Světový den diabetu: Na akcích IFMSA si veřejnost může nechat otestovat glykémii, krevní tlak nebo cholesterol

Světový den diabetu: Na akcích IFMSA si veřejnost může nechat otestovat glykémii, krevní tlak nebo cholesterol
Zájemci si mohou nechat zdarma změřit hladinu cukru či cholesterol, a zjistit tak, zda jim nehrozí vážné onemocnění Zdroj: Pixabay

Studentská organizace IFMSA letos – stejně jako v uplynulých letech – pořádá u příležitosti Světového dne diabetu, který připadá na 14. listopad, osvětové akce v různých městech. Lidé si mohou nechat zdarma provést různá vyšetření, a zjistit tak, zda jim nehrozí zdravotní potíže, které by bylo potřeba řešit s lékařem. Bude připraven i program pro děti. Kde a kdy se budou jednotlivé akce konat?

Cílem projektu neziskové organizace IFMSA je trvalé šíření povědomí o cukrovce. Diabetem trpí každý desátý Čech a spousta dalších lidí o svém onemocnění zatím vůbec netuší. Cukrovka totiž nebolí a není vidět, ale o to zhoubnější vliv má na tělesné orgány.

Kam se na akce IFMSA vydat?

Studenti a dobrovolníci z IFMSA se letos vydají se svými osvětovými akcemi hned do několika měst:

  • Praha, Centrum Černý most: 11. listopadu
  • Plzeň, OC Plaza: 11. listopadu
  • Brno, OC Olympia: 11.–12. listopadu
  • Hradec Králové, AUPark: 15. listopadu
  • Olomouc, galerie Šantovka: 16. listopadu
  • Ostrava, IKEA: 25. listopadu

Kromě toho jsou na 14. listopad, tedy Světový den diabetu, naplánovány zajímavé články a kvízy na instagramovém profilu IFMSA.

Můj příběh: Vzteká se nad mými nákupy v lékárně, ale sám utrácí za značkové sportovní vybavení

Jsme spolu už tolik let, že spíše žijeme vedle sebe. Děti odrostly, odstěhovaly se a my si s manželem zbyli tak nějak sami pro sebe. Někdy mi ...

Měření hladiny cukru v krvi, cholesterolu nebo BMI

Program se bude v jednotlivých městech mírně lišit, ale základ je stejný: návštěvníci si mohou nechat změřit hladinu cukru v krvi a také krevní tlak. V Praze mohou navíc podstoupit vyšetření smoke analyzérem, v Brně budou k ruce studenti embryologie, v Plzni zase bohatý program ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň. V některých městech bude také možnost změření celkového cholesterolu, výuka techniky správného čištění zubů nebo třeba poskytování první pomoci.

Ani děti se nebudou nudit

I letos bude připraven doprovodný program pro nejmenší. Ve všech městech bude k dispozici plyšový medvěd z projektu Nemocnice pro medvídky a děti si budou moci zkusit tohoto medvěda vyšetřit, pohrát si s ním, a naučit se tak něco o lidském těle.

Tři vlašáky pro Popelku s cukrovkou a vysokým cholesterolem

Ořechy obecně snižují riziko srdečních onemocnění a mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Vlašské ořechy toho ale dokážou ještě o něco ...

Někteří lidé o svém onemocnění nemají tušení

IFMSA se snaží poučit lidi z široké veřejnosti, jak se lépe stravovat a jak zjistit, zda právě oni nemají náběh na cukrovku, aby si případně mohli domluvit návštěvu v ordinaci diabetologa. „Lidé byli velmi spokojeni, několik z nich se nám svěřilo, že díky tomuto projektu k lékaři zajdou, předtím k tomu neměli odvahu. Tu jim dodalo právě zastavení u tohoto stánku,“ podělil se o zkušenosti z loňského roku vedoucí sekce veřejného zdraví v organizaci IFMSA CZ Ondřej Holčák, který nedávno poskytl pro DIAstyl rozhovor o letošních akcích. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zdroje: ifmsa.cz, rozhovor s Ondřejem Holčákem

1342

Diskuze k článku