Sušení úrody: Rady pro začátečníky

Vytvořte si zásobu zdravých sušených pochoutek na zimu a obohaťte si tak jídelníček. Sušení ovoce, zeleniny, hub či masa slaví v posledních letech velkolepý návrat. Takto zpracované potraviny si totiž uchovávají vysoký obsah vitaminů, stopových prvků a minerálů.

Sušení úrody: Rady pro začátečníky

Sušení je jeden z nejstarších způsobů konzervace a patří i k těm nejzdravějším. Udává se, že při sušení se podaří zachovat až 80 % původního množství vitamínů, stopových prvků a minerálů, a to dokonce bez použití přidaných chemických látek. Zároveň je to skvělý způsob, jak koncentrovat a zvýraznit původní chuť a vůni darů přírody. Kromě konzervačních látek a barviv se při domácím sušení nepoužívá ani cukr.

Co všechno lze sušit?

Dnes máme sušení na rozdíl od našich předků snazší díky elektrické energii. K sušení můžeme použít elektrickou sušičku, ale vystačíme si i s obyčejnou troubou v kuchyni. Výhodou elektrické sušičky je snadná regulace teploty, kterou je dána kvalita usušení, za současného zachování maximálního množství výživově hodnotných látek. A co všechno lze z letní a podzimní úrody usušit? Téměř všechno ovoce, kořenovou zeleninu, houby, bylinky a šípky. Málokdo ví, že elektrická sušička se dá použít také k výrobě domácího jogurtu.

Podmínky sušení

Pokud chceme při sušení syrových potravin uchovat účinnost živých enzymů, musíme dbát na dvě důležité podmínky. První z nich je správná kontrola teploty, druhá je doba sušení. Enzymy ztrácejí svou účinnost, pokud jsou vystaveny příliš vysoké teplotě. Je-li však teplota sušení nízká, sušení trvá déle a potraviny se mohou zkazit nebo se v nich rozmnoží bakterie. Doba sušení závisí na síle plátků a také na obsahu vody v plodech. Ideální teplota na sušení je v rozmezí 50–55 °C. Teploty nad 85 °C ničí nejen vůni a barvu ovoce, ale také obsah vitamínů. Počítejte s tím, že váha usušených potravin poklesne na 10 až 25 % původní hmotnosti. Dobře usušené ovoce poznáte tak, že je ohebné, vláčné, bez vlhkých míst. Nesmí se lámat.

Postup sušení

Kousky ovoce položíme na sušicí rošty, plech nebo pečicí papír. Nejlepší je, když horký vzduch bude proudit skrz celé ovoce rovnoměrně. Nastavení ideální teploty je klíčové, postup je tedy následující. Začneme sušit na 20 °C, po celou dobu sušení máme pootevřené dveře trouby. Jakmile je ovoce polosuché, zvýšíme teplotu na 30 až 70°C. Sušení ukončíme opět na nízké teplotě.

Tip na skladování

Sušené produkty je třeba uchovávat na suchém místě, aby nenavlhly a byly při konzumaci suché, pružné a ohebné. Jednou z možností jsou proto pevné a stabilní sáčky, které lze opakovaně otevřít a zavřít, aniž by to mělo vliv na to, co je uvnitř. Přední český výrobce obalových materiálů Paketo.cz nově nabízí Doypack sáčky s uzavíráním na zip. Spolehlivě zabezpečují neprodyšnost, takže v sáčcích můžete bez obav skladovat kávu, čaj, sušené ovoce, ořechy a další potraviny.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x