Ten kousek dortu tě nezabije: Okolí může podceňovat stav diabetika, protože cukrovka není vidět

Ten kousek dortu tě nezabije: Okolí může podceňovat stav diabetika, protože cukrovka není vidět
Diabetik potřebuje vědět, že na to není sám a měl by cítit podporu svého okolí Zdroj: Freepik

Je to ironie. Cukrovka je velmi vážná nemoc, ale na první pohled není vidět. Diabetik může vypadat zdravě a jeho okolí může získat mylný dojem, že je vše v pořádku. Pokud jde navíc o jedince, který o své nemoci nerad hovoří a své zdravotní potíže skrývá, může postupem času dojít k tomu, že jej jeho blízcí či kolegové, ačkoliv o jeho diagnóze vědí, po čase přestanou vnímat jako nemocného a podceňují jeho stav.

Život s cukrovkou je náročný. Diabetik může fyzicky vypadat zdravě, ale uvnitř se může cítit úzkostně a frustrovaně. Mohou jej sžírat skryté obavy z komplikací, rozčarování ze změny životního stylu, pocit bezmoci. A pokud doma nebo na pracovišti získá pocit, že se na jeho potřeby nikdo neohlíží, jeho psychický stav se může ještě zhoršit. Důsledky na fyzické zdraví na sebe nenechají dlouho čekat – a začarovaný kruh je na světě.

O cukrovce je potřeba mluvit. Vysvětlování pomůže

Představte si rodinnou oslavu. Šampaňské teče proudem, čerstvý padesátník hýří vtipem a na jídelní tabuli se nese parádní dvouposchoďový dort. A rázem jste středem nežádoucí pozornosti, protože odmítnete nabízený talířek s pořádnou porcí té šlehačkové nádhery. Na poznámky typu „Přece bys mě neurazil, ten kousek dortu ti neuškodí“ se nikomu, pokud není mistrem v asertivitě, neodpovídá lehce.

Co s tím? Nestyďte se za své onemocnění a mluvte o něm – v rodině i na pracovišti. Vysvětlete příbuzným i spolupracovníkům, že jejich znalost projevů a dopadů cukrovky vám může opravdu pomoci. Měli by znát příznaky hypoglykémie, vědět, jak reagovat v případě nouze, a znát další skutečnosti, které jsou pro zvládání diabetu důležité. Mohou totiž nemoc špatně chápat a podceňovat závažnost diagnózy.

Jiří Tkadlčík: Silák, který se navzdory cukrovce stal mistrem světa. Na pěknou postavu chtěl balit holky

Sympatický svalovec je šampionem v neolympijské sportovní disciplíně nazvané strongman, která testuje sílu, výdrž, pohyblivost a odolnost ...

Neskrývejte své pocity

Sdělené trápení je poloviční trápení, říká se. Když lidé z vašeho okolí netuší, co se děje, je pro ně těžší vám pomoci a podpořit vás. Naopak vám mohou ještě pěkně naložit.

Představte si ženu s diabetem,  která celý den během práce z domova řešila jeden pracovní problém za druhým, přes den jí nebylo dobře a je opravdu vyčerpaná. Unaveně si sedne do křesla a na chvíli zavře oči. V tu chvíli dorazí z práce manžel, který se v práci dostal do konfliktu s nadřízeným, takže je silně nenaladěný. Naštvaně vrazí do pokoje, uvidí v dřezu neumyté nádobí a na stole hrnky ještě od snídaně. „Aspoň ty hrnky jsi mohla umýt, co jsi tu celý den dělala?“ Žena, která se až dosud snažila být „silná“ a vše zvládat, v danou chvíli vnímá jen nepochopení ze strany manžela a nedostatek podpory ve chvíli, kdy to nejvíce potřebuje. Cítí se bezmocně a frustrovaně, protože nemá dostatek energie na splnění všech povinností, a navíc má pocit, že jí nikdo nepomůže.

Je důležité komunikovat s rodinnými příslušníky, nebát se mluvit o tom, jak se aktuálně cítíte, a podělit se s nimi o své pocity a obavy. Diabetes není nemoc, kterou by bylo možné snadno překonat o samotě. To platí i pro velmi silné jedince, kteří se rozhodli, že se nedají onemocněním srazit na kolena. Lidé s diabetem, kteří mají podporu rodiny a společnosti, mají větší šanci na úspěch.

Inkontinence není tabu: Nestyďte se za nechtěný únik moči. S řešením pomůže nejen lékař, ale i cvičení a příroda

Jestliže se nechtěný únik moči týká i vás, případně osob z vašeho okolí, pamatujte na to, že rozhodně není za co se stydět. Jen v České republice ...

Podpora v rodině je důležitá

Rodinní příslušníci mohou svého blízkého s diabetem aktivně povzbuzovat, podporovat a pomáhat mu. Mohou se podílet i na odpovědnosti za léčbu cukrovky, například ve formě doprovodu k lékaři nebo pomoci s inzulinovou terapií. A nikdo určitě neodmítne ani emoční podporu, která mu pomůže vyrovnat se s onemocněním a s nezbytnými změnami. Rodina může mít dokonce značný vliv na rozhodnutí osoby s diabetem řídit se doporučeními ohledně léčby nebo změny životního stylu, jako je dieta a pohyb. Podpora rodiny často pozitivně souvisí se snížením stresu a zlepšením self-managementu, což může vést k lepším zdravotním výsledkům.

Hrozí syndrom vyhoření

Cukrovka je „neviditelné“ onemocnění, které vyžaduje velkou pozornost a péči. I když diabetici nemusí na první pohled vypadat jako nemocní, jejich potřeby a příznaky nesmí být podceňovány. Diabetikům se sklony k perfekcionalismu navíc hrozí tzv. burnout neboli syndrom vyhoření. Je potřeba, aby každý věděl, že na to není sám. Jsme jen lidi. Nebojte se přiznat své slabosti a strachy a nebojte se o cukrovce mluvit. Čím více toho o vás budou vaši blízcí a kolegové vědět, tím více vám mohou pomoci.

A jak to máte vy? Patříte mezi „siláky“ a snažíte se to zvládnout sami, nebo si dokážete říct o pomoc? Chápou vás lidé z vašeho okolí, nebo vaše problémy bagatelizují?

Zdroje: byramhealthcare.com, virtahealth.com, diabetesvoice.org

14648

Diskuze k článku