Šokující stravovací návyky Čechů

Přesolení, přeslazení Češi - 40 kg cukru a 180 l alkoholu ročně! Každý někdy hřeší, ale... Z výzkumu se zdá, že nikdy žádná osvěta proti přeslazování, přesolování či naopak o zdravé životosprávě nebyla. Přitom to není pravda. Jaká je naše spotřeba cukru, soli a zeleniny? Tato čísla vás možná překvapí.

Šokující stravovací návyky Čechů

Život máme přeslazený

Roční spotřeba cukru vychází na jednoho Čecha zhruba na 40 kg. Většina pochází ze slazených nápojů. Přitom ještě před 100 lety byla u nás průměrná spotřeba cukru pod 2 kg/rok.
S konzumací sladkých nápojů včetně oslazené kávy a čaje by bylo lépe skoncovat. Voda s plátkem citronu osvěží, tělo nezatíží. Cukr se dá nahradit třeba téměř nekalorickou stévií.

Vypijeme alko-vanu

Průměrný Čech vypije téměř 180 litrů alkoholu ročně, což nás staví na přední světové příčky. Pro ilustraci: klasická paneláková vana má 150 litru! Největší podíl na konzumaci alkoholu má pivo, které tvoří 85 % a v jehož konzumaci jsme přímo světoví mistři.

Zelenina nám moc nejede

Průměrná spotřeba ovoce a zeleniny na člověka se pohybuje okolo 250 gramů za den. Díky tomuto číslu zabíráme v evropském žebříčku spotřeby ovoce a zeleniny třetí místo od konce.
Doporučená průměrná denní spotřeba ovoce a zeleniny pro dospělého člověka je přitom dvojnásobná, avšak s větším podílem zeleniny.

Sůl není vždy nad zlato

Světová zdravotnická organizace doporučuje 4 gramy soli denně, Češi ale spotřebují až 16 gramů za den! Omezením soli se vyhnete hypertenzi, nadměrnému zadržování vody v těle, otékání a dlouhodobě snížíte riziko vzniku kardiovaskulárních příhod.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x