Bis Bis

Studie ukazují, že medicinální houba Reishi může pomoci při snižování krevního cukru

Studie ukazují, že medicinální houba Reishi může pomoci při snižování krevního cukru
Reishi je jednou z nejoblíbenějších vitálních hub Zdroj: Shutterstock

Reishi, běžně známá jako „houba nesmrtelnosti“, je mocná medicinální houba, která se v čínské medicíně používá po tisíciletí. Díky mnoha zdravotním přínosům, včetně schopnosti snižovat stres a posilovat imunitní systém, získává čím dál větší popularitu také v České republice. Pozornost by jí měli věnovat také diabetici.

Houba Reishi se používá v tradiční čínské medicíně již více než 2 000 let. Je zmíněna v nejstarším čínském lékopisu – klasickém herbáři Seng Nong, který byl vydaný v roce 56 př. n. l. Pojďte tedy společně s námi objevit její léčivé schopnosti, které mají léta hluboký význam.

Co je Reishi

Reishi, botanicky Ganoderma lucidum pochází z Číny a Japonska. V češtině se pro ni používá název lesklokorka lesklá. Je to velmi vzácná lesní houba, kterou poznáte podle oranžově-červeného odstínu a lesklého vzhledu. Tradičně roste na tvrdých dřevinách. Právě kvůli své jedinečnosti se pěstuje také uměle. Před rozšířením do komerčních pěstíren bylo její používání vyhrazeno pouze pro císařský dvůr a čínskou šlechtu. Nyní je jedním z nejužívanějších pilířů tradiční čínské medicíny. Proto také na sebe strhává pozornost výzkumníků, kteří se snaží zjistit, v jakých oblastech je prospěšná lidskému organismu.

  • Koupit ji můžete v lékárnách, na webech nebo v bio obchodech.
  • Nejčastěji se vyskytuje ve formě prášku nebo kapslí.
  • Hledejte dvojitý extrakt (získaný pomocí vodní i alkoholové extrakce).
  • O doporučeném dávkování je dobré poradit se s odborníkem na tradiční čínskou medicínu, případně se řídit texty na obalu výrobku.

Na co se Reishi tradičně používá?

V bylinné medicíně je houba Reishi považována za adaptogen, tedy látku, která pomáhá tělu přizpůsobit se různým stresům, ať už emočním, fyzickým nebo environmentálním. Reishi je také silný imunitní modulátor, v tom smyslu, že dokáže posílit imunitní systém. Dodává tělu potřebné polysacharidy, oligosacharidy, triterpenoidy, peptidy, proteiny, minerální prvky (zinek, měď, jód, selen a železo), vitamíny a aminokyseliny. Je v léčitelství doporučována ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví, jako doplněk stravy při léčbě rakoviny nebo při nemocech pohybového aparátu (při artritidě).

Léčíte se s diabetem II. typu? Medicinální houba Cordyceps vám může prospět, tvrdí studie

Cordyceps neboli housenice čínská se používá jako jeden z elixírů mládí. Pokud jej chcete užívat, zaměřte se na jeho kvalitu. Mnoho napoví cena i ...

Reishi v životě diabetika: Co zjistily studie?

Reishi byla zkoumána i ve vztahu k diabetikům. Respektive vědci bádali, jaký vliv má na snižování krevního cukru. Mezi studiemi na zvířatech lze najít například tu, která řeší vliv Reishi na diabetes a inzulínovou rezistenci nebo její možný hypoglykemický efekt, který může být prospěšný při diabetu II. typu. Výsledky jsou více než povzbudivé, protože ukazují, že houba má hypoglykemický a hypolipidemický účinek (vede k poklesu zvýšené glukózy v krvi a zároveň snižuje hodnoty plasmových lipidů).

Laktózová intolerance se nevyhýbá ani diabetikům. Řešením mohou být chutné rostlinné alternativy!

Výrobky bez obsahu laktózy, nebo také chutné rostlinné náhražky jsou na trhu běžně k dostání. Zájem lidí, kteří je vyhledávají kvůli laktózové ...

Jak může Reishi konkrétně pomoci (nejen) při diabetu?

  • Pomáhá snížit psychickou i fyzickou únavu.

  • Zlepšuje celkovou imunitu.

  • Podporuje odolnost při stresových situacích.

  • Udrží na uzdě krevní cukr a zlepšuje produkci inzulínu slinivkou břišní.

  • Snižuje možnost výskytu inzulínové rezistence.

Doporučení na závěr: O dávkování a případné koupi vhodného preparátu se poraďte s odborníkem na tradiční čínskou medicínu. Těhotné nebo kojící ženy by se měly poradit před konzumací Reishi s lékařem. Objeví-li se přecitlivělost nebo alergie, přestaňte doplněk užívat.

Zdroje: britannica.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, researchgate.net

2751

Diskuze k článku