Terapie testosteronem by u mužů mohla snížit riziko cukrovky

Nová studie australských vědců z University of Adelaide prokázala, že pravidelné užívání testosteronu ve formě injekcí po dobu dvou let může u starších mužů snížit riziko rozvoje diabetu 2. typu.

Terapie testosteronem by u mužů mohla snížit riziko cukrovky

S přibývajícím věkem dochází v mužském těle k přirozenému a postupnému úbytku testosteronu. Nízká hladina testosteronu u mužů (mužský hypogonadismus) neboli syndrom nedostatku testosteronu může vést k celé řadě zdravotních potíží, jako je snížení sexuální funkce, deprese a úbytek svalové a kostní hmoty. Jelikož asi třetina mužů s diabetem 2. typu trpí i syndromem nedostatku testosteronu, začali vědci zkoumat, jak by terapie testosteronem mohla riziko rozvoje diabetu snížit a výsledky jsou slibné. Výzkum odhalil nejen souvislost mezi nízkou hladinou testosteronu a obezitou, ale také skutečnost, že vyšší hladina testosteronu může snižovat riziko rozvoje diabetu.

Této vůbec největší studie svého druhu se zúčastnilo více než 1 000 mužů ve věku mezi 50 a 74 lety, kteří trpěli nadváhou nebo obezitou. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin – jedna dostávala každé tři měsíce injekce testosteronu a druhá injekce placeba. Všichni účastníci měli přístup k programu Weight Watchers, jenž se specializuje na zdravý životní styl. Programu se v průběhu sledovaných dvou let v každé výzkumné skupině aktivně účastnilo v průměru 30 % mužů a 70 % mužů dosáhlo doporučeného množství pohybové aktivity. Po dvou letech léčby mělo diabetes 2. typu 87 ze 413 (21 %) účastníků v placebo skupině a 55 ze 443 (12 %) účastníků v testosteronové skupině.

Podle vedoucího pracovníka výzkumu, profesora Witterta, byl „poměr mužů s diabetem v testosteronové skupině výrazně nižší než v placebo skupině“. Profesor Wittert dále uvádí, že „je důležité zdůraznit, že muži, kteří se aktivněji účastnili programu Weight Watchers, velmi zhubli“.

Díky poznatkům této studie jsme schopni lépe porozumět vlivu, který může testosteron mít na riziko rozvoje diabetu 2. typu; nejsou však žádným zázračným řešením této nemoci. „Nejlepší komplexní prevencí diabetu je zdravý životní styl,“ dodává profesor Wittert.

Zdroj: infodiabetico.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x