Střevní mikrobiom hraje klíčovou roli v léčbě cukrovky 2. typu
Naše střeva nejsou ani zdaleka pouze systémem pro trávení potravy. Hrají nesmírně důležitou roli v obranyschopnosti našeho organismu a kromě imunity mají zásadní vliv na fungování celého těla. Vědci potvrzují, že zdraví střev hraje rovněž významnou roli při zvládání diabetu 2. typu.
Cukrovka 2. typu je složité onemocnění a celosvětový výzkum zaměřený na její příčiny a možnou léčbu stále pokračuje. Mimo jiné se vědci zajímají i o to, jaký vliv má na diabetes 2. typu střevní mikrobiom. Nedávný přehled upozornil na existující literaturu o souvislosti mezi střevním mikrobiomem a cukrovkou 2. typu a zkoumal, jak by zaměření na střevní mikrobiom mohlo pomoci při léčbě diabetu.
Článek publikovaný v časopise Cell Host & Microbe se zabýval tím, jak střevní mikrobiom ovlivňuje rozvoj diabetu 2. typu a jeho léčbu. Rozvíjející se porozumění střevnímu mikrobiomu mimo kontext zdraví trávicího traktu by mohlo vést k novým možnostem a k účinnější a komplexnější léčbě cukrovky 2. typu.
Jaká je spojitost mezi střevním mikrobiomem a cukrovkou 2. typu?
Diabetes 2. typu souvisí s dysfunkcí beta buněk slinivky břišní. Podle vědců, kteří stojí za aktuální studií, nejnovější výzkumy naznačují, že na dysfunkci beta buněk se podílí více faktorů a že střevní mikrobiom může být součástí tohoto procesu. Tento poznatek podle nich vede ke komplexnějšímu pochopení patofyziologie diabetu. Klinické údaje například naznačují, že střevní mikrobiom ovlivňuje vývoj vysoké hladiny cukru v krvi.
Střevní mikrobiom označuje mikroorganismy v trávicím traktu, jako jsou bakterie a viry. Střevní mikrobiom se podílí na mnoha systémových metabolických procesech a vědci provádějí další studie, aby pochopili jeho zapojení do rozvoje metabolických onemocnění.
Cukrovku často provázejí kvasinkové infekce a řada dalších kožních onemocnění
Klíčovým faktorem, který narušuje ochrannou bariéru kůže, je zvýšená hladina cukru v krvi neboli hyperglykémie. Častým průvodním jevem je pak ...
Dnešní lidé mají menší množství a menší rozmanitost střevních bakterií
V článku se uvádí, že v průběhu let došlo k úbytku mnoha druhů bakterií, které se vyskytovaly u našich předků, a to vedlo k problémům, jako jsou metabolická onemocnění. Došlo ke snížení rozmanitosti střevního mikrobiomu, což pravděpodobně souvisí s užíváním léků a západním životním stylem. Autoři předpokládají, že tento nedostatek rozmanitosti střevního mikrobiomu souvisí s nárůstem výskytu diabetu 2. typu.
Předchozí výzkumy zaznamenaly změny střevního mikrobiomu u lidí s diabetem 2. typu, například změny v poměru bakterií a pokles druhové rozmanitosti. Střevní mikrobiom mohou ovlivňovat reakce organismu, léky a západní strava. V článku se dokonce uvádí, že také perorálně užívané léky proti cukrovce mohou mít dopad na střevní mikrobiom.
Střevní mikrobiom navíc vytváří určité produkty metabolismu, které ovlivňují další tělesné funkce, jako je reakce imunitního systému a střevní bariéra. Autoři studie tedy zdůrazňují, že střevní homeostáza je zásadní, a to i u lidí, kteří již mají diabetes 2. typu a inzulinovou rezistenci. Poukazují na několik studií, které spojují diabetes 2. typu se změnami střevního mikrobiomu.
Upozorňují však, že mnohé z těchto studií používaly vzorky stolice, které nezobrazují heterogenitu trávicího traktu. Dále poznamenávají, že změny střevního mikrobiomu často vedou k chronickému zánětu, který má další negativní dopad na střevní mikrobiom.
Upozorňují také na rozdíly, které se vyskytují v produktech metabolismu střevního mikrobiomu u jedinců s diabetem 2. typu, a na to, že tyto změny mohou mít dopad na celý organismus.
V neposlední řadě si vědci všímají vztahu mezi perorálními léky na léčbu diabetu a střevním mikrobiomem. Upozorňují, že obojí se navzájem ovlivňuje. Například střevní mikrobiom je pravděpodobně ovlivněn antidiabetickými léky a důkazy naznačují, že metformin může střevní mikrobiom zlepšit. Stejně tak může střevní mikrobiom ovlivnit účinnost antidiabetických léků. Citované důkazy také naznačují, že střevní mikrobiom by mohl vysvětlit některé nežádoucí účinky užívání metforminu.
Kefír: Elixír, který pomůže s hypertenzí, cholesterolem i cukrovkou. Nejlepší je domácí
Mléčný kefír byl stovky let přísně střeženým tajemstvím obyvatel v oblasti severního Kavkazu. Ti jsou proslulí svou dlouhověkostí a jsou na jedné ...
Terapie zaměřená na mikrobiom v rámci léčby diabetu
Na základě údajů, které autoři článku předložili, vědci dále navrhli způsoby, jak se zaměřit na střevní mikrobiom, aby se zlepšily výsledky související s diabetem. Uvedli například důkazy, že užívání prebiotik a probiotik by mohlo lidem s diabetem 2. typu prospět. Zdůrazňují ovšem, že u lidí s diabetem 2. typu existuje mnoho rozdílů ve střevním mikrobiomu, což naznačuje potřebu individuálního přístupu.
Autor studie, doktor Abraham S. Meijnikman, MD, PhD, který působí na Amsterdam UMC v odděleních Experimental Vascular Medicine a Tytgat Institute, upozornil na tři následující oblasti klinických důsledků:
- Individualizované léčebné plány: Vývoj personalizovaných léčebných strategií na základě profilu střevního mikrobiomu pacienta. To by mohlo zahrnovat na míru šitá dietní doporučení, specifické probiotické nebo prebiotické doplňky a případně fekální mikrobiální transplantaci (FMT) k obnovení zdravého střevního mikrobiomu.
- Modulace mikrobiomu: Začlenění modulace střevního mikrobiomu do stávajících léčebných plánů pro cukrovku 2. typu. To může zahrnovat například úpravu léků na základě jejich interakce s mikrobiomem pacienta s cílem zvýšit účinnost léků a snížit negativní vedlejší účinky.
- Diagnostické nástroje: Využití pokročilých diagnostických nástrojů, které analyzují střevní mikrobiom pacienta k předvídání vývoje onemocnění a reakce na léčbu, s cílem umožnit cílenější a účinnější intervence.
Výhled do budoucna
Tento přehled upozornil na některé dostupné údaje o střevním mikrobiomu a diabetu 2. typu. Existují však omezení, která zdůrazňují potřebu dalšího výzkumu. Stále zde existuje prostor pro potvrzení předchozích výzkumů a zkoumání klinické realizace některých z těchto myšlenek.
Podle doktora Meijnikmana by další výzkum mohl zahrnovat dlouhodobé klinické studie k posouzení účinnosti a bezpečnosti terapií cílených na mikrobiom, jako je fekální mikrobiální transplantace (FMT), probiotika a prebiotika, v prevenci nebo léčbě diabetu 2. typu. Je zapotřebí také výzkum zaměřený na zdokonalení přístupů personalizované medicíny na základě profilů mikrobiomu, a to včetně vývoje nových terapeutických látek, které mohou přesněji modulovat střevní mikrobiom.
Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu
15996