Světový den diabetu se blíží. Proč se slaví na počest Fredericka Bantinga?

Čtrnáctý listopad si lidé připomínají již třicet let jako Světový den diabetu. V roce 1991 jej poprvé vyhlásila Světová zdravotnická organizace spolu s Mezinárodní diabetologickou federací. Je jakousi osvětou pro všechny, kteří o cukrovce ví jen pramálo. Letos připadá na neděli a současně připomene i lékaře a vědce Fredericka Bantinga.

Světový den diabetu se blíží. Proč se slaví na počest Fredericka Bantinga?
Zdroj: Shutterstock

Právě Frederickovi Bantingovi dnes mnoho lidí s diabetem I. typu vděčí za to, že mohou být léčeni inzulínem. 14. listopad tedy nebyl zvolen náhodně. Jedná se o den narození lékaře, který přišel s přelomovým objevem.

Život Fredericka Bantinga

F. Banting

Abychom si více přiblížili objevitele inzulínu, pojďme nahlédnout do jeho života. Frederick Grant Banting se narodil 14. 11. 1891 v Allistonu (stát Kanada). Byl nejmladším z pěti dětí. Vzdělání získal na střední škole v rodném městě. Později odešel na vysokou školu University of Toronto studovat bohosloví. Jenže obor jej nenadchnul a tak se přihlásil k studiu medicíny. Lékařem se stal v roce 1916 a ihned vstoupil do armádního lékařského sboru, prostřednictvím kterého sloužil během první světové války ve Francii. O dva roky později však Bantinga ve válce zranili a o rok později byl vyznamenán Vojenským křížem za hrdinství.

Po konci války odešel Frederick zpět do Kanady a působil jako praktický lékař. Později si dodělal specializaci v oboru ortopedie a stal se chirurgem v dětské nemocnici se sídlem v Torontu. Banting byl velice všestranný člověk, a tak se věnoval i přednášení farmakologie a ortopedie na kanadských univerzitách. V té době se začal rovněž intenzivně zabývat problematikou cukrovky.

Objev důležitý pro diabetiky

Průlomový byl rok 1921, kdy Frederick Banting společně s jednadvacetiletým studentem medicíny Charlesem H. Bestem zahájili intenzivní práci, na jejímž konci měla být úspěšná izolace hormonu inzulínu. K experimentu tehdy použili psy. Vědci nejprve podvázali u jednoho z nich vývod slinivky břišní a z Langerhansových ostrůvků izolovali inzulín. Ten pak podávali injekčně jinému psovi, kterému byla slinivka zcela odstraněna (tím uměle vyvolali diabetes). Pes se po injekci dobře zotavoval, a tím pádem oběma odborníkům svitla naděje ohledně účinné pomoci mnoha nemocným lidem. Experiment pak ukončili v roce 1922 a rok následující získali Nobelovu cenu za objev hormonu inzulínu.

inzulínInzulín oslavil 100 let

Tento rok uplynulo již sto let od Bantingova průlomového objevu inzulínu, který zachraňuje a zkvalitňuje životy mnoha diabetikům na celém světě. Prvním člověkem, kterému byl izolovaný hormon v roce 1922 podán, byl čtrnáctiletý Leonard Thompson z Kanady. Druhá dávka inzulínu jej uvedla prakticky zpět do normálního života, jelikož předtím několikrát za sebou upadl do diabetického kómatu.

Světový den diabetu připomíná nejen objev inzulínu, ale i neúprosně zvyšující se počty nemocných

Podle Světové zdravotnické organizace se léčí s cukrovkou na celém světě celkem 420 milionů lidí. V České republice je to zhruba 900 000 obyvatel, přičemž 91 % z tohoto počtu se léčí s diabetem II. typu. Problematické je též to, že mnozí o své nemoci vlastně ani neví, jelikož podceňují příznaky. Ohledně vyhlídek do budoucnosti jsou odborníci z Mezinárodní diabetologické federace spíš pesimističtí. Odhadují totiž, že za 25 let přibyde celosvětově dalších 200 milionů diabetiků.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay, Wikimedia Commons

Zdroje informací: Britannica.com, Janssen.com