Tipy pro pohyb v zimě

Tipy pro pohyb v zimě

Od jara do podzimu můžete velkou část sportů a cvičení provádět venku. Jakmile ale teploty klesnou pod příjemnou úroveň, budete se muset na pár měsíců uchýlit do tělocvičen. Ovšem pokud jste milovníkem zimy a zimních sportů, začíná pro vás to nejkrásnější období v roce.

Výlety na běžkách

Jeden z typických zimních sportů, který není příliš náročný na vybavení ani na fyzické schopnosti je běžkování. Jaké jsou jeho výhody? Patří mezi sporty s dynamickou fyzickou zátěží, takže vám přinese spálení energie včetně cukrů a glukózy, zvýšení účinnosti inzulinu, zlepšení hladiny krevních tuků a cholesterolu, snížení krevního tlaku a zlepšení výkonnosti plicního i krevního oběhu.
Celé tělo zatěžuje rovnoměrně, procvičujete ruce, nohy i trup. Oproti sjezdovému lyžování je jízda na běžkách bezpečnější. Pokud se vydáte s běžkami na výlet, nezapomeňte si s sebou vzít vše potřebné – glukometr, testovací proužky, inzulin, první pomoc pro případ hypoglykemie.

Sjezdové lyžování

Je oblíbené u velké skupiny lidí a není se čemu divit – nádherné hory, pohyb, trocha adrenalinu. Pokud si jedete opravdu jen užít hory a sjezdovku budete sjíždět krásně provedenými obloučky, i lyžování je skvělým sportem. Dejte si ale pozor na rizika úrazů a nezanedbejte bezpečnostní opatření.

Snowboarding

Další z oblíbených zimních sportů, při kterém si užijete radost z pohybu i trochu adrenalinu. I zde je nutné dávat pozor na úrazy, ale to platí jak pro lidi s diabetem, tak bez něj. Pokud se chystáte se snowboardingem teprve začít, určitě využijte pomoc instruktora, který vás naučí nejen jak jezdit, ale i jak správně padat.

Bruslení

Skvělá náhrada letního in-line bruslení nebo běhu, zvlášť pokud se nacházíte v blízkosti velké zamrzlé vodní plochy. I zde je, stejně jako ve všech výše zmíněných zimních sportech, nutné kontrolovat před sportováním nohy, jestli na nich nejsou puchýře nebo oděrky. Stejně tak je potřeba dávat pozor na to, aby vám brusle dobře seděly a nikde vás netlačily.

261

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku