Tipy: Jak přežít Vánoce, když jsem diabetik

Tipy: Jak přežít Vánoce, když jsem diabetik

Pokud si nechcete hrát na poustevníka nebo máte rodinu, která by si bez vás Štědrý večer vůbec neužila, máme pro vás několik tipů. Jak přežít Vánoce a zároveň si je užít?

1. Neházejte diabetes za hlavu

Je snadné to vzdát a prostě si užívat dobrého jídla a pití. Strkat hlavu do písku při všech těch návštěvách, na kterých přece musíte ochutnat nový druh cukroví nebo výjimečně povedený bramborový salát. Jenže pokud budete brát Vánoce jako svátky jídla, vaší glykémii a ani vašemu diabetologovi se to líbit nebude. A nemělo by se to líbit ani vám. Diabetes se nedá na dva týdny vypnout, musíte s ním počítat. Ale nebojte, je to docela snadné.

2. Plánujte jídla dopředu

Právě teď máte ideální příležitost si vzpomenout na jídla s minimálním obsahem sacharidů, která už máte vyzkoušená a která vám chutnají. Není zákonem, že byste museli večeřet salát s půl kilem majonézy a smaženého kapra. Pokud vás žádné vhodné jídlo nenapadá, ještě stále je dost času si nové najít v kuchařských knihách nebo získat recept od příbuzných a známých a zkusit jej uvařit nanečisto.

3. Cvičte. Alespoň trochu.

Fyzická aktivita je nedílnou součástí léčby diabetu, a najednou máte před sebou svátky, o kterých je náhle váš denní režim zcela rozdílný oproti všedním dnům. Hýbejte se. Jděte ven, i když se vám do té zimy třeba vůbec nechce. Užijte si odpolední procházku s celou rodinou. Vezměte děti na kopec sáňkovat, nechte psa proběhnout se v závějích sněhu. Využijte volna a oprašte běžky. Nebo alespoň na návštěvě použijte schody místo výtahu. Jedním z hlavních důvodů, proč vaše glykémie a glykovaný hemoglobin mohou mít v lednu skutečně nehezké hodnoty je fakt, že se o Vánocích změnila vaše denní rutina a vy se méně hýbete, ačkoliv sníte stejné množství nebo dokonce více jídla.

4. Na návštěvách se domlouvejte

Vánoce jsou časem návštěv a oslav. Pokud budete na večírku nebo na svátečním obědě u příbuzných, dobře zvažte, co budete jíst. Vybírejte jídla s nízkým obsahem sacharidů. Při obědě nebo večeři požádejte hostitele, aby vám dal větší porci masa nebo zeleniny a jen minimální přílohu, která sacharidů obsahuje nejvíce. Máte-li možnost, domluvte se s hostitelem klidně předem, jaké jídlo by vám nejvíce vyhovovalo. A když přijde řada na cukroví, chlebíčky a jednohubky, ochutnejte, ale nepřehánějte.

5. Dopřejte si mlsání

Zní to zvláštně, když jsme vás teď odrazovali od cukroví? Pokud budete mít chuť na něco sladkého, ale budete si pořád dokola opakovat, že nic takového jíst nesmíte, na psychické pohodě vám to nepřidá. Kupte si zdravé pochoutky, které si můžete sem tam dopřát,
klidně jako odměnu za to, jak skvěle jste si ten daný den dokázali užít se správným počtem sacharidových jednotek. Oříšky, lahodné sýry, které si běžně kvůli ceně nechcete kupovat, čerstvé ovoce, olivy – určitě najdete něco, co máte moc rádi a co nejíte tak často.

6. Rozmazlujte se!

Rozmazlujte se. Využijte volna a odpočiňte si od stresu všedních dní. Jděte si zaplavat, zarelaxujte si ve vířivce. Zajděte si na masáž, vydejte se na návštěvu kina, divadla nebo koncertu. Užijte si vánoční dárky, které jste dostali. Dopřejte si po obědě odpočinek, o kterém si normálně můžete nechat jen zdát. Právě o Vánocích máte čas na sebe a na své nejbližší, tak ho neváhejte využít.
A nezapomeňte na to, že za pár dnů už bude zase po všem a před vámi bude jedenáct měsíců bez kapra, salátu, cukroví a koled.

A na závěr: tipy do kuchyně

  • Omezte přísun tuků. Upravujte jídla raději dušením, vařením, pečením nebo přípravou v páře.
  • Používejte nízkotučné přípravky.
  • Nahraďte cukr. Používejte sladidla, která nemají vliv na glykémii.
  • Připravte zdravé jednohubky. Nakrájená zelenina a lehké krémové sýry jsou skvělá kombinace.
  • Zkuste nezvyklé dezerty. Při slavnostních setkáních jsou sladkosti téměř samozřejmostí. Servírujte místo těžkého máslového cukroví a čokolády čerstvé ovoce. Netradiční tropické ovoce seženete snadno a své hosty tím určitě příjemně překvapíte.
  • Zahřejte se. Domácí polévka nebo zázvorový čaj vás zahřejí zevnitř a přispějí k dobré náladě.

Kateřina Petrusová

2516

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku