Střevní virózy při diabetu

Virová onemocnění mívají u diabetiků vleklejší průběh a mohou být provázeny zhoršením cukrovky samotné. Platí to i v případě akutní střevní virózy. Jak v takovém případě postupovat a na co si dát pozor?

Střevní virózy při diabetu

Akutní virózy mívají u diabetiků složitější průběh. Oproti lidem bez diabetu musí do léčby zahrnout častější měření glykemie, které jsou ve většině případů vysoké, protože se zhoršuje citlivost na inzulín, a to i přesto že není chuť k jídlu. Velmi nutné je také dbát na dostatečnou hydrataci.

Virózy se zvracením či průjmem

Největší pohromou z těch běžnějších infekcí jsou potom „střevní virózy“, zejména ty spojené se zvracením. Střevní viróza, kterou provází především průjem, se může na první pohled zdát jednodušší. Je zde ale jedna zákeřnost: střevní sliznice je postižená infekčním zánětem, složky potravy se mohou nepředvídatelně vstřebávat a celé to pak může vyústit v hypoglykemii. Toto je však spíše výjimka, glykemie jsou jinak většinou vysoké.

Kdy k lékaři?

Pokud průjem a zvracení přetrvávají a nemocný neudrží tekutinu ani jídlo, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak často měřit glykemii?

Obecně platí, že je důležité glykémii měřit častěji a reagovat na aktuální situaci. Nelze dát obecnou radu, každý je jiný, každý průběh infekce je jiný. Chce to praxi a v každém případě je nutné mít možnost konzultací s lékařem.

Hypoglykemie po nemoci

Po odeznění nemoci se může následně objevit hypoglykemie, když se začne situace s inzulinovou citlivostí vracet do normálu.

 

Víte, že…

viry jsou drobné částečky, mnohem menší než bakterie. Ke svému rozmnožování potřebují buňky živých organismů (zvířat, rostlin nebo bakterií), na kterých parazitují. Díky své jednoduchosti jsou viry velmi proměnlivé a mohou se často měnit a přizpůsobovat novým podmínkám. Nejznámější virová onemocnění: chřipka, nachlazení, rýma, opary, zarděnky, spalničky, obrna, příušnice, žloutenka, neštovice, vzteklina, HIV atd.

 

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný