes pravidelně užívali ještě před podáním infuzí kmenových buněk. Někteří z nich užívali pouze inzulin, někteří pouze léky a někteří užívali kombinaci léků a inzulinu.

„Naši pacienti snášeli tuto proceduru dobře a po podání léčby se jim krátkodobě snížila hladina glykemie. Zjistili jsme také, že někteří pacienti si mohli dočasně snížit dávkování svých léků na diabetes,“ uvádí ředitel institutu Liem Nguyen.

Stromální kmenové buňky kostní dřeně, známé také jako mesenchymální kmenové buňky, hrají klíčovou roli v imunitní reakci těla a dokáží se přeměnit na buňky pojivé tkáně ve kterémkoli orgánu. V průběhu posledních 50 let se staly univerzálním zdrojem buněk v regenerativní medicíně.

Ředitel Nguyen dodává: „Náš randomizovaný výzkum je vůbec prvním, který spojuje výsledky transplantace vlastních stromálních kmenových buněk kostní dřeně s indexem tělesné hmotnosti a dobou trvání diabetu 2. typu. Výzkum ukazuje, že tato procedura je bezpečná a otevírá dveře dalším studiím, které budou zkoumat potenciální krátkodobé výhody této léčby u pacientů, kteří nejsou obézní, mají diabetes méně než deset let a jejich index tělesné hmotnosti se drží pod hodnotou 23.“

Zdroj: medicalxpress.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x