Stopové prvky a jejich důležitost pro zdraví: Vyznejte se v nich a jejich fungování v organismu

Stopové prvky a jejich důležitost pro zdraví: Vyznejte se v nich a jejich fungování v organismu
Stopové prvky si naše tělo neumí vytvořit, je potřeba je do něj dodat i pomocí vyvážené stravy Zdroj: Pixabay

Stopové prvky jsou neoddělitelnou součástí našeho života. Na jedné straně proto, že jsou důležitými složkami pro podporu lidského organismu, na druhé pak jako běžná součást starosti o to, aby vaše tělo co nejlépe fungovalo. Přijímáte je ve formě stravy i potravinových doplňků. Pro diabetiky jsou některé z nich opravdu klíčové pro krocení komplikací onemocnění.

Nedostatek některých stopových prvků může poměrně slušně zkomplikovat život. Jsou na něj vázány únava, potíže s motorikou, anémie, nedostatečná činnost krevního oběhu nebo také sklony k nadváze. U těch, kteří se léčí s cukrovkou, může ovlivnit rovněž výkyvy glykemických hladin.

Proč jsou důležité nejen pro diabetiky

Stopové prvky (minerální látky) jsou přítomné v lidském těle ve velmi malých množstvích, jsou přijímány ze stravy. Přesto jsou naprosto nezbytnými pro jeho bezchybné fungování. Podílí se na mnoha pro diabetiky klíčových funkcích organismu, ať už se jedná o boj proti působení volných radikálů a prevenci degenerace buněk v rámci působení oxidativního stresu, regulaci metabolických funkcí, podporu úspěšného hojení ran a zánětů, nebo udržování dobré imunitní obrany.

Do těla musí být stopové prvky dodávány zvenčí, protože si je neumí samo syntetizovat.

Říká se jim rovněž oligo elementy, od tohoto názvu se pak odvodila oligoterapie, která je běžnou součástí naturopatického léčení. Jejich přítomné množství se měří pomocí krevního testu, díky kterému může lékař bezpečně určit, zda máte některého z nich nedostatek a jakým způsobem se projevuje na vašem celkovém zdravotním stavu.

Důležité stopové prvky pro diabetiky:

 • Železo je důležité pro úspěšné okysličování buněk, transport kyslíku do svalů. Podporuje dostatek energetických rezerv organismu.
 • Fosfor je důležitou složkou proteinů, nukleových kyselin, nukleotidů i enzymů. Je potřebný na vstřebávání a využití živin z potravy, převážně vitamínů skupiny B (niacin, riboflavin).
 • Selen se v těle podílí na správném fungování činnosti štítné žlázy a je důležitý pro odolný imunitní systém. Snižuje projevy zánětlivých reakcí. Stejně jako zinek působí antioxidačně.
 • Chróm je pro diabetiky dobrým pomocníkem pro udržování stabilní hladiny krevního cukru. Napomáhá rovněž při podpoře snahy o ztrátu kil navíc.
 • Suplementace zinkem příznivě ovlivňuje hladiny cukru v krvi u diabetiků nebo těch, kteří trpí zvýšeným rizikem vzniku onemocnění.
 • Měď podporuje produkci kolagenu a elastinu, napomáhá úspěšnému hojení ran.
 • Hořčík má pozitivní vliv na vyvažování hladin krevního cukru a stará se o pohodu nervosvalové soustavy.
 • Mangan je pro diabetiky důležitý pro normální metabolismus sacharidů, aminokyselin a lipidů, pro udržení vyrovnaných energetických zásob organismu.
 • Draslík je prvek, který je diabetickým pacientům doporučován jako prostředek ochrany ledvin a v rámci prevence rizika vzniku kardiovaskulárních chorob.

Kopr vonný: Nečekaný zdroj esenciálních vitamínů a minerálů, který prospěje diabetikům

Výhody kopru jsou mnohé. Je například velmi kvalitním zdrojem minerálních látek a vitamínů důležitých pro zachování dobrých funkcí vašeho ...

Co jsou stopové prvky a jak fungují ve vašem těle?

Stopové prvky mají ve vašem těle různé úlohy, které se liší v závislosti na jejich konkrétním druhu. Mají za cíl bojovat s infekcemi a stimulovat celkovou obranyschopnost, napomáhají budování struktury buněk a tkání, přispívají k tvorbě kolagenu, jsou důležité pro zachování enzymatických rekcí, syntézu hormonů a také jako prevence vzniku komplikací, které se objevují v rámci působení oxidativního stresu. U diabetiků můžeme jmenovat například makulární degeneraci, nefropatii nebo neuropatii.

Stopové prvky se dělí na:

 • esenciální stopové prvky: chrom (Cr), měď (Cu), železo (Fe), hořčík (Mg), jód (I), selen (Se), zinek (Zn), mangan (Mn), draslík (K), síra (S);
 • neesenciální stopové prvky: například stříbro (Ag), fluor (F), křemík (Si), zlato (Au).

Oligoterapie

Léčba stopovými prvky, odborně známá jako oligoterapie, není novinkou naší doby. Jejím cílem je nastolení rovnováhy v oblasti lidského zdraví a také zachování jejího co nejdelšího trvání. Pomocí stopových prvků pracuje naturopat tak, aby dokázal stimulovat nejen imunitní obranu, ale také posílil přirozené funkce pohybového aparátu (kloubů), podpořil dobré psychické rozpoložení (např. u nespavosti nebo přílišné stresové zátěže).

Oligoterapie se aplikuje bez ohledu na věk a zdravotní stav, je to vhodná celoživotní průvodkyně pomáhající udržet celkovou stabilitu organismu.

Není divu, že je čím dál oblíbenější součástí doplňkové léčby klasické medicíny. Stopové prvky, ať už používané v kombinaci, nebo samostatně, dokážou s lidským tělem opravdu hodně. Hlavní cíle jejich indikace jsou:

 • optimalizace fungování těla;
 • předcházení vzniku chorob způsobených jejich nedostatkem;
 • podpora již vyskytujících se potíží a jejich efektivnějšího léčení.

Podpořte imunitu přírodními prostředky: Vyplatí se začít už od září, nejen diabetikům

Imunitní systém je obrovská síť buněk a orgánů přítomných v celém těle, jejich cílem je odvracet ataky patogenů. U diabetiků obou typů je potřeba ...

Nedostatek stopových prvků nenastává ze dne na den

V našich podmínkách je nedostatek určitých stopových prvků, převážně zinku a selenu, poměrně častý. Může za něj více faktorů, mezi kterými lze jmenovat převážně intenzivní pěstitelské techniky, přílišné zpracování potravin, ale také způsoby konzervace a vaření. Tyto všechny faktory snižují obsah stopových prvků v potravinách, a tím pádem také schopnost jejich využitelnosti organismem. Proto je velmi potřebné zaměřovat se na kvalitu toho, co jíte, a odkud toto jídlo pochází.

Další příčiny nedostatku stopových prvků v organismu mohou být:

 • Některé fyziologické stavy (růst, těhotenství, menopauza atd.).
 • Určité patologické stavy (degenerativní onemocnění, nádory, alergie atd.).
 • V případě nedostatku stopových prvků v organismu je dobré poradit se s ošetřujícím lékařem nebo nutričním terapeutem – ten dokáže najít jejich dobrou kombinaci tak, aby se pokryly veškeré potřeby organismu.
 • Dobrým zdrojem stopových prvků a jejich kombinace jsou například potravinové doplňky ze zvířecích orgánů používané v rámci organoterapie.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Academic.oup.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

1324

Diskuze k článku