-- reklama --

Suché oko je častou komplikací cukrovky. Vliv má také oční mikrobiom

Suché oko je častou komplikací cukrovky. Vliv má také oční mikrobiom
U diabetiků se problém suchého oka vyskytuje často Zdroj: Freepik

Spousta diabetiků to zná. Podrážděné oči, pálení, pocit cizího tělíska, citlivost na světlo, někdy dokonce řezavá bolest. Příčin syndromu suchého oka může být celá řada – od snížené sekrece vodní složky přes poruchu lipidové složky, poruchu vnitřní mucinové vrstvy, abnormální postavení očních víček až po špatný vliv prostředí, případně nošení kontaktních čoček. Vědci nyní zjistili, že velký vliv na suché oko má také oční mikrobiom.

Mikrobiom se nachází v různých částech těla, včetně střev, kůže, úst, nosu, uší a očí. Výzkumníci ze Stephen F. Austin State University zjistili, že se mikrobiom u zdravého oka a suchého oka liší. Domnívají se, že by toto zjištění mohlo pomoci zlepšit léčbu nejen suchého oka, ale i dalších očních onemocnění.

Výzkum očního mikrobiomu

Kromě obecně známého mikrobiomu v trávicím traktu existují mikrobiomy i v jiných částech těla, včetně kůže, úst, nosu, uší a očí. V posledních několika letech se vědci zaměřují na studium očního mikrobiomu a jeho role při očních onemocněních, včetně syndromu suchého oka. Nová studie, která byla nedávno představena na výročním setkání americké Společnosti pro biochemii a molekulární biologii Discover BMB, obsahuje informace o tom, jak se oční mikrobiomy zdravého oka a suchého oka co do složení mikrobů liší.

Výzkumníci ze Stephen F. Austin State University, kteří výzkum realizovali, věří, že by toto zjištění mohlo přispět ke zlepšení léčby nejen suchého oka, ale i dalších očních onemocnění.

Příčinou suchého oka může být i špatně kompenzovaný diabetes. Existuje několik teorií, které by mohly vysvětlit spojení mezi syndromem suchého oka a diabetem. Nejčastěji jsou citovány faktory související s periferní neuropatií, hyperglykemií, nedostatkem inzulinu a zánětem.

Zázračné avokádo: Snižuje cholesterol, má protizánětlivé účinky a pomáhá při cukrovce

Avokádo je plod stromu hruškovec přelahodný (Persea americana). Má kožovitou zelenou slupku. Obsahuje jedno velké semeno, kterému se říká pecka. ...

Co je oční mikrobiom?

Oční mikrobiom označuje společenství bakterií a dalších mikroorganismů, které se nacházejí na spojivce a rohovce oka.

Nedávný výzkum naznačuje, že pokud dojde k dysbióze ve (střevním) mikrobiomu, patogenní mikrobi a jejich metabolity jsou přenášeni krevním řečištěm a dostávají se na další místa v lidském těle, jako je oko,“ vysvětlila doktorka Alexandra Martynova-Van Kley, profesorka biologie na Stephen F. Austin State University a vedoucí výzkumného týmu této studie. „Proto mohou být mikrobi identifikovaní v očním mikrobiomu podobní mikrobiomu střevnímu.“

Kromě suchého oka vědci zkoumají vliv očního mikrobiomu na další oční onemocnění, jako je věkem podmíněná makulární degenerace (AMD), glaukom, diabetická retinopatie a šedý zákal.

U lidí se suchým okem převládá v mikrobiomu bakterie Acinetobacter

V rámci studie odebrali členové výzkumného týmu v čele s doktorkou Martynova-Van Kley pomocí stěrů vzorky z očí 30 dobrovolníkům. Po analýze a porovnání zjistili vědci, že dominantními mikroby v očních mikrobiomech účastníků studie se zdravýma očima byly bakterie druhů Streptococcus a Pedobacter. V očním mikrobiomu účastníků se suchým okem ale podle zjištění vědců převažuje bakterie Acinetobacter.

Poznatky o příčinách suchého oka nám poskytují cenné informace, které mohou podpořit vývoj nových terapeutických přístupů, což povede k lepším výsledkům pro osoby trpící tímto onemocněním,“ uvedla Martynova-Van Kley. „Dalšími kroky bude zvětšení velikosti vzorku a pochopení signálních drah spojených s indikátorovými druhy u suchých očí. To může poskytnout vhled do metabolitů, které jsou zodpovědné za chorobný stav,“ dodala.

Syndrom suchého oka je jednou z nejčastějších příčin návštěvy očního lékaře. Udává se, že některou formou syndromu suchého oka trpí celosvětově 5–30 % populace starší 65 let. Epidemiologické a observační studie z USA však ukazují, že u diabetiků je výskyt syndromu suchého oka výrazně vyšší a pohybuje se až mezi 53 a 57 %.

Tajemná kombuča: Pití čaje simuluje půst, snižuje cholesterol a podporuje hubnutí

Vysoká hladina triglyceridů v těle je spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Ke snížení hladiny triglyceridů může přispět ...

Další výzkum očního mikrobiomu

Všichni odborníci se shodují, že v budoucnu se budeme setkávat s dalším výzkumem zaměřeným na oční mikrobiom, a to nejen v souvislosti se suchým okem, ale i s dalšími očními onemocněními.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

Foto: Freepik

5053

Diskuze k článku