Tetování změní barvu podle glykemie

Tahle stylová novinka jistě potěší mnoho mladých diabetiků. Vědci z Harvardu a MIT přišli na velice elegantní způsob, jak sledovat množství cukru v krvi – nechat se tetovat.

Tetování změní barvu podle glykemie

Navrhli biosenzorické tetování, které dokáže sledovat hladinu glykemie a změnou barvy upozornit na její větší odchylku. Zatím reaguje pouze v případě hyperglykemie, tedy nadměrného množství cukru v krvi, kdy změní barvu na hnědou.
Jak je to možné? Tetování se provádí speciálním inkoustem DermalAbyss, který je podobně jako glukózové senzory neustále v kontaktu s intersticiální tekutinou v podkoží. Z této tekutiny pak dokáže odečítat nejen množství cukru v krvi, ale také koncentraci sodíku a hodnotu pH. Při nadbytku sodíku se tetování jeví pod UV světlem zeleně a změnu hodnoty pH signalizují odstíny purpurové a růžové. Nová technologie zatím nebyla vyzkoušena na lidech a neví se proto, jak dlouho vydrží a zda nebude vyvolávat alergické reakce apod. Je však zřejmé, že v případě úspěchu o ní bude neobyčejný zájem. Již nyní se výzkumnému týmu hlásí zájemci, kteří se nabízejí, že novinku rádi otestují.

Další kroky výzkumu budou následující:

Zlepšit výkon biosenzorů

Rozsah barev současných biosenzorů by se měl rozšířit tak, aby umožňoval lepší čtení výsledků měření. Pracovat se bude také na optimalizaci citlivosti, selektivitě a rozsahu detekce současných biosenzorů.

Zapracovat na bezpečnosti a biokompatibilitě

Vědci musí posoudit, zda použitý materiál ve skutečnosti nebude toxický pro buňky lidské kůže a zda bude vůbec lidská kůže reagovat stejným způsobem jako pokusná kůže prasat.

Otestovat dlouhodobé účinky

Bude proveden dlouhodobý výzkum, jeho úkolem bude zjistit, jak dlouho vydrží biosenzory na kůži a jak se bude vstřebávat do okolní kožní tkáně. Tyto testy budou prováděny na živých morčatech a poté na dobrovolnících.

Vysledovat vhodná místa pro tetování

V této fázi budou vědci zjišťovat, zda jsou na těle místa, na kterých by tetování fungovalo lépe, než jinde. Inkoust může ovlivňovat nejen glukóza, ale i pH pokožky, množství sodíku atp.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x