-- reklama --

Šokující stravovací návyky Čechů

Šokující stravovací návyky Čechů

Přesolení, přeslazení Češi - 40 kg cukru a 180 l alkoholu ročně! Každý někdy hřeší, ale... Z výzkumu se zdá, že nikdy žádná osvěta proti přeslazování, přesolování či naopak o zdravé životosprávě nebyla. Přitom to není pravda. Jaká je naše spotřeba cukru, soli a zeleniny? Tato čísla vás možná překvapí.

Život máme přeslazený

Roční spotřeba cukru vychází na jednoho Čecha zhruba na 40 kg. Většina pochází ze slazených nápojů. Přitom ještě před 100 lety byla u nás průměrná spotřeba cukru pod 2 kg/rok.
S konzumací sladkých nápojů včetně oslazené kávy a čaje by bylo lépe skoncovat. Voda s plátkem citronu osvěží, tělo nezatíží. Cukr se dá nahradit třeba téměř nekalorickou stévií.

Vypijeme alko-vanu

Průměrný Čech vypije téměř 180 litrů alkoholu ročně, což nás staví na přední světové příčky. Pro ilustraci: klasická paneláková vana má 150 litru! Největší podíl na konzumaci alkoholu má pivo, které tvoří 85 % a v jehož konzumaci jsme přímo světoví mistři.

Zelenina nám moc nejede

Průměrná spotřeba ovoce a zeleniny na člověka se pohybuje okolo 250 gramů za den. Díky tomuto číslu zabíráme v evropském žebříčku spotřeby ovoce a zeleniny třetí místo od konce.
Doporučená průměrná denní spotřeba ovoce a zeleniny pro dospělého člověka je přitom dvojnásobná, avšak s větším podílem zeleniny.

Sůl není vždy nad zlato

Světová zdravotnická organizace doporučuje 4 gramy soli denně, Češi ale spotřebují až 16 gramů za den! Omezením soli se vyhnete hypertenzi, nadměrnému zadržování vody v těle, otékání a dlouhodobě snížíte riziko vzniku kardiovaskulárních příhod.

863

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku