Test kvality spermií zdarma

Červen bývá ve světě označován jako mezinárodní měsíc neplodnosti. V rámci něj jsou pořádány různé akce a happeningy, které upozorňují na zvyšující se procento neplodných. Pražská klinika Iscare nabízí mužům možnost nechat si udělat od 4. do 6. června spermiogram zdarma a zjistit, jak na tom s plodností jsou.

Test kvality spermií zdarma

V České republice se s problémem neplodnosti potýká až 20 % párů, přičemž statistiky ukázaly, že na tom muži mají procentuálně stejný podíl jako ženy. Na pražské klinice Iscare mají nyní muži jedinečnou příležitost, nechat si v příjemném prostředí otestovat svoji plodnost. Od úterka 4. června do čtvrtka 6. června mezi 13 a 16 hodinou si může kterýkoli muž přijít nechat udělat spermiogram zdarma a bez předchozího objednání.
„O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ popisuje Jan Lacheta, primář IVF klinického centra ISCARE. Jen na této klinice si nechá spermie prověřit zhruba 40 mužů týdně.

Příčin mužské neplodnosti je mnoho

Vzhledem k tomu, že se nejedná o nemoc, která by s sebou nesla zjevné projevy, bývá nemožnost počít potomka odhalena až ve chvíli, kdy se muž pokouší založit rodinu. Následný proces léčby může zabrat delší dobu a čekání na vytoužené miminko se tak prodlužuje. Klinické centrum Iscare chce pomoci mužům překonat ostýchavost a předejít možným problémům, které mohou nastat.
V případě zhoršených hodnot spermiogramu někdy postačí pouhá úprava životního stylu.

Oligospermie

Nejčastějším onemocněním mužů je tzv. oligospermie – nízký počet aktivních spermií. Velký vliv na toto onemocnění má právě partnerův životní styl. Doporučuje se tedy omezit kouření a pití alkoholu, a naopak doplnit vitamíny zejména E a C. Pokud toto nezabere, dá se problém řešit tzv. inseminací, kdy jsou spermie, v době ovulace ženy, zavedeny přímo do děložní dutiny.

Varikokéla

Jiné časté onemocnění způsobující neplodnost je varikokéla. Rozšířené žíly u varlat mají za důsledek zpomalování krevního oběhu v šourku a můžou vést až k impotenci. Naštěstí i tento problém lze odstranit jednoduchým chirurgickým zákrokem s využitím speciálních technologií.

Diabetes a neplodnost

Také onemocnění diabetem může mít vliv na plodnost mužů. V roce 2017 spolupracovala česká laboratoř Biotechnologického ústavu AV ČR na studii, která zkoumala na myších modelech vztah mezi diabetem 1. typu a neplodností. Vedoucí laboratoře, paní Pavlínková, v rozhovoru pro ČT24 uvedla: “Zvýšená hladina cukru v krvi negativně ovlivňuje tkáně a orgány v těle a týká se to i těch reprodukčních. My jsme sledovali, jak se mění kvalita spermií vlivem diabetického prostředí. Jediným způsobem, jak lze proti těmto změnám bojovat, je kontrolovat hladinu cukru v krvi a tím zabránit propuknutí sekundárních chorob a vzniku patologických změn. Na našem myším modelu jsme navíc zjistili, že změny na kvalitě spermií se z otců diabetiků přenášejí na jejich syny a pak ještě i na následující generaci. To je vážný problém z hlediska plodnosti.”

Asistovaná reprodukce pokročila

Asistovaná reprodukce je dnes na tak vysoké úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci počít s partnerkou vlastního potomka. Pokud má muž alespoň několik spermií, lékaři jsou schopni je získat operační cestou z varlat či nadvarlat.

Social freezing neboli zmražení spermií

Předejít možným rizikům ovlivňujícím plodnost, jako je závažné onemocnění nebo úraz, pomůže také social freezing. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk vyjde asi na tisíc korun ročně.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x