Světový den monitoringu diabetu

Na neděli 14. dubna vyhlásila Mezinárodní federace diabetu (IDF) Světový den monitoringu diabetu. Česká lékárnická komora při této příležitosti upozornila, že v ČR žije zhruba 250 tisíc neléčených diabetiků a zveřejnila seznam lékáren, kde je možné, nechat si provést test na cukrovku.

Světový den monitoringu diabetu

Mezinárodní den minitoringu diabetu vznikl s myšlenkou na zlepšení životních podmínek pro lidi s tímto onemocněním. A není jich málo. Jen v ČR žije s diabetem bezmála milion diabetiků. Odborníci navíc předpokládají, že zhruba u čtvrt milionu lidí cukrovka není léčena, protože o ní neví.

V záchytu diabetu máme stále rezervy

Vzhledem k tomu, že pro úspěšnou léčbu je včasná diagnóza zcela zásadní a lékárny jsou pro veřejnost nejdostupnějším zdravotnickým zařízením, orientační screeningový test a odborné poradenství k odhalení diabetu poskytují pacientům také proškolení lékárníci. Česká lékárnická komora (ČLnK) od roku 2016 začala vytvářet po celé ČR síť lékáren poskytujících odborné poradenství a konzultace. V současnosti mohou pacienti podstoupit screening diabetu v 79 certifikovaných lékárnách po celé České republice.

Tuto aktivitu kvitují také lékaři: „V časném záchytu diabetu máme stále rezervy. Nezastupitelnou roli v ní hrají praktičtí lékaři, ale každá další forma, která pomůže odhalit nediagnostikované pacienty je vítaná. Proto považuji projekt, do něhož jsou zapojeny farmaceuti a lékárny za velmi přínosný,“ uvádí prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc. z Centra diabetologie IKEM v Praze.

Test v lékárně trvá pár minut

Výrazně rozšířenější formou je diabetes 2. typu. Ten je diagnostikován u více než 90 % pacientů, přestože je do značné míry možné mu předcházet zdravým životním stylem. Základním vyšetřením je screening diabetu, na který se specializují také některé české lékárny. Cílovou skupinou screeningu jsou především pacienti ve věku 35-65 s rizikovými faktory v anamnéze, mezi něž patří zejména srdečně-cévní onemocnění, výskyt cukrovky v rodině, nadváha či obezita.

Čeští lékárníci, kteří se včasným odhalením cukrovky pomáhají, prošli garantovanýmu kurzem, který pořádá Česká lékárnická komora ve spolupráci Centerm diabetologie IKEM. Každoročně je takto proškoleno zhruba 100 lékárníků, kteří si osvojují nejen teoretické znalosti, ale podstupují také praktický nácvik s edukačními sestrami. V 79 certifikovaných lékárnách provádí orientační test, který může odhalit možné riziko cukrovky. „Síť akreditovaných lékáren se podílí na záchytu pacientů s dosud nezjištěným diabetem, a pokud výsledek odhalí podezření na toto onemocnění, lékárník pacienta odešle k lékaři,“ vysvětluje důležitou roli lékárníků PharmDr. Iva Prokopová, Ph.D. z Oddělení klinické farmacie IKEM. Lékárníci tak přispívají k naplnění vize Národního diabetologického programu 2012-2022 zaměřeného na prevenci epidemie diabetu.

Seznam zapojených lékáren

Přes dvě stě proškolených farmaceutů poskytuje diabetikům konzultaci s cílem posílit léčbu a správný přístup pacienta k terapeutickému plánu. Seznam lékáren poskytujících službu Screening diabetu a péče o diabetické pacienty je možné nalézt na webových stránkách ČLnK nebo v aplikaci Lékárny v ČR. Praktické rady a další informace o tomto civilizačním onemocnění naleznete také na pacientském webu www.lekarnickekapky.cz. Ten u příležitosti Světové dne monitoringu diabetu zveřejnil článek Jak si správně měřit cukr v krvi. Služba screening diabetu není v českých lékárnách jediná. Mnohé lékárny poskytují konzultaci například při odvykání kouření, snižování nadváhy či screening Alzheimerovy choroby, neboť u daných onemocnění existuje provázanost.

Zdroj: Česká lékárnická komora

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x