Svaz diabetiků Strakonice oslavil 20leté výročí

Svaz diabetiků Strakonice oslavil 20leté výročí

Letos to bude přesně 20 let, co ve Strakonicích zahájil svou činnost pobočný spolek Svazu diabetiků. Jeho členové to 5. března náležitě oslavili.

Oslava se konala v Domě kultury ve Strakonicích. Na začátky Územní organizace Svazu diabetiků ve Strakonicích zavzpomínal Jiří Tesař, jeden z jejích zakladatelů.  Připomněl přítomným, že organizace měla zprvu jen 12 členů, kteří se scházeli v nemocnici v místní knihovně. S organizací pomáhala MUDr. Helena Vávrová, předsedou se stal Jiří Černý, místopředsedou Jiří Tesař a hospodářkou Božena Soukupová. Společně začali pořádat rekondiční pobyty (v Soběšicích, v Železné Rudě) a ve spolupráci s Drahuškou Kolářovou (SZDP) začali plavat v místním plaveckém bazénu. Počet členů narůstal a brzy jich bylo 30.

Společné plavání i šití bot na míru

V roce 2005  Jiří Černý požádal o uvolnění z funkce ze zdravotních důvodů. Předsedou se po něm stal Oldřich Novák a v činnosti se dále pokračovalo – konaly se rekondiční pobyty, různé zdravotní přednášky, probíhalo pravidelné společné plavání i zařizovalo šití bot na míru. Organizace v tu dobu sdružovala již 70 členů.

Dnes sdružuje přes 100 členů

V roce 2013 přezvala funkci předsedkyně Marcela Štveráková  a vykonává ji dodnes. Organizace se podle nového občanského zákoníku přejmenovala na Svaz diabetiků ČR, Strakonice pobočný spolek a v současnosti nabízí svým 108 členům pestrou škálu aktivit: rekondiční pobyty se zdravotním zaměřením, zdravotní přednášky, Pochod proti diabetu, zájezdy, plavání, cyklovýlety, tvoření, pěší turistiku, tréninky kuželek a pétanquu, setkání s hudbou, účast na sportovních hrách v Českých Budějovicích a Strakonicích a účast na turnajích které pořádá Sdružení zdravotně postižených. Hlavním cílem Svazu diabetiků je společně sdílet nemoc a získávat nové informace o léčbě.

Oslavili to na parketě

20leté jubileum oslavili Strakoničtí stylově s hudbou a tancem. Své umění přijeli do Domu kultury ukázat členové tanečního Country klubu SEN SEN z Prachatic a po celou dobu hrála k tanci i poslechu kapela VV Band Váchovi. Příjemné odpoledne se všem líbilo a odcházeli dobře naladěni.

Marcela Štveráková, Svaz diabetiků Strakonice

Poděkování patří Zdeně Hrůzové z Prachatic, Mgr. Marii Žilákové, ředitelce OS ČČK Heleně Mocové Linhartové, ředitelce Domácí péče Bc Marii Kadochové, MUDr. Daně Fialkovičové z diabetologie nemocnice Strakonice, vedoucímu Plaveckého stadionu Karlu Dvořákovi  a zástupci Krajské Rady seniorů, Janu Kolářovi, který nás přijel pozdravit z Českých Budějovic. Velký dík patří také Městskému kulturnímu středisku a společnosti ANAON.

 

2111

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku