Snídaně: Jaké jsou nejčastější chyby po ránu?

Máme tu opět pondělí a novou výzvu od společnosti STOB, která pro tento týden zní: "Snídám každý den." Jak si sestavit vyváženou, zdravou snídani a jakých chyb se lidé po ránu nejčastěji dopouštějí prozradí Lenka Vymlátilová.

Snídaně: Jaké jsou nejčastější chyby po ránu?

1. Největší chybou je samozřejmě nesnídat.

Nutno napsat, že s nesnídáním se setkáváme již velmi zřídka, osvěta v tomto směru funguje.

Nicméně shrnuji, kdo nesnídá:

  • má po ránu méně energie
  • má nižší mentální výkonnost
  • hrozí vyšší riziko vzniku zažívacích potíží (snídaně mimo jiné startuje i peristaltické pohyby a je proto prevencí zácpy)
   může dojít ke zpomalení metabolismu
  • v důsledku poklesu hladiny cukru v krvi dostává v pozdějších hodinách hlad a chutě a následně toho sní mnohem více, než kdyby se nasnídal
  • vědecké výzkumy dokazují, že osoby snídající si lépe udržují tělesnou hmotnost

2. Snídaně je nedostačující

S touhle chybou se naopak setkáváme již velmi často.

Nejčastěji se jedná o snídaně:

 • malý kelímek jogurtu a kus ovoce, někdo si přidá i 2 lžíce vloček nebo snídaňové směsi
 • pytlík instantní kaše
 • v poslední době módní smoothie

Energetická hodnota těchto snídaní se pohybuje okolo 600 – 900 kJ a to je opravdu málo. Chybí zde energie, chybí i živiny a po takovéto snídani budete brzy hladoví.

Stává se, že hlad si uvědomíme až v pozdních hodinách, jelikož v pracovním frmolu pocity hladu potlačujeme nebo si je neuvědomujeme.

Tuto snídani bych doporučila jedině tomu, kdo doposud nesnídá a potřebuje si na jídlo po ránu postupně zvykat, nebo tomu, kdo mívá později OPRAVDU svačinu.

Mám ale zkušenosti, že na této snídani “fičíte” až do oběda.

Pamatujte, snídaně má tvořit alespoň 20 % denního energetického příjmu, nemáte-li dopolední svačinku, pak i 30 %.

Snídaně 150g jogurt bílý 3% tuku a 150 g ovoce obsahuje přibližně 700 kJ, 7 g bílkovin, 4 g tuku, 23 g sacharidů a 5 g vlákniny.

Vhodnější je např. snídaně 150g jogurt bílý, 80 g ovoce, 30-40 g vloček nebo celozrnných lupínků (např. Nestlé fitness), 10 g ořechů.

Nutriční hodnoty takovéto snídaně jsou 1350 kJ, bílkoviny 12 g, tuky 13 g, sacharidy 38 g, vláknina 9 g.

Slanou variantou pak může být např. 60 g celozrnného pečiva, tvarohová pomazánka 100 g (např. vyšlehaný tvaroh s jarní cibulkou), ředkvičky. Nutriční hodnoty jsou 1360 kJ, bílkoviny 22 g, tuky 6 g, sacharidy 46 g, vláknina 7 g

3. Snídaně neobsahuje všechny živiny

Součástí všech porcí musí být všechny živiny, tj. bílkoviny, sacharidy a tuky.

Zde pozor na snídaně typu – bábovka, koláč, kobliha, listové pečivo apod. Také pozor na pečivo s máslem a medem či marmeládou. Tyto sladké snídaně jsou bohaté na sacharidy, cukry a tuky, obsah bílkovin je velmi nízký. Proto se zpravidla do 1 -2 hodin dostaví hlad a chutě na sladké.

Snídaně proto doplňte vždy o zdroj bílkoviny, která sníží glykemickou nálož porce a také Vás na delší dobu zasytí. Ideální je např. tvaroh, jogurt nebo jiný zakysaný mléčný výrobek.

4. Snídaně je moc velká

Tohle je naopak druhý extrém, se kterým se tak často nesetkáváme.

Nejčastěji se to stává na služebních cestách a dovolených, kde bývá snídaně součástí ubytování nebo to „ujede“ při víkendovém ranním klidu.

Asi nemusím příliš rozebírat, nutriční hodnoty nám nejsou až tak cizí…:-). Jsou to snídaně s velkým množstvím sladkého pečiva, dále párky, klobásy, paštiky, tučné uzeniny, palačinky, lívance, vejce na x možných smažených způsobů a k tomu několik kusů pečiva.

Hlídejte se i o víkendech a mimo domov a pokud to tak dopadne, vydržte na této snídani až do oběda a pokud jste na dovolené, dejte si pořádnou předobědovou túru…:-)

Snídaně 3 vejce, 50 g slaniny a 2 krajíce chleba má energii 3300 kJ, bílkovin 37 g, tuků 44 g, sacharidů 57 g a vlákniny 5 g. Tato snídaně je samozřejmě velmi kalorická, tučná a náročná na trávení. Bude se Vám po ni nejspíše chtít zase spát..o)

A co rádi snídáte Vy?

Lenka Vymlátilová, STOB

 


Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x