HemaGel Banner

Španělští vědci jsou o krok blíže k vyléčení cukrovky

Španělští vědci jsou o krok blíže k vyléčení cukrovky
Zájemci o studii musí splnit požadavky Zdroj: Shutterstock

Podle španělských vědců z Nadace pro pokrok a zdraví (Fundación Progreso y Salud) by jedna určitá molekula mohla být klíčem k vytvoření nového způsobu léčby diabetu 1. typu. Vyplývá to z dosavadních výsledků jejich probíhající studie, na které pracují ve spolupráci s lékaři a zdravotníky z nemocnice Hospital Virgen Macarena a sevillskou pobočkou vládní organizace veřejného zdravotního systému Andalusie Biobanco del Sistema Sanitario Público de Andalucía.

V této studii budou vědci dále hodnotit roli a důležitost molekuly BL001, kterou právě tento výzkumný tým objevil a nechal si ji patentovat, a to v rámci autoimunitním systému i s ohledem na regeneraci pankreatických beta buněk.

Tento výzkum je považován za potenciální cestu k vyléčení cukrovky, na kterou v současnosti lék zatím není. Benito Gauthier, vedoucí pracovník výzkumu z výzkumného ústavu Cabimer v Seville, uvedl: „Cílem našeho výzkumu je vyléčit diabetes tím, že dojde k obnovení vyrovnané hladiny glykemie v krvi.“

Příznivé účinky molekuly BL001

Dosavadní výzkum ukázal, že molekula BL001 podporuje „transdiferenciaci“ pankreatických alfa buněk na pankreatické beta buňky, přičemž napomáhá také regeneraci těchto buněk. Jinými slovy, molekula BL001 umožňuje přeměnu pankreatických alfa buněk, které produkují glukagon (hormon, jenž zvyšuje hladinu cukru v krvi) na pankreatické beta buňky zodpovědné za syntézu, hromadění a vylučování inzulinu.

Díky pokusům na myších a buněčným modelům výzkumníci zjistili, že tato molekula dokáže zvrátit autoimunitní záchvat, čímž zabrání autoimunitnímu systému, aby zničil beta buňky. Právě k autoimunitnímu záchvatu dochází v organismu člověka, který má diabetes 1. typu.

Cílem vědců tedy je vyvinout léčbu, která by byla schopna ovlivnit autoimunitní procesy organismu, a navíc by také podpořila regeneraci beta buněk produkujících inzulin. Vědci proto doufají, že se jim podaří obnovit a ochránit seskupení beta buněk, které hlídají regulaci glykemie, a budou tak schopni najít lék na diabetes 1. typu nebo alespoň významně zmírnit následky této nemoci.

Tento objev, jenž je výsledkem desetiletého úsilí v rámci mezinárodní spolupráce, nabízí zcela novou možnost budoucího léku na tuto autoimunitní nemoc, ačkoli k tomu, aby mohl být takový lék podán pacientům, vede ještě dlouhá cesta.

Zdroj: infodiabetico.com

1133

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku