Syndrom vyhoření u diabetu

„Cukrovka je práce na plný úvazek, ze které nemůžete odejít; je to obrovské břímě, o nějž jste nestáli a ani jste ho nečekali.“ To uvádí 33letá Naomi, které byl v 19 letech diagnostikován diabetes 1. typu, říká, že se dostala do bodu, kdy už nebyla schopná snášet fyzické ani psychické těžkosti, jež s sebou diabetes přináší. Tento stav je znám pod názvem „syndrom vyhoření diabetu“.

Syndrom vyhoření u diabetu

V Anglii trpí diabetem asi 250 000 lidí. Následkem tohoto onemocnění může dojít k poškození orgánů, potížím se zrakem a v nejhorších případech i k amputaci končetin.

Naomi už nemohla vydržet neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi, které musela provádět několikrát za den, aby zjistila, kolik inzulinu si má píchnout. Byla si vědoma, že tím riskuje své zdraví a vystavuje se velkému nebezpečí vzniku diabetické ketoacidózy (DKA), která může způsobit kóma. Její zdravotní stav se natolik zhoršil, že byla hospitalizována na oddělení pro poruchy příjmu potravy, ačkoli žádnou takovou poruchou netrpěla.

Projekt posilující duševní zdraví diabetiků

MUDr. Helen Partridge, terapeutka v nemocnici Royal Bournemouth Hospital, ke které docházela i Naomi,  říká, že vliv diabetu na psychiku člověka by neměl být podceňován. „Musíte s diabetem žít den co den, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bohužel nikam nezmizí. Proto je jeho vliv z psychologického hlediska obrovský.“

Právě v nemocnici Royal Bournemouth Hospital probíhá jeden ze dvou pilotních vládních projektů Národní zdravotní služby Anglie (NHS England), které se zabývají léčbou diabetiků 1. typu, u kterých má toto chronické onemocnění vliv na jejich duševní zdraví. „Dlouhodobý plán Národní zdravotní služby má za cíl spojit duševní a tělesné zdraví. Pokud se budeme zabývat duševním a tělesným zdravím současně, dosáhneme lepších výsledků,“ uvádí vedoucí pracovník NHS England pro oblast diabetu profesor Partha Kar.

„Jsem opravdu vděčná za to, že jsem sem přišla, i když jsem z toho měla velký strach. Zachránilo mi to život. Jsem opravdu vděčná za lidi, kteří tady pracují,“ říká Naomi, která byla z oddělení právě propuštěna domů.

Tento pilotní program již pomohl více než 70 lidem jako je Naomi. Velké části z nich by jinak podle zdravotníků z výše uvedeného oddělení pro poruchy příjmu potravy tato psychická onemocnění nebyla diagnostikována a tudíž by tito pacienti ani nebyli léčeni.

Zdroj: bbc.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x