-- reklama --

Technika čínské medicíny může být prospěšná také diabetikům: Moxování pomůže při neuropatii

Technika čínské medicíny může být prospěšná také diabetikům: Moxování pomůže při neuropatii
Moxování je jednou z nejstarších forem terapie v rámci tradiční čínské medicíny Zdroj: Freepik

Akupunktura je všeobecně známá alternativní praktika, prospěšná také diabetikům. Ale znáte moxování? Funguje na podobném principu. Terapii teplem můžete zkusit i při cukrovce.

Tepelná stimulace tělesných bodů pomocí válečku z pelyňku je zajímavou zkušeností. V rukou odborníků mohou být moxy skvělou náhradou akupunktury pro ty, kteří se bojí jehel. Dobře trénovaný terapeut dokáže pracovat s tělem tak, aby pomohl k jeho ozdravení neinvazivními způsoby.

Starověká energetická technika, která léčí

Moxování, o kterém mluví zápisky z období starověké Číny, je vedle populární akupunktury další součástí tradiční čínské medicíny. České veřejnosti nepříliš známé, přestože bylo v roce 2010 zapsáno do nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Určitě si tedy zaslouží vaši pozornost. Stejně jako akupunktura – mladší sestra pelyňkových válečků, s kterou se někdy mohou kombinovat – se tato technika zaměřuje na lokální ošetření konkrétních bodů na těle člověka. Pochází ze severních, vlhkých a chladných oblastí Číny.

Při technice moxování se používají zapálené pelyňkové válečky, které mají za cíl uvolnit tok nahromaděné životní energie, aby lépe proudila tělem.

Pojmenování pelyňkových válečků „moxa“, které se ustálilo na západě, je japonské. Číňané pro ně používají název Jiu nebo Kao. Když se pelyňkové válečky dostaly do Evropy, byly používány například pro léčbu dny a následně se rozšířily do vědomí praktiků i uživatelů, aby pomáhaly i s dalšími typy onemocnění. V románu Honoré de Balzaca Otec Goriot se o moxování můžete dočíst ve spojitosti s léčbou hlavního hrdiny po mozkové mrtvici.

Protože funguje na podobném principu jako akupunkturní jehly, může být moxování zajímavé také pro diabetiky. Je to hlavně z důvodu možnosti použití moxy na některé body, které nelze ošetřit pomocí napíchnutí, ale je potřeba jejich účinná manuální stimulace.

Výsledky studií naznačily, že použití elektroakupunktury může zvýšit citlivost tkání na inzulín

Oblíbená léčebná metoda, která uvolní energetické bloky, může být signifikantním pomocníkem při léčbě diabetu z mnoha důvodů. Mimo jiné se ...

Co potřebujete ještě vědět?

Moxy jsou vyráběné ze sušených listů pelyňku, rozemletých na prášek, nejčastěji se jedná o pelyněk pravý (Artemisia vulgaris). Prášek se slisuje, vytvaruje do tyčinek, které mají délku 20 cm a šířku 2 cm a následně zabalí do papíru. Pak je už připravený k použití. O tomto druhu hovoříme jako o moxách nepřímých, protože nepřijdou do kontaktu s kůží a terapeut je přikládá 3 cm nad akupunkturní bod ošetřovaného člověka. Pro ty, kterým vadí kouř, jsou k dostání také v bezdýmové variantě. Moxy lze koupit také ve formě kuželů, které se ale používají spíše výjimečně a zapalují se přímo na těle (tzv. přímé moxy).

Používání přímé moxy je vyhrazeno pouze velmi zkušenému terapeutovi, převážně z důvodu možného bezpečnostního rizika pro pacienta.

V některých praxích se můžete setkat i s elektrickými moxami, které se používají v rámci zachování lepší bezpečnosti. Jaké jsou hlavní přednosti moxování?

  • Reguluje životní energii Qi (čchi) v těle a uvolňuje její možné blokády.
  • Posiluje imunitní systém tím, že posílí tok Qi v organismu a zlepší jeho odolnost proti chladu a vlhkosti.
  • Používají se při léčbě chronických onemocnění s nedostatkem energie jang.
  • Harmonizují vzájemné působení energie jin a jang.

Strom ginkgo biloba je perlou tradiční čínské medicíny. Pomůže také jako prevence očního poškození

Jinan dvoulaločný je uváděn mimo jiné jako účinný bylinný prostředek pro podporu léčby zrakových poruch. U diabetiků může pomoci s projevy ...

Jak a kdy se moxy používají?

Nepřímé moxy se na jednom konci zapálí, aby se rozžhavily. Následně se přiloží 3 cm od akupunkturního bodu, kde se drží 3–5 minut, dokud ošetřovaný nepocítí jemné teplo. Následně se odsune a znovu přiblíží pětkrát až šestkrát. Používají se například při obtížném trávení, kolikách, průjmu, u některých gynekologických poruch, při ženské neplodnosti, při chronické únavě, pro posílení obranyschopnosti organismu, jejich velkou výhodou je, že se mohou použít u pacientů, kteří mají strach z jehel.

O moxování a jeho možné prospěšnosti při diabetu nemáme k dispozici mnoho studií. Ale ty, které se touto technikou zaobíraly, to dělaly hlavně kvůli jejímu možnému příznivému vlivu při léčbě diabetické periferní neuropatie. Podle tradiční čínské medicíny je totiž diabetická neuropatie způsobena stagnací toku životní energie. Výsledek studií upozorňuje na efektivní použití této terapeutické techniky v rámci odstranění nervového zánětu souvisejícího s diabetickou neuropatií a může být dobrou doplňkovou léčbou tradičního západního přístupu k diabetu.

Kdy není moxování vhodné?

Této metodě by se měli podle přístupů čínské medicíny vyhnout lidé s přílišným horkem nebo suchem v těle. Konzultace by měla proběhnout s lékařem, který se zaobírá tradiční čínskou medicínou. Moxování není vhodné u těhotných žen v oblasti obličeje a podbřišku. Není doporučováno u osob s potížemi respiračního systému (astma a další), při různých plicních patologiích, při zvýšené citlivosti na kouř a alergii na pelyněk. Řádně vyškolený terapeut vás před ošetřením musí upozornit na další možné kontraindikace.

Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Ich.unesco.org

1420

Diskuze k článku