Tipy na mobilní aplikace 2: Deníky pro diabetiky

Tipy na mobilní aplikace 2: Deníky pro diabetiky

Šikovných deníků pro pacienty s diabetem navrhli již tvůrci mobilních aplikací slušnou řadu. Pojďme se podívat na ty, které se v celosvětové konkurenci dokázaly prosadit a oslovily nejvíce uživatelů.

DIABETES:M

Velkou výhodou aplikace Diabetes:M je její překlad do češtiny, který byl dokončen v loňském roce. Čtenář DIAstylu Lukáš Trčka popisuje, proč právě tuto aplikaci používá: „Vyzkoušel jsem snad všechny dostupné diabetické deníky pro mobilní telefony. Osobně se mi právě na této líbí velmi pokročilé grafy a statistiky, které v mnohém převyšují např. výstupy z Medtronic Carelinku. Obrovským přínosem pro mě je, že aplikace dokáže na základě naměřené glykemie před jídlem a po jídle, velikosti bolusů, zadané aktivity/nemoci, pozřených sacharidů a příp. korekčních bolusů vypočítat citlivost na inzulin a korekční faktor. A to včetně variability v průběhu 24 hodin. Uvádí předpokládané hodnoty HbA1c, lze si vést přehled o místech vpichu (meření z prstu i aplikace inzulinu/kanyl) apod. Umožňuje také zálohu do cloudu, propojení s Google Fit a export/import vlastních seznamů potravin (vhodné např. pro diabetiky celiatiky apod.), stejně jako dat z jiných systémů (Diasend, Carelink, Freestyle, Glucofacts, Onetouch, Dexcom, Ontrack, Glucose buddy, Mysugr apod.)
Obsahuje také katalog potravin i hotových jídel (něco jako aplikace Kalorické tabulky), ovšem dobrá polovina z položek u nás není k dispozici, proto je katalog dosud nepřeložen.
U Diabetes:M kromě výše zmíněného oceňuji také fakt, že umožňuje zadávat rozložené či kombinované bolusy (pumpaři vědí), na toto jsem u ostatních konkurenčních aplikací nenarazil.“

Operační systém: Android i Apple iOS
Jazyk: čeština, angličtina
Cena: zdarma (nákupy v aplikaci)
Ke stažení na: Google play a AppStore

DIABETES CONNECT

Aplikace Diabetes Connect umožňuje diabetikům 1. i 2. typu zaznamenávat a sledovat řadu údajů – hladinu cukru v krvi, množství jídla, bazální inzulin, bolusové dávky a korekce, cvičení, léky i krevní tlak. Na základě zadaných údajů nabídne uživateli grafické analýzy a důležité statistiky s výstupem v PDF i v dalších formátech. Samozřejmostí je synchronizace dat s ostatními zařízeními, takže diabetik může s daty pohodlně pracovat i na svém PC či tabletu.

Operační systém: Android i Apple iOS
Jazyk: angličtina
Cena: zdarma
Ke stažení na: Google play a AppStore

DIABETES PILOT PRO

V současné době jedna z nejoblíbenějších aplikací pro diabetiky bez ohledu na to, zda se léčí inzulinem, léky nebo jen doporučenou dietou. Uživatelé oceňují zejména její rychlost a možnost přizpůsobit ji svým potřebám. Umožňuje zaznamenávat všechny důležité hodnoty (glukózu, léky, jídelníček, cvičení, hmotnost atd.) a navíc obsahuje databázi potravin včetně podrobných informací o jejich nutričním složení. Nechybí ani bezdrátová synchronizace dat a tvorba praktických statistik a grafů.

Operační systém: Apple iOS
Jazyk: angličtina
Cena: zdarma
Ke stažení na: AppStore

BG MONITOR DIABETES

Kromě všech běžných funkcí, které se dají od mobilního diabetického deníku očekávat, tedy sledování hodnot glykemie, množství inzulinu, příjmu sacharidů a kalorií nebo odesílání e-mailů s daty pro lékaře, má BG Monitor Diabetes jednu výhodu. Postará se o spolehlivou zálohu zapsaných údajů prostřednictvím populárního cloudového úložiště Dropbox. Dobře hodnocená je také možnost třídit data podle několika kritérií a jednoduchý vzhled, který usnadňuje orientaci.

Operační systém: Android
Jazyk: angličtina, němčina, španělština
Cena: zdarma (nákupy v aplikaci)
Ke stažení na: Google play

ONTRACK DIABETES

Aplikace OnTrack Diabetes sleduje hladinu glukózy v krvi, zkonzumované potraviny, užité léky, krevní tlak, cvičení, hmotnost uživatele a další důležité údaje. Můžete si přidat i své vlastní sledované kategorie a upravovat je. Zajímavou schopností aplikace je zobrazit více sledovaných položek současně, například hodnoty glykemie ve vztahu k užitým lékům. Grafy a zprávy lze exportovat do několika formátů. Šikovnou pomůckou je také „alarm“, který může připomínat například čas k jídlu, podání léků nebo kontrolu glykemie dvě hodiny po jídle.

Operační systém: Android i Apple iOS
Jazyk: angličtina
Cena: zdarma
Ke stažení na: Google play a AppStore

 

Další dia deníky

Aplikace Diabetesdagboka nabízí integraci s chytrými hodinkami Pebble a také velmi funkční vyhledávání potravin a obsahu sacharidů.

Slovenská Diabetik asistent obsahuje také rady a informace pomáhající např. při častých ranních hyperglykemiích, opakujících se hypoglykemiich apod.

Řada lidí používá také SiDiary, která je poměrně přehledná, ale např. neumožňuje zadávat sacharidy v gramech, pouze ve výměnných jednotkách. Zato dokáže pacienta v případě zlepšení pochválit.

1460

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku