Studie TEDDY chce odhalit, proč vzniká diabetes

Studie TEDDY chce odhalit, proč vzniká diabetes

Téměř 9 000 dětí je zapojených do dlouhodobé studie TEDDY, která má objasnit příčiny vzniku a rozvoje diabetu 1. typu. Výzkum začal již v roce 2003. Nyní je účastníkům v průměru 11 let. Vědci by je rádi sledovali až do dospělosti.

Cílem odborného výzkumu TEDDY (The Environmental Determinants of Diabetes in the Young) je odhalit faktory, které předurčují vznik diabetu 1. typu. Vědci již například zjistili, že pokud se v rodině dítěte objevil blízký příbuzný s diabetem 1. typu, jsou tyto děti vystaveny vyššímu riziku onemocnění. Studie TEDDY se však zaměřila spíš na vliv prostředí, ve kterém dítě žije. Ředitelka Centra pro biotechnologii a genetickou medicínu, Dr. Jin-Xiongová, uvedla, že pracují na novém přelomovém testu, který dokáže analyzovat stovky genů. Tento test má pomoci pochopit příčiny vzniku cukrovky 1. typu. Zatím byly vybrány dvě kritické věkové skupiny pacientů, u kterých je diabetes diagnostikován nejčastěji – první skupinou jsou děti od 2 do 4 let a druhou mladiství od 12 do 15 let.

Studie TEDDY je velmi podrobná. Rodiče zapojených dětí vedou deník, kam zaznamenávají významné aktivity či události dětí včetně například očkování. V průběhu celého výzkumu shromažďují vědci od účastníků vzorky moči, stolice či nehtů s cílem najít ten okamžik, kdy se v těle začínají tvořit protilátky, které zničí buňky produkující inzulin. Studie bude tedy ještě několik let pokračovat a je velmi pravděpodobné, že přinese slibné výsledky a pomůže odhalit skutečnosti, které mají vliv na vznik a rozvoj cukrovky 1. typu.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

 

153

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku