Tanec s cukrovkou není zdaleka pasé! Objevte jeho benefity

Tanec s cukrovkou není zdaleka pasé! Objevte jeho benefity
Zdroj: Shutterstock

Plánujete začlenit jakožto diabetik do svého života více pohybové aktivity a nechcete se „mučit“ v posilovně? Potom vsaďte na zcela přirozenou fyzickou aktivitu v podobě tance. S cukrovkou jej můžete provozovat bez omezení. Jeho přidanou hodnotou je i nespočet benefitů pro vaše zdraví.

Do kurzu tance se můžete přihlásit i v pokročilém věku. Nejen, že vylepšíte fyzickou kondici, ale užijete si i mnoho legrace.

Pravidelným vlněním se v rytmu moderní či klasické hudby můžete posílit svou fyzickou kondici, vylepšit citlivost na inzulín a efektivně regulovat glykémii v krvi. Dále si udržíte i optimistickou mysl a život se bude zdát hned veselejší! Proč tedy nezačít hned teď?

senioři

Pravidelně tančit můžete nejen v kurzu, ale i v domácích podmínkách. Budete se cítit zdravější i veselejší. | zdroj: Shutterstock

Věk není limitující. Začít tančit můžete kdykoliv

Žádná optimální věková hranice pro začátky tance neexistuje. Tančí zkrátka malí i velcí, mladí i starší. Tato pohybová aktivita je určena skutečně pro všechny věkové kategorie. Až se k tanci s diabetem odhodláte, nebudete rozhodně litovat. Je natolik přirozený a spontánní, že baví kdekoho. Každá lekce vás dostane krůček po krůčku k mistrovské metě a tančení se pro vás stane jakousi drogou. Výsledky, co se týká zdravotních přínosů a pokroků, samozřejmě nemůžete očekávat hned, proto na sebe nebuďte moc přísní. Trpělivost se vyplatí.

Tanec vás pohltí, nezapomínejte však na preventivní opatření

Protože je tanec poměrně náročnou fyzickou aktivitou, je potřeba z hlediska diabetu myslet na několik zásadních věcí:

  • Před tančením si změřte hladinu glykémie v krvi.
  • Nepodceňujte příznaky hypoglykémie a obeznamte s jejími projevy ostatní tanečníky a především instruktora tance. V případě obtíží vám budou umět co nejlépe poskytnout první pomoc.
  • Měření glykémie proveďte i po ukončení tance. Při jakýchkoliv výrazných poklesech hladiny cukru v krvi adekvátně zasáhněte. Napijte se například sladké tekutiny anebo snězte hroznový cukr či jiný vhodný produkt sladké chuti.
  • Po tanci kontrolujte pečlivě svá chodidla. Přeci jen mohou být náchylnější k otlakům, puchýřům a jiným poraněním. Věnujte jim důkladnou péči v podobě lázní a pravidelného promazávání hydratačními krémy. Ranky podpořte v hojení léčivými náplastmi a obklady. S cukrovkou není záhodno podcenit jakékoliv narušení integrity kůže.
  • Nezapomeňte si také řádně odpočinout a dostatečně se vyspat. Při relaxaci ostatně můžete lekci tance s odstupem času zhodnotit.
  • A na závěr se nikdy tancem nepřetěžujte, a to i když vás ohromně baví. Můžete tak nebezpečně rozkolísat hladinu cukru v krvi.

Na jaký tanec vsadit?

valčík

Klasické tance jsou v kurzu. Hodit se vám bude jejich znalost na kdejaké společenské události. | zdroj: Shutterstock

V tančení máte hned několik možností, co do výběru jeho typu. Upřednostnit můžete například učení se standardním tancům typu valčík, waltz anebo tango, jejichž umění se vám bude dozajista hodit v životě. Plesy, narozeninové oslavy anebo svatby, na všech těchto společenských událostech lze předvést svůj taneční um. Pro moderně smýšlející se pak naskýtá třeba disco dance, street dance, elektric boogie a hip hop. Populární je po mnoho let i takzvaná zumba, což je propojení tance s aerobikem.

Ať už si vyberete jakýkoliv typ tance, podstatné je, aby vás bavil a cítili jste se po lekci příjemně i přes fyzickou únavu. A co víte, třeba vás taneční škola „osvítí“ a vy se pro tančení naprosto celoživotně nadchnete. V tomto ohledu pak nic nebrání tomu, začít tančit závodně.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Diabetes Self-Management

1336

Diskuze k článku