MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.: Ovlivňují glykemii dětských diabetiků jen hormony?
Sport učí děti překonávat překážky, dává zdravé sebevědomí a mnohem víc
Zdroj: Pixabay
Sport dětem přináší kromě zlepšené fyzické kondice, silnější imunity a lepšího zdraví obecně také mnoho morálně volních a sociálních benefitů. Při sportovních zápoleních děti přirozeně pracují se svým tělem, získávají zdravé sebevědomí a učí se komunikovat v týmu. Co dalšího jim sport přináší a jaká je role rodičů?
„Smyslem sportování dětí není vychovat další světové šampiony. Jde o to dát jim fyzický a mentální vklad do života, aby byly zdravé, šťastné a úspěšné v tom, co chtějí dělat,“ říká psycholožka Simona Hřebíčková. „Tyto dovednosti se jim pak budou přirozeně hodit ve školním kolektivu či později v práci.“
Cukrovka ve filmu: Zfalšované diabetické hodnoty pomohly hlavní hrdince k útěku na svobodu
Pokud milujete dobré příběhy, je tento skvěle hodnocený celovečerní film dobrou volbou. ČSFD jej označila skvělými 81 % úspěšnosti a leží na 808. ...
Zdraví a fyzička
Pravidelný sport dítěti přináší dlouhodobé zlepšování fyzické kondice. To je benefit, který je vidět vždy v prvním plánu. Podporuje zdraví a buduje imunitu. Děti nemusí běhat každý den půlmaraton, ale pro jejich zdraví a fyzickou kondici je vhodné, když pravidelně hrají pohybové hry, hýbou se, běhají, skáčou, a to vše s kamarády, se zápalem pro hru.
„Pokud děti sportují a postupně zlepšují svou fyzickou zdatnost, pohybové dovednosti a koordinační schopnosti, získávají tak základy, ze kterých budou moci čerpat celý život,“ říká Petr Salomon z platformy Týmuj.
Budování psychické odolnosti
Dítě se při sportu mimo mnoha dalších věcí učí překonávat překážky, pracovat se stresem, získává přirozeně schopnost určovat si cíle a dosahovat jich. „Sportovní zápolení pro děti funguje jako jakýsi „trenažér pro život“. A pokud se jim pak v běžném životě něco nepovede, často to lépe snášejí, protože si podobné situace již mnohokrát vyzkoušeli na hřišti,“ dodává Petr Salomon z Týmuj.
Získávání sebevědomí
Dalším důležitým ohledem v této oblasti je pozitivní vývoj dětského sebevědomí, které se přirozeně utváří i na základě drobných sportovních úspěchů. Vnímání konkurence jak na hřišti, tak mimo něj, je příležitostí k pozitivnímu zpracování úspěchu i neúspěchu. V ideálním případě a při dobrém vedení je neúspěch nebo prohra motivací k dalšímu tréninku a zlepšování. Takto komplexní vnímání pak je skvělým vkladem pro zdravý vývoj sebevědomí.
Nápoje slazené cukrem představují pro diabetiky 2. typu vyšší riziko předčasného úmrtí, tvrdí studie
Nápoje slazené cukrem dnes najdeme všude kolem nás – staly se běžnou součástí životů lidí všech věkových skupin. Přidané cukry však mohou kromě ...
Rozvíjení schopnosti komunikace
Další velmi přínosnou schopností, která se při sportování přirozeně rozvíjí, je komunikace v týmu. „Týmovou komunikaci samozřejmě nejvíce podporují týmové sporty, ale ani děti na individuálních sportech nejsou o tyto prvky většinou ochuzeny, protože na skupinových trénincích využívají kolektivní sporty ke komplexnímu zlepšování fyzické kondice a celkového rozvoje,“ říká psycholožka Simona Hřebíčková.
Sportovní kolektiv je záchytná sociální síť
Sportovní parta, kdy se děti několikrát týdně setkávají na trénincích a zápasech, také usnadňuje tvorbu přátelství. Když k tomu připočteme, že mnoho dětí jsou zároveň kamarádi ze školy, takové vztahy jsou výborným základem do budoucna. Kamarádství navázaná právě při sportovním tréninku často trvají celý život. Dítě tak do dospívání a pak do dospělosti získává důležité sociální vazby, které se pak hodí, když se potřebuje o někoho opřít.
A jak na to? Základ je v rodině
To vše důležité samozřejmě většinou nespadne samo z nebe a velmi důležitou roli při rozvoji sportovních návyků u dětí hrají zejména rodiče. Jejich vliv je pro vnitřní motivaci k pravidelnému pohybu zcela zásadní a nezastupitelný a nabývá na síle v případech, kdy rodiče působí na dítě společným pravidelným sportováním, které si užívají. Právě zdravé nadšení, které je základem dlouhodobého sportování, pak přichází v takovémto prostředí přirozeně.
„Nadšení dítěte pro pohyb, sport a soutěžení je vázáno na to, co vidí a čím je inspirováno v rodině. Tam se tvoří opravdové základy vztahu ke sportování,“ říká Petr Salomon z Týmuj. A dodává: „Když rodič dokáže probudit ve svém dítěti nadšení pro sport a pohybové hry, dává mu obrovský dar do života. Při sportování totiž dítě získává obrovské množství nejen fyzických, ale i psycho-sociálních dovedností, na kterých pak může celý život stavět.“
Zdroj: redakce, Simona Hřebíčková, Týmuj.cz
1009