Tipy, jak vybrat správný senzor

Tipy, jak vybrat správný senzor
Při výběru vhodného senzoru je zapotřebí vyzkoušet, jestli vám vyhovuje velikost a podsvícení displeje a zda je dostatečně čitelný. Zdroj: Shutterstock

Diabetici 1. typu čím dál více využívají při léčbě cukrovky senzory, které výrazně pomáhají zlepšit kompenzaci. Senzorů je na trhu hned několik a pacient si tak může v rámci splnění stanovených podmínek vybrat libovolný z nich. Jak ale vybrat ten nejvhodnější a podle čeho se řídit? Přinášíme vám několik tipů, které vám mohou případný výběr senzoru značně ulehčit.

Jste technicky zdatní?

Ne každý diabetik je technicky zdatný a ochotný učit se ovládat nové technologie. Někteří potřebují pomoc svých blízkých, jiní preferují v léčbě jednoduchost. Některé senzory nabízí jednoduché řešení, kdy jsou glykémie ze senzoru načítány do čtečky, nebo posílány do přijímače. Jiné senzory nabízí technicky náročnější příjem glykemií do mobilního telefonu s možností zasílání glykemií do hodinek a internetového úložiště.

Máte dobrý zrak a sluch?

Při výběru vhodného senzoru je zapotřebí vyzkoušet, jestli vám vyhovuje velikost a podsvícení displeje a zda je dostatečně čitelný. Stejným způsobem lze otestovat tipy alarmů, které jednotlivé přístroje nabízí, od vibrace přes hlasitá upozornění s nastavitelnou hlasitostí.

Co od senzoru očekáváte?

Očekávání diabetika, budoucího uživatele senzoru, by měla vycházet nejlépe z jeho potřeb. Například: Mám nebo budu chtít v dohledné době inzulinovou pumpu s funkcí senzoru? Chci, aby mě alarm upozorňoval během dne a noci na výkyvy glykemie? Každý má jiná očekávání, proto by vám měl tyto otázky pomoci zodpovědět váš lékař nebo edukační sestra.

Splňujete podmínky pro senzor?

Zákon stanovuje podmínky, za kterých mohou být diabetikovi jednotlivé typy senzorů předepsány. Mezi podmínkami jsou například dobrá spolupráce pacienta a zlepšení kompenzace. O přesných podmínkách by vás měl informovat váš lékař.

Dna a dieta: Jakým potravinám se raději vyhýbat?

Nutriční terapeutka se zaměřením na diabetes 1. i 2. typu. Zkušenosti má ale i s dnovým onemocněním, hypofunkcí štítné žlázy, anémií nebo ...

Potýkáte se s kožními alergiemi?

Senzory jsou po dobu používání na pokožku přilepeny. Lepení senzoru může na kůží vyvolávat kožní alergie. Proto je vhodné lepení konkrétního typu senzoru vyzkoušet pro případ kožní alergie. V případě kožní reakce je možné zvolit jiný typ senzoru, senzor podlepovat, nebo zvolit podkožní typ senzoru.

Může vám senzor předepsat váš lékař?

Každé pracoviště či konkrétní diabetolog nemusí mít podmínky k tomu, aby svým pacientům nabídl celou škálu možností kontinuální monitorace glukózy v podkoží. O nabídce senzorů by vás měl informovat váš lékař.

Chcete senzor propojit s pumpou?

Některé senzoru mohou posílat glykémie přímo do inzulínové pumpy, která pak může na glykémie reagovat zvýšením, nebo snížením dávkování inzulínu. Výběr senzoru je pak jasně omezen na jednotlivé typy senzorů určených k příslušným inzulinovým pumpám.

Chcete senzor kalibrovat?

Některé senzory kalibraci vyžadují proto, aby zpřesnily svá měření. Některé senzory sice kalibraci nevyžadují, ale umožňují kalibraci v případě, že se glykémie ze senzoru výrazně liší od glykémie změřená glukometrem. A některé senzory kalibraci nevyžadují ani neumožňují… je proto dobré si dopředu ujasnit, zda jste ochotni senzor pravidelně kalibrovat nebo dáte přednost spíše tomu bezkalibračnímu.

Sportovec, IT technik a diabetik 1. typu Ondra Štefek: „Technika dokáže zázraky, ale je třeba dát i na vlastní rozum“

Ondra pracuje jako IT podpora. Mezi jeho záliby patří počítačové hry, virtuální realita, sport a sebevzdělávání. Od svých 4 let se pravidelně ...

Preferujete alarmy?

Senzor upozorňuje za pomoci alarmů a výstrah v nastavitelné ve formě zvukového oznámení nebo vibrace na náhlé nežádoucí výkyvy glykemie, na hypoglykemii či hyperglykemii, na ztrátu signálu z vysílače senzoru, na nutnost zadání kalibrační hodnoty, na oznámení o konci životnosti senzoru aj. Alarmy mohou být pro diabetika velkou pomocí, obzvlášť pokud se jedná o dítě, nebo diabetika trpícího na nerozpoznané hypoglykémie. Pro jiného mohou být alarmy naopak spíše stresovou záležitostí.

Chcete propojit senzor s mobilem?

Některé typy senzorů posílají glykémie do čtečky nebo přijímače. Jiné senzory mohou posílat glykémie přímo do mobilního telefonu. Z mobilního telefonu je pak možné glykémie posílat do hodinek. Ne všechny mobilní telefony jsou ale kompatibilní s potřebnými aplikacemi jednotlivých firem, a ne každý diabetik si chce kvůli senzoru pořizovat nový telefon – je proto potřeba dopředu zvážit, zda propojení s mobilním telefonem preferujete.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autora Ing. Martina Leciána

2071

Diskuze k článku