Taťána Makarenko: “Klasický modeling se úplně zastavil.”

Některé věci už nebudou jako dřív. Koronakrize pochopitelně zasáhla i oblast modelingu. O letošní MISS CZECH REPUBLIC ale nepřijdeme. Jen se bude konat virtuálně, prozradila nám v rozhovoru modelka a ředitelka MISS CZECH REPUBLIC Taťána Makarenko (30).

Taťána Makarenko: “Klasický modeling se úplně zastavil.”

První otázka se nabízí sama: Modeling v čase korony. Úplný útlum? Nebo nějaká třeba online podoba?

Klasický modeling se úplně zastavil. Nebylo možné pořádat žádné módní přehlídky ani focení. Zbyl nám pouze Instagram a s tím spojený online marketing a práce jakožto influencerská.

Vysvětlení pro čtenáře: influencer je člověk hodně sledovaný na sociálních sítích, který může díky sledovanosti vydělávat…

Zde je ale velmi důležité mít mnoho sledujících a vysoké dosahy, aby s vámi firmy chtěly navázat spolupráci a finančně vás ohodnotit. Na Instagramu jsou totiž rozdělené práce buď barterově – firmy vás odměňují svými produkty nebo za finanční odměnu. Tím, že všichni lidi byli doma a nakupovali pouze on-line, tak se firmy z mého hlediska docela snažily a práce na Instagramu mi naopak přibylo. Mohla jsem tak zůstat v klidu s příjmem, který mi vypadl z mé firmy a modelingu klasického.

Jste ředitelkou MISS CZECH REPUBLIC. Karanténa pro vás musela být katastrofa, obzvlášť v situaci, kdy se finále soutěže mělo konat 3. května. Nekonalo. Jaký je tedy její letošní osud?

Finále proběhne 23. července a bude virtuální formou. Bude se jednat o úplně první virtuální událost v televizi v České republice. Velmi se na to těšíme, jelikož virtuální realita, rozšířená realita je trend, který se bude pouze stupňovat a my jsme tak průkopníci v této sféře.

Jak soutěžící brali tento zásah? Já si představuju, že účastnit se takovéto soutěže je kombinace, nadšení a stresu. Plus v květnu asi i trochu zklamání.

Zklamání možná mohlo nastat, ale není to chyba pořadatelů, je to globální problém a každá firma počítá své ztráty. Ve světě se stalo mnohem více než na tři měsíce přerušená Miss. Nejdůležitější je zdraví nás všech, a to jsme jak já, tak všechny finalistky respektovaly a postavily jsme se k tomu jako k faktu, který nastal. Musíme hrát s tím, co máme v rukách.

Jak jste období úplné karantény prožívala vy osobně?

Mně to paradoxně velmi prospělo. Srovnala jsem si vlastní život, nastavila si čas pro odpočinek a mentální pohodu. Doteď jsem stále jen pracovala. Od 18 let mám svojí Miss a firmu a funguju na 130 procent… teď se snažím alespoň jeden den v týdnu jet na nějaký výlet, zahrát si golf nebo se věnovat své rodině, přátelům a sama sobě. Což jsem předtím nedělala až tak úspěšně.

Všichni si v karanténě stěžovali na nedostatek pohybu. Vám nescházel?

Chodila jsem ven běhat a na dlouhé procházky. Také jsem si cvičila i doma. Mám běhací pás, tedy to nebylo úplně bez pohybu.

Vaše postava je dar od Boha, nebo na ní musíte hodně pracovat?

Půl na půl. Jím docela dobře, ale měla bych se více zaměřit na pravidelnost. Cvičení miluji a je to životní styl. Moje práce mi ale neumožňuje držet režim několikrát týdně. Nebo mám někdy výpadky úplně v týdnu bez cvičení, jelikož jsem od rána do noci na realizaci akce.

V nějakém rozhovoru s vámi jsem četl, že jako první po uvolnění plánujete nějaký výlet za hranice. Plány platí?

Rozhodně ano. Nyní jsem měla jet do Chorvatska na loď na windsurfing, ale bohužel se mi to krylo s natáčecími dny naší Miss. Pojedu tedy koncem července a poté v srpnu. Už se moc těším. Naberu síly na nový ročník MISS CZECH REPUBLIC, který nám opět začíná září, říjen castingy.

Kdy jste se vlastně začala věnovat modelingu?

Od svých 14 let. Jezdila jsem převážně do Asie, kde jsem se do tohoto trhu hodila. Strávila jsem tam vždy asi dva až tři měsíce.

Nejste původem Češka. Odkud pocházíte a co vás do Čech přivedlo?

Jsem stoprocentní Ukrajinka. Maminka u tatínek jsou Ukrajinci a sama jsem tam prvních devět let svého života žila. Poté jsme se pouze s maminkou přestěhovaly do Čech.

Je vám 30 a šéfujte jednomu z nejprestižnějších klání krásek u nás. Jak se vám povedlo plnit už v tomhle věku sny, které se jiným ženám ani nezdají?

Svoji Miss jsem založila v 18 letech, jelikož jsem sama chodila po soutěžích, ale nikdy jsem nedostala to, co jsem očekávala ve smyslu postkontinuální práce, práce s kontakty, posouvání se jako osobnost dále. V roce 2015 jsem dostala první licence na světové soutěže a v roce 2018 jsem přebrala licenci na největší světovou soutěž Miss World, kde – jak všichni víme – máme u nás nejúspěšnější světovou vítězku Taťánu Gregor Brzobohatou.

To je tatáž licence, kterou vlastnil zakladatel Miss Československa Miloš Zapletal?

Ano, tu mám nyní já pod svojí Miss. A k vaší otázce, jak se mi to podařilo splnit: je to jen práce, odhodlání, vytrvalost a láska k tomuto oboru. Mám mnoho zkušeností z praxe a byla jsem sama na čtyřech světových soutěžích – dvě z nich stále držím – a vysílám na ně dívky z mých řad. Tedy jim dokáži velmi dobře poradit a připravit je na reprezentaci. Hlásí se ke mně mladé a krásné inteligentní ženy, které ví, že jsem jim blízká, rozumím jim, předávám jim svoje know-how a dobře se o ně starám i po soutěži. Vítězka vyhraje kromě postupu na Miss World také roční bezplatné užívání bytu v Praze a automobil. Samozřejmě pracovní smlouvu a mnoho hmotných darů. Chtěla jsem, aby pro dívky byla soutěž zajímavá, a i je něco naučila, proto máme mnoho školení, kde je učíme všemu, co potřebují – nejen v modelingu, ale i v běžném životě.

Co podpora dobročinnosti? Předpokládám, že dlouhodobě spolupracujete s charitativními organizacemi.

Ano. Podporujeme jako MISS CZECH REPUBLIC předčasně narozené děti. Každý rok se vybírá nemocnice, kam putují peníze na oddělení prenatální péče z finálového večera.

Co vás a vaše děvčata do červencového finále soutěže v dohledné době čeká?

Soustředění, kde proběhne poslední challenge Public Speaking Skills, to je taková řečnická soutěž. Také nás čeká Preliminary, což je takové předfinále s porotci, aby dívky mohli dobře poznat a správně vybrat ty pravé. A poté už finále, kde se dozvíme pět nových vítězek a reprezentantek pro Českou republiku pro rok 2020.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x