Spotlight efekt: Když (nejen) diabetik přeceňuje zájem ostatních o svou osobu

Spotlight efekt: Když (nejen) diabetik přeceňuje zájem ostatních o svou osobu
Někteří lidé mají tendenci myslet si, že se o ně ostatní zajímají více, než je tomu doopravdy. Zdroj: Shutterstock

Přisuzujete určitým situacím mnohem větší význam, než ve skutečnosti mají? Bojíte se, že vás druzí budou hodnotit a ztrapníte se před nimi? Tolik stresu kvůli pár domněnkám! I tyto otázky řeší leckterý diabetik. Pojďte tedy společně s námi objevit, jakou roli v tom všem hraje tzv. spotlight efekt a iluze transparentnosti.

Někdy se vám v životě může zdát, že mezilidské vztahy jsou velmi tvrdý oříšek. Snažíte se navenek vůči druhým tvářit sebevědomě, schopně a chcete být oblíbení. Každý člověk přeci touží po přijetí a uznání! Jenže pak naskočí pochybnosti a položíte si otázku: „Ale co na mé chování řeknou ti ostatní?“ Nyní vám osvětlíme, proč to tak vlastně je…

Jules Verne: Cukrovka, vytoužená svatba s příbuznou i předpověď Apolla 11

Kdo by neznal zakladatele vědecko-fantastické literatury, kterým byl Jules Verne? Právě on je spolu s Herbertem Georgem Wellsem považován za otce ...

Spotlight efekt

Jsou situace, ve kterých vám může být nepříjemně. Bojíte se, co si o vás ostatní pomyslí, když řeknete svůj názor. Neumíte se odvázat a zplna hrdla zpívat v neznámém prostředí. Stejné je to i s tancem uprostřed prázdného parketu! Máte už teď pocit, že na vás všichni koukají a hodnotí každý váš krok? A co teprve vaše neumytá hlava, neupravené nehty nebo špatně vytrhané obočí? Opravdu to každý vidí?

Lidé si často myslí, že za své chování budou souzeni mnohem tvrději, než je tomu ve skutečnosti. Dokonce se může stát, že toho, co jednoho stresuje, si druhý ani nevšimne. Ostatní se o druhé prostě nezajímají tolik, jak si vy sami myslíte. Má to však své pojmenování! Sociální psychologové to označují jako spotlight efekt. Vůbec poprvé tento výraz použil Thomas Glovich, profesor psychologie na Cornellově univerzitě, a od té doby ho mnoho experimentů potvrdilo. Do češtiny bychom mohli tento název přeložit jako efekt reflektoru, to se však tradičně nepoužívá a zůstává se u anglického názvosloví.

Metaforicky řečeno, lidé zkrátka přeceňují sílu reflektoru, který na ně svítí. To, že se o vás druzí nezajímají tak, jak jste si mysleli, není ani až tak zásadní. Problematičtější je stres, který vaše tělo pohlcuje pokaždé, když v sobě krmíte mylnou domněnku. Přeceňujete hodnocení svého fyzického vzhledu, sportovního výkonu nebo studijního výkonu. Často také očekáváte mnohem větší trapas za situace, ve které je trapně vám. Pokud jde o větší skupinu lidí, minoritní jedinci často podléhají spotlight efektu mnohem snáz (například člověk odlišné pleti).

Soft skills: Proč je důležité umět komunikovat a jak reagovat na vtíravé otázky o cukrovce?

Nejvíce se ve svém projevu soustředíme na mluvené slovo. V celkovém komunikačním procesu má však podíl pouhých 7 %.  Přemýšleli jste někdy nad ...

Iluze transparentnosti

Každý člověk je do určité míry posedlý sám sebou. Přemítá nad svými pocity, myšlenkami, životními kroky. Taková egocentričnost má za následek iluzi transparentnosti. Jde o kognitivní zkreslení, při kterém mají lidé pocit, že jsou druzí schopni rozpoznat jejich pocity daleko snadněji a přesněji, než tomu doopravdy je. Taková situace může vést k vzájemného nepochopení, konfliktům nebo komunikačnímu šumu mezi jednotlivci. Termín poprvé použili Dale Miller a Cathy McFarland v roce 1987. V podstatě se cítíte více odhalení, než tomu ve skutečnosti je. Myslíte si, že to, jak vy vnímáme své pocity, je totožné s tím, jak je vnímají druzí.

Pět fází smutku: Jak se čerstvě diagnostikovaný diabetik vyrovnává s životní změnou?

Model Kübler-Rossové poprvé upozornil na to, s jakou citlivostí je třeba jednat s těmi, kteří bojují s vážným onemocněním.  Elizabeth ...

Iluze transparentnosti může výrazným způsobem přispět k partnerským krizím, a to u diabetiků i zdravých lidí. Konkrétně diabetik může v takovém případě přeceňovat schopnost pochopení svého partnera pro jeho osobní pocity, ať už je to frustrace nebo radost z úspěchu, čímž vznikají vážné konflikty. Reflektujme to na příkladu: když druhému něco vysvětlujete, předpokládáte, že přesně pochopí, jak to myslíte. Druhý člověk vám však „do hlavy nevidí“ a nemusí pochopit, kde se ve vás tyto pocity vzaly.

Závěrem

Iluze transparentnosti i spotlight efekt často zvyšují stres ze situace, ve které se nacházíte. Fantazie je přeci jen mocná záležitost a nejlépe umíte přesvědčit hlavně sami sebe. O tom negativním samozřejmě. Uvědomili jste si vůbec někdy, že tomu špatnému uvěříte snadněji? Neochuzujte se o krásné chvilky jen kvůli strachu, co si o vás pomyslí ostatní. Protože oni o vás možná vůbec nepřemýšlí, a věci, které ve vás doznívají měsíce, zapomenou za pár minut. Pro druhé jste často daleko méně důležití, než jak si zbytečně nalháváte.

Zdroj: Psychologon, Verywellmind, Cabrini

2182