Zimní obuv pro diabetiky: Správný výběr nepodceňte, stejně tak ani důkladnou péči o vaše nohy
Studie přinesla odpověď, zda alkoholismus může podnítit rozvoj diabetu II. typu
Zdroj: Shutterstock
Alkoholismus neboli závislost na alkoholu je chronické onemocnění, které může nezřídka kdy recidivovat. Má negativní vliv na duševní i tělesné zdraví. Některé studie také zjistily, že může představovat rizikový faktor pro rozvoj diabetu II. typu. Jaké konkrétní informace jsou tedy známy?
Obzvlášť 21. století představuje pro citlivé lidi enormní zátěž v podobě zvýšených požadavků nejen v osobním životě, ale především v tom profesním. Nedostatečnou psychohygienou tak mohou snadno propadnout alkoholismu. Je velmi nebezpečné pít na stres, smutek, frustraci či pro odpojení se od reality všedních dní. Kde je ta hranice, která nás ochrání?
Alkoholismus je nemoc, o které se moc nemluví
Je bohužel znepokojivým faktem, že v České republice je zdaleka nejvyšší průměrná spotřeba alkoholu na obyvatele za rok. Dle dostupných dat je to 10 litrů etanolu na hlavu za 365 dní, což by se dalo rozpočítat na 22 g alkoholu za den. Nárazové popíjení alkoholických nápojů je rovněž v Česku jedno z nejvyšších na světě. Někdo by mohl podotknout, že u nás je to přeci „normální“. Opak je ale pravdou. Normální je skutečně nepít. Jenže realita přidělává odborníkům nejednu vrásku na čele. Alkoholismus je v tuzemsku stále dost velké tabu a málokdo z pijanů si jej přizná. Jak tedy poznáte, že se může jednat již o škodlivé pití alkoholu neboli závislost?
- Dotyčný pociťuje neodolatelnou chuť napít se. Jedná se o tzv. craving nebo také bažení po alkoholu.
- Mohou se rovněž objevovat náznaky snížené sebekontroly a neustálé navyšování dávek alkoholu v důsledku zvyšující se tolerance na něj.
- A v neposlední řadě dotyčný může začít zanedbávat své každodenní povinnosti. V podstatě přestává žít běžný život a stahuje se do „bubliny“, která jej dle vnitřního přesvědčení chrání před starostmi všedních dní.
Rizikovým faktorem pro rozvoj alkoholismu může být jak duševní nestabilita, tak i genetické dispozice v rodině (alkoholismus u přímých příbuzných).
Diabetes II. typu versus alkoholismus – co na to studie?
Korejští vědci, kteří publikovali výsledky studie na téma „Alkoholismus a diabetes mellitus“ v roce 2012, podotkli několik důležitých informací:
- Chronické užívání alkoholu neboli alkoholismus je potenciálním rizikovým faktorem pro výskyt diabetu II. typu, který způsobuje dysfunkci beta buněk slinivky břišní a také inzulinovou rezistenci.
- Požívání nadměrného množství alkoholu též přispívá k nadměrnému kalorickému příjmu, obezitě, pankreatitidám (zánětům slinivky) či k poruchám metabolismu sacharidů a glukózy – což vede k nízké hladině cukru v krvi (hypoglykemii).
Dále vědečtí pracovníci zkoumali důležitost dvou peptidů regulujících za normálních okolností chuť k jídlu, kterými jsou leptin (představuje hormon nasycení) a ghrelin (představuje hormon hladu). Ty by mohly hrát také určitou roli, co se týká souvislostí alkoholismu s rozvojem cukrovky II. typu – tuto oblast je však dle nich potřeba ještě více prozkoumat.
Co se může stát u již diagnostikovaných diabetiků II. typu, kteří jsou zároveň alkoholiky? Diabetik je vystaven riziku rozvoje častých a vážných hypoglykémií v důsledku snížené glukoneogeneze a snížené glykogenolýzy a také jiným zdravotním komplikacím spojeným s cukrovkou.
Alkohol s mírou aneb Na co si dát pozor při diabetu? MUDr. Jan Vosáhlo radí
V naší části světa je alkohol společensky tolerován a většina lidí se s jeho konzumací během života potkává. Je proto realistické očekávat ...
Alkoholismus si žádá včasnou léčbu
Pokud se obáváte o sebe nebo o někoho z blízkého okolí, co se týká závislosti na alkoholu, určitě problémy nebagatelizujte a jednejte. Nevíte jak? Poradíme vám! Navštívit můžete primárně svého praktického lékaře a sdělit mu své obavy o své zdraví. Ten vás pak nasměruje k vhodnému specialistovi (psychologovi, psychoterapeutovi, adiktologovi, psychiatrovi). Léčit se může alkoholik buď ambulantní cestou, nebo pak i prostřednictvím pobytu v protialkoholní léčebně.
Prevence existuje
Abyste se nedostali do začarovaného kruhu alkoholové závislosti, působte ideálně preventivně. Pracujte se svými vnitřními pocity i se stresem. Nezapomínejte na adekvátní psychohygienu, ať už formou oblíbených koníčků, nebo třeba relaxací a meditací. Dělejte cokoliv, co vám vykouzlí opět úsměv na tváři. Vhodným pomocníkem může být dokonce i sport, který nastartuje v mozku hormony štěstí!
Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Diabetesjournals, Chciodvykat, Adicare, Drogy-info
1901