-- reklama --

Špatně vyčištěné zuby, málo slunce nebo příliš kofeinu. Nečekané faktory, které ovlivňují plodnost

Špatně vyčištěné zuby, málo slunce nebo příliš kofeinu. Nečekané faktory, které ovlivňují plodnost
Problémy s neplodností má v České republice v současné době 15–20 % párů Zdroj: Freepik

Plodnost je jednou z klíčových záležitostí ženského zdraví, kterou ovlivňuje celá řada faktorů. Mnohé z nich jsou notoricky známé – ať už se jedná o tělesnou hmotnost, životní styl, nebo třeba věk. Existuje však také celá řada vlivů, jež jsou známy mnohem méně, přesto se na plodnosti pozitivně, či negativně odrážejí. Víte například, kolik šálků kávy denně již může ovlivňovat hormony? Jak souvisí plodnost s dentální hygienou? A proč si hlídat hladinu vitaminu D?

Špatné zdraví ústní dutiny

Zdraví zubů a ústní dutiny je důležité samo o sobě. Málo se však ví, že nečekaný dopad může mít i na plodnost a průběh těhotenství. Záněty dásní a další onemocnění dutiny ústní mohou totiž v těle vyvolávat chronický zánět, který může nepříznivě ovlivnit schopnost otěhotnět, případně těhotenství udržet. Bakterie z ústní dutiny mohou způsobovat zvýšení cytokinů, které hrají významnou roli při imunitních reakcích a mohou mít vliv na úspěšnou implantaci embrya. Péče o ústní dutinu však ovlivňuje rovněž samotné těhotenství.

Například studie zveřejněná v Research Journal of Pharmacy and Technology zjistila, že parodontitida může ovlivnit porodní váhu dítěte, vznik preeklampsie nebo třeba termín porodu. „V těhotenství organismus ženy prochází hormonální bouří, která se může projevit také prokrvenějšími dásněmi, náchylnějšími ke krvácení. Jakmile dojde k otoku, hrozí ženě zánět dásní, který může být v těhotenství spojen i s předčasným porodem, nebo dokonce potratem,“ potvrzuje IVF specialista MUDr. Martin Maděrka, Ph.D. z kliniky REPROMEDA, s tím, že situaci nenapomáhají ani nevolnosti spojené se zvracením. Silně agresivní žaludeční kyseliny totiž poškozují zubní sklovinu.

Sladká vanilka zraje na orchidejích: Diabetici ji mohou použít jako náhradu cukru

Vanilka je typické koření Nového světa. Pochází ze Střední Ameriky a do Evropy byla přivezena asi kolem roku 1520. Původní obyvatelé Mexika, ...

Nadměrné pití kávy 

Ačkoli si většina lidí nedokáže představit začátek dne bez šálku voňavé kávy, pravdou je, že nadměrná konzumace kofeinu a obtíže s plodností mohou být spojenými nádobami. Výzkumy naznačují, že příjem více než 500 mg kofeinu denně (asi pět šálků kávy, někdy se ovšem uvádí již hranice 300 mg kofeinu, tedy tři šálky) může mít negativní vliv na hormonální rovnováhu i délku cyklu. Silné „kafařky“ mohou menstruovat déle než 8 dní a cyklus mohou mít kratší než 24 dní.

Podle studie publikované v The American Journal of Epidemiology navíc měly ženy, které pily více než 3 šálky kávy denně, o 27 % nižší pravděpodobnost otěhotnění v každém cyklu než ženy, které kávu nepily. Není však třeba se oblíbeného nápoje obávat nebo se jej úplně vzdávat. Jen je vhodné jej při snaze o početí pít s mírou.

Vysoký tlak v plicích mohou mít i děti, varují lékaři. Důležité je přijít na to včas

Diagnóza plicní hypertenze se podle studií týká až 1 % populace a nejčastěji ji lékaři objeví jako komplikaci jiného onemocnění srdce a plic. Má ...

Málo slunečního záření 

Sluneční záření je, jak známo, klíčovým zdrojem vitaminu D, jenž je nezbytný pro celou řadu tělesných funkcí. Je důležitý například pro zdraví svalů a kostí nebo také imunitní systém. Možná vás překvapí, že může ovlivnit také reprodukci. „Podle nejnovějších poznatků mohou ženy s nedostatkem vitaminu D trpět bolestivější menstruací či nepravidelností cyklu, v krajním případě může dojít i k jeho úplnému zastavení. Rovněž se ukazuje, že nedostatek vitaminu D může u žen souviset s nízkou hladinou estrogenu, což ovlivňuje i šanci na početí,“ vysvětluje MUDr. Martin Maděrka s tím, že vitamin D je zásadní i pro plodnost mužů. „Ti, kteří mají dostatek vitaminu D v organismu, disponují obvykle větším počtem spermií a také je u nich znatelná jejich lepší pohyblivost. Zároveň mají tito muži dostatečně vysokou hladinu testosteronu, což rovněž hraje roli v úspěšném oplození vajíčka,“ dodává lékař. Dostatek vitaminu D může zároveň snižovat riziko opakovaných potratů. Pro zajištění potřebného množství vitaminu D stačí lidem pobývat v teplých měsících na sluníčku asi 20 minut denně.

Májový horoskop lásky (nejen) pro diabetiky: Berany čeká nálož lásky, Štíři načerpají novou energii

Beran (21. března – 19. dubna) Milí Berani, víte o tom, že někdy máme lásku přímo před očima, a přesto ji nevidíme? Možná je to právě váš ...

Umělá sladidla

V posledních letech se řada lidí začala v touze zhubnout a žít zdravěji přiklánět k omezování konzumace cukru, který vnímají jako škodlivý. Místo něj si s dobrou vírou do poličky postavili umělá sladidla. Ukazuje se však, že tyto náhrady cukru mohou mít nečekaný vliv na lidský organismus, reprodukci nevyjímaje. Například studie publikovaná v roce 2018 v Trends of endocrinology and metabolism zjistila, že některá umělá sladidla mohou ovlivňovat střevní mikrobiom nebo hormonální rovnováhu, jež je při snaze otěhotnět klíčová.

Jiné studie upozorňují, že potraviny s umělými sladidly mohou souviset s rizikem rozvoje depresí, kardiovaskulárních onemocnění nebo paradoxně také obezity. Žádná z těchto obtíží početí ani průběh těhotenství neusnadní. Odborníci ale podotýkají, že je v této oblasti stále potřeba provádět další výzkumy, které přinesou bližší informace.

Zdroj: redakce, MUDr. Martin Maděrka, Ph.D.

414

Diskuze k článku