Španělští vědci vyvinuli zařízení k aplikování léků bez použití jehly

Španělští lékaři a inženýři společně vyvinuli Medicsen Smartpatch, zařízení ve formě náplasti, které slouží k aplikaci léků bez použití jehly. Původně bylo toto zařízení navrženo pro pacienty s diabetem, kteří si denně píchají injekce. Je však možné ho uzpůsobit i potřebám dalších pacientů s jinými nemocemi, proto je Smartpatch popisována jako „bezbolestná alternativa léčby chronických nemocí“.

Španělští vědci vyvinuli zařízení k aplikování léků bez použití jehly

Smartpatch se skládá ze dvou hlavních komponentů:

  • součástky k opakovanému použití, ve které je zabudovaná elektronika a generátory ultrazvuku
  • součástky na jedno použití s biokompatibilním zásobníkem na lék, který uživatel naplní požadovaným lékem pomocí injekční stříkačky a připevní jej ke znovupoužitelné části, a hypoalergenním lepícím proužkem, kterým si uživatel celé zařízení přilepí na kůži. Pomocí tlačítek na zařízení nebo prostřednictvím mobilní aplikace si pak uživatel nastaví požadované množství léku, které si chce nechat aplikovat.

Neškodlivé ultrazvukové vlny tohoto zařízení rozšiřují póry pokožky, čímž umožňují vstřebávání makromolekul do 2000 Kda (kilodalton; jednotka pro vyjádření molekulové hmotnosti biomolekul – pozn. překl.). Po odejmutí zařízení se póry pokožky zase stáhnou, přičemž celý proces je bezpečný a bezbolestný.

Zařízení je navíc vybaveno prognostickým softwarem, který, v případě diabetu, vypočítavá jaké množství inzulinu uživatel potřebuje, dává uživateli rady ohledně životního stylu nebo mu pomáhá se rozhodnout, například jestli si může nebo nemůže dát za 30 minut džus.

Aplikace inzulinu za pomoci jehly je v současnosti nejpoužívanější léčbou diabetu, avšak, jak si uvědomují i tvůrci zařízení Smartpatch, většina diabetiků je s touto léčbou nespokojená a volá po nových metodách léčby.

„Náš přístroj by mohl představovat významnou změnu v životech miliónů pacientů. Nabízí totiž nespočet výhod – dá se uzpůsobit na mnoho různých léků a nemocí, je adaptabilní na všechny typy pokožky a umí sám automaticky naměřit a ve vhodnou chvíli aplikovat správné množství inzulinu a to bez nutnosti zásahu uživatele,“ uvádí Eduardo Jorgensen, jeden z tvůrců zařízení.

V současné době je Medicsen Smartpatch ve fázi vývoje, jeho autoři však předpokládají, že se na trhu objeví za dva roky. „Dokončujeme výzkum na zvířatech a na konci roku 2021 plánujeme začít provádět studie s lidmi. Předpokládáme, že v roce 2023 uvedeme Smartpatch na evropský trh a na americký se dostaneme v roce 2023,“ upřesňuje Jorgensen.

Zdroj: cronicadecantabria.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x