Technologie v léčbě vytlačují lidský přístup. A to je špatně.

Britští vědci zjistili, že pokud je praktický lékař ke svým pacientům dostatečně empatický, výrazně snižuje riziko jejich úmrtí v důsledků komplikací diabetu 2. typu.

Technologie v léčbě vytlačují lidský přístup. A to je špatně.

Vědci v průzkumu sledovali, jak chování praktických lékařů může ovlivnit zdravotní stav jejich pacientů. Do studie zařadili 628 pacientů, kterým byl nedávno diagnostikován diabetes 2. typu.  U pacientů, kteří v dotazníku uvedli, že jejich lékař byl během schůzek velmi empatický, bylo zjištěno o 40–50% snížené riziko úmrtí v důsledku komplikací diabetu. Empatický lékař totiž pacienty motivuje, aby dosáhli lepších výsledků a také lepší kompenzace diabetu 2. typu.

Doktorka Hajira Dambha-Miller, která působí jako praktická lékařka a vědecká pracovnice na University of Cambridge, uvedla, že v důsledku zavádění přesně řízené lékařské péče opírající se například o informace z moderních technologií je patrné, že se ze zdravotní péče vytrácí jakási lidskost v podobě empatie. “Naše studie ale odhalila, že právě lidskost, porozumění a empatie hrají klíčovou roli v dlouhodobé léčbě diabetu a mají pozitivní vliv na léčbu této nemoci, jelikož pacient, který je svým osobním lékařem podporován, vykazuje mnohem větší ochotu k léčbě a dodržování zdravého životního stylu,” dodala dr. Hajira Dambha-Miller.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x